Opuchnięte dziąsło przy zębie
Opuchnięte dziąsło przy zębie jest sporym kłopotem. To sprawa bolesna, która wymaga szybkiej reakcji – często nawet wizyty u stomatologa. Warto wiedzieć, jakie kroki należy podjąć, by jak najszybciej pozbyć się opuchlizny i móc o niej zapomnieć raz i na długi czas. Co robić z opuchlizną dziąseł?
Obrzęk wokół zęba – sposoby łagodzenia dyskomfortu
Kiedy pojawi się obrzęk wokół zęba, konieczne jest szybkie podjęcie działania. Opuchlizna jest nieprzyjemna i może być bolesna. Jest też spore ryzyko, że opuchnięte dziąsło przy zębie zacznie krwawić. By szybko zmniejszyć dyskomfort, można zastosować zimne kompresy. Okład pomoże pozbyć się bólu w bardzo krótkim czasie. Ważne jest jednak, by pamiętać o tym, że nie można przykładać go do twarzy przez cały czas, bo może to spowodować odmrożenia skóry. Najlepiej jest przykładać go przez kwadrans, a następnie zrobić przerwę podobnej długości. Dopiero po tym czasie, można znów sięgnąć po kompres. Dobrym pomysłem jest sięgnięcie po leki przeciwbólowe bez recepty. Warto też pamiętać o delikatnej higienie jamy ustnej. Mocne szczotkowanie zębów może podrażnić opuchnięte dziąsło i pogorszyć jego stan. W celu zlikwidowania drobnoustrojów w jamie ustnej można stosować płukanki solne, ziołowe i antyseptyczne mieszanki dostępne w aptekach.
Możliwe przyczyny obrzęku wokół zęba i na dziąśle
Obrzęk wokół zęba i na dziąśle może być wynikiem różnych problemów zdrowotnych. Najczęściej przyczyną jest zapalenie dziąseł, które jest efektem nagromadzenia płytki nazębnej. Jeśli stan ten się pogorszy, to zapalenie dziąseł może zmienić się w zapalenie przyzębia. Stan ten jest powodem do niepokoju. To ostatni moment na podjęcie leczenia, bo zapalenie może wpłynąć na strukturę kości i doprowadzić do utraty zębów. Zdarza się, że opuchnięte dziąsło przy zębie pojawia się na skutek infekcji zęba, obecności guzów lub torbieli, a nawet reakcji alergicznych na składniki produktów wykorzystywanych do dbania o higienę jamy ustnej. Warto pamiętać, że nawet pasta do zębów może wywołać opuchliznę jako reakcję alergiczną.
Domowe sposoby na spuchnięte dziąsła – zioła, płukanki
Nie zawsze trzeba sięgać po środki farmakologiczne. W pierwszej kolejności można zacząć od domowych sposobów, które pozwolą Ci spokojnie poczekać na termin wizyty u stomatologa. Przed wszystkim należy rozpocząć od zastosowania prostych płukanek. Najbardziej znane z nich to:
– Płukanki solne: pół łyżeczki soli kuchennej rozpuszczone w ciepłej szklance wody może pomóc w redukcji stanu zapalnego.
– Płukanki ziołowe: żeby wykorzystać działanie łagodzące i przeciwbakteryjne, należy sięgnąć po: rumianek, szałwię czy miętę pieprzową.
– Płukanki z wodą utlenioną.
Oprócz płukanek można też stosować żel z aloesu. Może on koić ból i przyspieszać zmniejszanie się opuchlizny ze względu na swoje działanie łagodzące. Innym sposobem jest żucie goździków lub stosowanie uzyskiwanego z nich olejku, który można wmasowywać w opuchnięte dziąsło. Środek ten świetnie radzi sobie z niwelowaniem stanów zapalnych.