Kiretaż zamknięty – charakterystyka i zalecenia

Kiretaz_zamkniety

Kiretaż zamknięty należy do grupy zabiegów periodontologicznych, który najczęściej stosuje się w przypadku pojawienia się paradontozy. Jego głównym celem jest usunięcie zanieczyszczeń z korzenia zęba, który znajduje się poniżej linii dziąseł. Dowiedz się, czym wyróżnia się kiretaż zamknięty i dlaczego wykonuje się kiretaż zamknięty.

Na czym polega kiretaż zamknięty?

Kiretaż zamknięty przeprowadza się w momencie, gdy pacjent boryka się już z problemem powstawania kieszonek przyzębnych. Są one objawem nieleczonej paradontozy – gromadzą się w nich m.in. resztki spożywanych pokarmów, które służą bakteriom do dalszego rozwoju. Kiretaż zamknięty sprawi, że kieszonki przyzębne zostaną oczyszczone, a co za tym idzie, dalszy rozwój choroby zostanie uniemożliwiony.

Kiretaż zamknięty jest zabiegiem wykonywanym z użyciem znieczulenia miejscowego. Z tego powodu, kiretaż zamknięty jest dla pacjenta całkowicie bezbolesny. Do wykonania tego zabiegu nie jest konieczne rozcięcie dziąsła, co znacznie ogranicza czas trwania gojenia. Aby wykonać kiretaż zamknięty, stomatolog przeprowadza proces odchylenia błony śluzowej, dzięki czemu korzeń zęba zostaje odsłonięty. Do przeprowadzenia kiretażu używa się kiretu – narzędzia, które służy do oczyszczenia powierzchni korzenia zęba.

Krwawienie dziąseł jest powszechną konsekwencją przeprowadzenia zabiegu, jakim jest kiretaż zamknięty. Nie powinien być to jednak powód do zmartwień – krwawienie z czasem ustaje. Kiretaż zamknięty jest czasochłonnym zabiegiem – bardzo możliwe, że będzie musiał zostać podzielony na kilka wizyt.

Zalecenia i higiena

Kiretaż zamknięty może spowodować pojawienie się różnych bolesnych skutków ubocznych, które ujawnią się po zabiegu. Pacjent, który ma za sobą kiretaż zamknięty, może spodziewać się między innymi – zaczerwienienia dziąseł, opuchlizny, obrzęku, bólu w miejscu, w którym przeprowadzany był kiretaż zamknięty.

Z tego powodu zaleca się, aby kiretaż zamknięty zakończyć przyjęciem środków przeciwbólowych – póki znieczulenie nie przestało działać. Występującą nadwrażliwość na zmianę temperatur można redukować płukanką, będącą roztworem soli. Ważne jest, aby higiena jamy ustnej odbywała się w normalnym trybie, jednak z zastosowaniem miękkiej szczoteczki do zębów. Kiretaż zamknięty jest zabiegiem, którego końcowy efekt obniży również palenie papierosów. Aby kiretaż zamknięty przyniósł najlepszy efekt, warto jest również używać m.in. irygatora, zapewniającego jeszcze lepszą higienę jamy ustnej.