Próchnica butelkowa – jak leczyć?

Jeżeli trafiliście na  ten artykuł, to prawdopodobnie wyszukiwarce umieściliście frazę „próchnica butelkowa jak leczyć”. Próchnica butelkowa jest chorobą która pojawić się może już u… niemowląt! Nazwa jej podchodzi o tego że najcześciej powstaje ona w bezpośrednim połączeniu przedłużonego karmienia naszego ukochanego dziecka butelką. Dziś więc rozwiejemy wszystkie wątpliwości dotyczące próchnicy butelkowej i odpowiemy na szereg interesujących was pytań, takich jak co to jest próchnica butelkowa? Jak sprawić, żeby próchnica butelkowa u dzieci nie dawała o sobie znać? Próchnica butelkowa — jak leczyć? Mamy nadzieję, że po dzisiejszym artykule wszystko stanie się już dla was jasne i dzięki temu będziecie wiedzieć co zrobić, gdy swoją obecność zaznaczy próchnica butelkowa!

 

Co to jest próchnica butelkowa?

 

Próchnica butelkowa to nic innego jak pojawiająca się próchnica na powierzchni zębów wynikająca z długotrwałego karmienia z pomocą butelki. Czynniki, które zwiększają ryzyko powstania próchnicy butelkowej to przede wszystkim słodzonej płyny w butelce, zbyt częste i zbyt długie karmienie butelką. Mikroorganizmy obecne w osadzie nazębnym poprzez swoje działanie doprowadzają do fermentacji cukrów obecnych w napojach, a co gorsza, produktem ubocznym są kwasy organiczne. Kwasy te stopniowo niszczą powierzchnię szkliwa, przez co my sami zauważamy, jak ciężko jest zabezpieczyć żeby dziecka przez tą chorobą. Próchnica butelkowa jest niezwykle groźną chorobą – dlatego, jeżeli zauważycie zmiany, to reagujcie natychmiastowo!

 

Próchnica butelkowa u dzieci — jak przeciwdziałać

 

Skoro wiecie już czym jest próchnica butelkowa u dzieci i zdajecie sobie sprawę z tego, że jest to poważna choroba, to nie sposób nie zacząć się zastanawiać jak jej przeciwdziałać i ją leczyć! Wszystkie kroki podjęte przez stomatologa będą zależne od tego, jaka faza próchnicy butelkowej zaplanuje w jamie ustnej. Jeżeli będzie to faza początkowa gdzie zauważyć można drobne smugi o białym kolorze, to wystarczy zabieg fluoryzacji, polegający na dostarczeniu szkliwu stężonej dawki fluoru. Tak też szkliwo odbuduje się i wzmocni. Jeżeli jednak mowa o zaawansowanym stopniu próchnicy butelkowej, to tak naprawdę konieczne będzie podjęcie poważniejszych działań. W takim momencie, gdy na zębach dziecka pojawią się plamki o ciemnej barwie, kluczowym będzie poddanie się zabiegowi lapisowania. Lapisowanie to nic innego jak pewnego rodzaju impregnacja zębów i zabezpieczenie ich przed dalszym rozwojem próchnicy. Pokrycie zębów odpowiednim preparatem sprawia że zęby ciemnieją, lecz przede wszystkim — tkanka naruszona przez próchnicę utwardza się i tak naprawdę nasze dzieci mogą cieszyć się w pełni zdrowym i funkcjonalnym uzębieniem, którym mogą gryźć i nie tylko!

 

Mamy więc nadzieję, że wiecie jak odpowiedzieć na pytanie: próchnica butelkowa — jak leczyć? Nie bójcie się leczenia i szybkiego reagowania, gdyż im szybciej to zrobicie, tym szybciej w ustach waszych dzieci zapanuje zdrowie i odpowiednia higiena jamy ustnej!