Skaling zębów – charakterystyka i zalety

Skaling zębów jest niezwykle istotną czynnością w przypadku odpowiedniej profilaktyki zębów. Dbanie o to, by poziom kamienia nazębnego był jak najmniejszy, jest istotnym elementem dbania o to, by próchnica zębów nie rozwijała się. Niektórzy pacjenci nie realizują takich zabiegów jak skaling czy piaskowanie, ze względu na strach przed bólem. Dowiedz się, czym jest skaling zębów i dlaczego warto jest wykonywać skaling zębów.

Na czym polega skaling zębów?

Skaling zębów to zabieg z zakresu stomatologii profilaktycznej. Jego wykonanie polega na wykorzystaniu skalera, najczęściej ultradźwiękowego, którego działanie polega na rozbijaniu złogów kamienia nazębnego. Rozbicie kamienia nazębnego jest niezwykle ważny, gdyż kamień nazębny to skupisko bakterii, które może spowodować takie choroby jak próchnica czy paradontoza.

Dlaczego skaling jest ważny?

Pacjenci nie zawsze znają wagę zabiegu, jakim jest skaling zębów. Tymczasem warto jest dowiedzieć się, jakie konsekwencje niesie za sobą zaniedbywanie higieny zębów, bo właśnie to prowadzi do powstawania kamienia nazębnego.

Kamień nazębny powstaje na skutek utwardzenia płytki nazębnej. Szczęśliwie, płytkę nazębną da się usunąć z pomocą szczoteczki do zębów, podczas codziennego szczotkowania. Niestety, różne zaniedbania podczas codziennej higieny zębów mogą doprowadzić do utwardzania płytki nazębnej, a utwardzona płytka nazębna w postaci kamienia nazębnego nie może być usunięta podczas codziennego szczotkowania.

Jako, że w kamieniu nazębnym gromadzi się szereg bakterii, mogących prowadzić do rozwoju groźnych chorób, warto jest go regularnie usuwać z pomocą skalingu. Zabieg ten należy do jednych z najtańszych zabiegów z zakresu profilaktyki stomatologicznej, a dodatkowo – po spełnieniu określonych warunków może być on zrefundowany w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Czy skaling zębów boli?

Pacjenci często zastanawiają się, czy skaling zębów boli. Nieświadomość w tej kwestii może prowadzić do rezygnacji z zabiegu, właśnie z powodu strachu przed bólem. Tymczasem okazuje się, że skaling nie zalicza się do inwazyjnych zabiegów, przez co nie powoduje wielu reakcji bolesnych. W trakcie realizacji zabiegu pacjent może spotkać się z nieprzyjemnym uczuciem, które czasem może być przeplatane krótkimi reakcjami bólowymi. Nie jest to jednak długotrwały ból, a dodatkowo – po zabiegu istnieje nikła szansa na pojawienie się skutków ubocznych, należy jedynie stosować się do pozabiegowych zaleceń stomatologa.