Dentysta dla Rodziny

Wszystko co powinieneś wiedzieć o stomatologii rodzinnej

czy-rtg-zebow-jest-refundowane
Porady Stomatologiczne

Czy rtg zębów jest refundowane? Poznaj odpowiedź.

Rtg zębów – nazywane potocznie prześwietleniem, jest jedną z najbardziej skutecznych metod, która pozwala stomatologowi ocenić stan zębów przed leczeniem, w jego trakcie oraz po jego zakończeniu. Stomatologia bardzo często wykorzystuje zdjęcia rtg punktowe, bądź też obejmujące wszystkie zęby. Pacjenci zastanawiają się, czy rtg zębów jest refundowane.

Na czym polega rtg zęba?

Jest to badanie z zakresu diagnostyki obrazowej, które wykorzystuje promieniowanie X. Dzięki niemu można uwidocznić doskonale liczbę kanałów korzeniowych zęba. Rtg zębów bardzo często wykonuje się w diagnostyce stanów zapalnych, przed założeniem aparatów ortodontycznych oraz w procesie leczenia różnego rodzaju schorzeń. Ogromną jego zaletą jest fakt, że badanie jest zupełnie bezbolesne i nie trwa długo. Pacjent nie musi się do niego specjalnie przygotowywać. Natomiast ważną dla niego kwestią jest, czy rtg zębów jest refundowane.

Dzięki rtg można dojrzeć wiele szczegółów, które są niedostrzegalne w procesie zwykłego badania stomatologicznego. Dentyści mogą znaleźć ukryte ubytki, sprawdzić dokładnie stan zęba oraz kości go otaczających. Dzięki zdjęciu RTG lekarz dentysta jest w stanie podjąć decyzję odnośnie dalszych metod leczenia.

Kiedy robić zdjęcie rtg zęba?

Wiele osób zastanawia się, czy rtg zębów jest refundowane. Odpowiedź na to pytanie jest niejednoznaczna, narodowy fundusz zdrowia refunduje zdjęcie rentgenowskie zębów tylko w niektórych przypadkach. Warto wiedzieć, kiedy trzeba się udać na to badanie.

Z racji tego, że podczas badania pacjent jest poddawany wpływowi promieniowania x, zdjęcie rtg zębów wykonuje się wyłącznie na zalecenie lekarza. Wskazaniami do wykonywania diagnostyki tą metodą jest zaawansowana próchnica, silne dolegliwości bólowe bądź też konieczność rozpoczęcia leczenia kanałowego. Zdjęcie rtg zębów wykonuje się także w sytuacji urazów jamy ustnej, bądź też w celu oceny zawiązków zębów.

Szczególnie pomocne w stomatologii może być badanie punktowe zębów, które pozwala uzyskać dokładny obraz konkretnego zęba. Jest ono pomocne zwłaszcza przy leczeniu kanałowym. Dzięki niemu można ocenić, w jakim stanie znajduje się wskazany ząb, a także jak prezentują się tkanki i korzenie w jego sąsiedztwie.

Kolejnym rodzajem badania jest badanie pantomograficzne. Jego efektem jest uzyskanie zdjęcia panoramicznego, które obejmuje zarówno zęby górne, jak i dolne szczęki. Na badaniu widoczne są także zatoki szczękowe i stawy skroniowo-żuchwowe. RTG pantomograficzne pozwala uwidocznić takie problemy jak torbiele, uszkodzone zęby, infekcje, a nawet guzy.

Refundacja prześwietlenia zębów

Aby wykonać rtg zęba, koniecznie trzeba posiadać skierowanie od lekarza, w którym ten wskaże, jaki rodzaj badania należy wykonać. Niekoniecznie musi to być lekarz stomatolog, ponieważ skierowanie na rentgen zębów może równie dobrze wystawić lekarz rodzinny.

Wielu pacjentów zadaje pytanie, czy rtg zębów jest refundowane. Trzeba wiedzieć, że zdjęcie rtg zęba jest refundowane tylko w niektórych przypadkach. Na szczęście, nawet wykonanie tego badania na własną rękę jest stosunkowo tanie. Oczywiście, cena różni się w zależności od placówki, w jakiej zostanie wykonane badanie. Przeciętnie jednak ceny za nie zaczynają się już w okolicach 30 złotych.