Czy wybielanie zębów niszczy szkliwo?

Wybieranie zębów to procedura, która cieszy się w ostatnim czasie dość dużym zainteresowaniem. Wynika ono z tego, że zdrowy i śnieżnobiały uśmiech dodaje pewności siebie, poprawia samoocenę i komfort życia oraz przekłada się na atrakcyjny wygląd. Rynek dentystyczny oferuje wiele sposobów na rozjaśnienie zębów, w tym między innymi: pasty wybielające czy specjalistyczne zabiegi przeprowadzane w gabinecie stomatologicznym. Wielu pacjentów ma jednak wątpliwości dotyczące tego, czy wybielanie zębów niszczy szkliwo?

Co to jest szkliwo zębów?

Aby znaleźć odpowiedź na pytanie dotyczące tego, czy wybielanie zębów niszczy szkliwo, należy w pierwszej kolejności poznać budowę tej struktury. Otóż, szkliwo to najtwardsza z tkanek, które budują ludzkie ciało. Choć samo nie ma zdolności regeneracyjnych, zapewnia bardzo skuteczną ochronę zębów przed uszkodzeniem. Z uwagi na to, że szkliwo nie jest tkanką odnawialną wymaga odpowiedniej pielęgnacji. W zamian za to chroni zęby przed niekorzystnym wpływem czynników termicznych, mechanicznych oraz działalnością drobnoustrojów chorobotwórczych. Ząb człowieka zbudowany jest z korony wystającej ponad powierzchnię dziąseł oraz korzenia, który znajduje się w zębodole. Pomiędzy tymi elementami znajduje się szyjka zębowa. W koronie zęba znajduje się komora wypełniona miazgą, która przechodzi w kanał zębowy zlokalizowany w korzeniu. Na koronie znajduje się szkliwo, a na zębinie korzenia – cement. Szkliwo na grubość około 2 mm i składa się przede wszystkim ze związków nieorganicznych, w tym między innymi fosforanu wapnia, który wpływa na twardość struktury. Poza tym, w skład szkliwa wchodzą niewielkie ilości substancji organicznych i woda. Proces kształtowania się szkliwa nazywa się odontogenezą, zaś świeżo wyrżnięty ząb pokryty jest jego cienką warstwą.

Niszczenie się szkliwa – przyczyny

Szkliwo odgrywa bardzo istotną rolę w ochronie zębów, w tym zapobiega ich wrażliwości na czynniki zewnętrzne czy powstawaniu przebarwień. Warto zatem zastanowić się nad tym, jaki czynniki powodują jego uszkodzenie oraz rozwiać wątpliwości dotyczące tego, czy wybielanie zębów niszczy szkliwo. Nie można bowiem zapominać o tym, że zniszczenie szkliwa może prowadzić do rozwoju próchnicy, a także stanów zapalnych czy krwawienia dziąseł. Poza tym, brak zabezpieczenia w postaci szkliwa powoduje osłabienie zębów i ich nieestetyczny wygląd. Szkliwo może ulegać zniszczeniu na skutek działania wielu czynników, w tym choćby stosowania diety bogatej w cukry. Stanowią one bowiem doskonałą pożywkę dla znajdujących się w jamie ustnej bakterii. W wyniku zachodzących przemian dochodzi wówczas do powstawania kwasów, które rozpuszczają i osłabiają strukturę szkliwa. Poza tym, na pogorszenie stanu szkliwa wpływać może nieprawidłowa higiena jamy ustnej, w tym między innymi stosowanie podczas pielęgnacji zębów szczoteczki o zbyt twardym włosiu lub pasty o bardzo dużym współczynniku ścieralności. Jego uszkodzenie może być również skutkiem bruksizmu lub prowadzonego leczenia ortodontycznego.

Jak wybielić zęby nie niszcząc szkliwa?

Szkliwo zębów jest strukturą niepodlegającą regeneracji i dlatego wielu pacjentów zastawiania się nad tym, czy wybielanie zębów niszczy szkliwo. Otóż, wybielanie zębów może być wykonywane za pomocą metod domowych, jak również prowadzone w gabinecie stomatologicznym. Wśród sposobów, które z powodzeniem można wykonywać w domu należy wymienić: ograniczenie ilości spożywanej kawy, herbaty, wina oraz innych napojów i pożywienia zawierającego związki barwiące, spożywanie owoców o działaniu wybielającym, wymienię szczoteczki na produkt z bardziej twardym włosiem, nitkowanie zębów czy stosowanie past zawierających węgiel aktywny. Tego typu metody są dość bezpieczne i zwykle nie powodują uszkodzenia szkliwa. Jednakże efekt ich działania w wielu wypadkach jest nieznaczny. Dużo większą skutecznością działania charakteryzują się zabiegi wykonywane w gabinecie stomatologicznym. To tego typu działań należy choćby stosowanie lamp LED lub Beyond. Profesjonalne wybielanie cechuje widoczny i trały efekt, jednak procedury te są dość drogie i mają swoje ograniczenia. Przed ich wykonaniem zaleca się bowiem zadbanie o szkliwo poprzez zastosowanie fluoryzacji czy w przypadku bruksizmu – zastrzyków z botoksu. Bez odpowiedniego przygotowania szkliwa może bowiem dochodzić do powstawania nadwrażliwości zębów oraz powstawania dolegliwości bólowych. W przypadku nadwrażliwości zębów zabieg wybielania nie jest zalecany.

Jak odbudować szkliwo zębów?

Prawda jest niestety taka, ze raz uszkodzone lub utracone na skutek nadmiernego ścierania szkliwo nie regeneruje się. Można je jednak skutecznie odbudowywać za pomocą preparatów, które są określane jako płynne lub sztuczne szkliwo. Aby ta obudowa była możliwa, zabieg musi być wykonany zanim dojdzie do nadmiernego i nieodwracalnego ubytku tej struktury. Poza tym, skuteczniej odbudowie sprzyja stosowanie podczas codziennej pielęgnacji past z fluorem. Zawarte w pastach jony fluoru wnikają bowiem skutecznie w miejsce rozpuszczonych uprzednio jonów wodorotlenowych w szkliwie. Tworzą wówczas odporny na rozwój próchnicy fluoroapatyt. Należy również dodać, że uzupełnianie ubytków szkliwa może być wykonywane za pomocą sztucznego materiału, a tego typu zabieg wykonywany jest przez dentystę.