Dentysta dla Rodziny

Wszystko co powinieneś wiedzieć o stomatologii rodzinnej

endodoncja
Endodoncja

Co należy wiedzieć o endodoncji?

Zabiegi endodontyczne, powszechnie znane jako leczenie kanałowe, należą do bardziej inwazyjnych zabiegów stomatologicznych, ale wykonywane są dość często. Co warto o nich wiedzieć?

Co to jest endodoncja?

Endodoncja to dział stomatologii zachowawczej zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem chorób miazgi zęba, która znajduje się w kanałach zębowych, znajdujących się w korzeniach zębów. Podstawowym i najczęściej stosowanym zabiegiem w tym obszarze jest leczenie kanałowe.

Kim jest endodonta i kiedy należy do niego pójść

Endodonta to lekarz stomatolog specjalizujący się w tego rodzaju zabiegach. Jednak pomóc może też każdy inny stomatolog. Leczenie endodontyczne znajduje się w pakiecie podstawowych usług każdego gabinetu stomatologicznego. To oznacza, że łatwo można uzyskać pomoc, toteż warto z niej skorzystać zawsze, ilekroć zachodzi taka potrzeba, bez zwłoki.

A kiedy może zajść taka potrzeba? Samemu pacjentowi nie zawsze jest łatwo to określić, czasami wydaje mu się, że potrzebne jest tylko zwykłe leczenie i dopiero podczas wizyty lekarz ocenia, że niezbędne będzie kanałowe leczenie. Jednak są pewne objawy, które wskazują na to, że potrzebna będzie taka interwencja. To przede wszystkim ból zęba połączony z pojawieniem się opuchlizny, co oznacza zbieranie się ropy. Czasami też w jamie ustnej można wyczuć charakterystyczny, słony smak. Nierzadko również na dziąsłach pojawiają się przetoki, świadczące o tym, że ropa szuka ujścia. Nierzadko też leczenia kanałowego wymagają zęby silnie bolące oraz mocno zniszczone przez próchnicę – dlatego, że dotarła ona już do kanałów zębowych.

Na czym polega leczenie endodentyczne?

Leczenie tego rodzaju znacznie różni się od leczenia zwykłego. Odbywa się inaczej, obejmując nieco inny obszar, przeprowadzane jest w inny sposób, z użyciem specjalnych, bardzo cienkich narzędzi, mających głównie postać igieł, a także zabiera znacznie więcej czasu. Niektóre gabinety co prawda obiecują jednowizytowe leczenie kanałowe, ale zdarzyć może się i tak, że trzeba będzie odbyć na przykład 5 wizyt, by wyleczyć jednego zęba. Wymaga to więc wiele czasu i cierpliwości, a także generuje spore wydatki. Takie leczenie kosztuje znacznie więcej niż zwykłe, dlatego zwykle budzi spore obawy pacjentów. Rozsądniej jednak byłoby skupić się na fakcie, że po takim leczeniu ząb jest martwy, a czas korzystania z niego jest ograniczony. Z tego powodu zaleca się, by kontrolować i na bieżąco leczyć swoje zęby, a dzięki temu można uniknąć konieczności wykonania takiego leczenia i związanych z tym złych skutków.

A na czym polega samo leczenie endodontyczne? Stomatolog musi rozwiercić ząb w celu dostania się do jego kanałów. Następnie oczyszcza je za pomocą specjalnych, cienkich narzędzi piłująco – penetrujących. Jest to niesłychanie ważny etap, gdyż zakażona tkanka musi zostać w całości usunięta z kanałów. Nawet pozostawiona odrobina może nadawać dawać objawy oraz stwarzać zagrożenie – dla całego organizmu. Następnie kanały są dezynfekowane wytrawiaczem oraz wypełniane materiałem kompozytowym.