Krzywy zgryz u czterolatka

Wada zgryzu to nie tylko problem estetyczny. Jest on również przyczyną wielu dolegliwości. U dzieci może powodować próchnicę, choroby dziąseł czy nieprawidłowy rozwój zębów stałych. Co jeszcze należy wiedzieć o wadach zgryzu u małych pacjentów?

Czym jest wada zgryzu?

Wada zgryzu to, najprościej mówiąc, wszelkie nieprawidłowości w budowie układu kostnego w jamie ustnej. Kości mogą być nieprawidłowo ułożone względem siebie, ale również zęby mogą być niewłaściwie ustawione.

Krzywy zgryz u czterolatka nie jest rzadkim zjawiskiem. Badanie wykazują, że ponad połowa dzieci w wieku szkolnym ma problemy z prawidłowym rozwojem zgryzu. Warto zwrócić na to uwagę, gdyż wcześniejsze udanie się od ortodonty i rozpoczęcie leczenia to szansa na przywrócenie pięknego uśmiechu.

Warto wiedzieć, że wady zgryzu nie są problemem wyłącznie estetycznym. Jest to schorzenie, które może zaburzać oddychanie, przyjmowanie pokarmów czy rozwój mowy.

Rodzaje wad zgryzu

Wady zgryzu są bardzo różnorodne. Ich rodzaje są uzależnione od ułożenia zębów.

Najczęściej występująca wada zgryzu to tyłozgryz, który charakteryzuje się cofnięciem dolnego łuku zębowego. Górny łuk wysunięty jest znacznie do przodu. W skrajnych sytuacjach górne siekacze mogą być nachylone w kierunku górnej wargi. Ten rodzaj wady powoduje, że twarz jest zniekształcona. Kąciki ust opadają.

Kolejną wadą jest zgryz głęboki. Można zauważyć, że górne zęby zachodzą na dolne. Mogą zakrywać je nawet do 2/3 wysokości. Ta wada sprawia, że twarz wydaje się być niesymetryczna. Jest to wada, która wpływa znacznie na wygląd, ale również na samopoczucie dziecka. Mali pacjenci często mają problemy z akceptacją swojego wyglądu co znacznie wpływa na obniżenie ich pewności siebie. Dziecko ma problemy z wymawianiem głosek syczących, ciszących i szumiących.

Krzywy zgryz u czterolatka, który charakteryzuje się tymi cechami trzeba bezwzględnie leczyć. Wada ta wpływa na nadmierne ścieranie się zębów, choroby dziąseł oraz przyzębia.

Zgryz otwarty to wada, w której zęby w żadnym ułożeniu jamy ustnej nie są w stanie się stykać. Jest to wada, która wpływa na problemy ze spożywaniem pokarmów. Utrudnione jest odgryzanie kęsów a także żucie. Dzieci z tym problemem będą zmagały się z poprawną wymogą głosek przedniojęzykowo zębowych.

Rzadziej spotykane wady zgryzu to zęby odseparowane, stłoczone czy zgryz krzyżowy. Przodozgryz można zauważyć poprzez wysunięcie dolnej wargi oraz brody.

Leczenie wad zgryzu u czterolatka

Krzywy zgryz u czterolatka można zacząć leczyć przy pomocy mioterapii, czyli ćwiczeń mięśni mimicznych i narządu żucia. Jej celem jest zharmonizowanie odpowiednich grup mięśniowych. Są to ćwiczenia, które są dobierane indywidualnie dla każdego z małych pacjentów.

Kolejnym sposobem na poprawę wyglądu zgryzu jest zastosowanie aparatu ortodontycznego. Lekarz decyduje czy jest to aparat stały czy ruchomy.

Warto również wiedzieć, że w przypadku, gdy wada zgryzu jest poważna czasami konieczna może okazać się interwencja chirurga szczękowego-twarzowego.