Dentofobia, jak leczyć strach przed dentystą?
Każdy z nas boi się różnych rzeczy. Wiele osób obawia się latania samolotem, ma lęk wysokości czy też czuje silny dyskomfort w przypadku bliskiego spotkania z pająkami, czy też wężami. Lęków jest naprawdę wiele i warto o każdym rozmawiać, aby je przełamywać. Szczególnym jednak rodzajem leku, który wpływa na zdrowie wielu ludzi, jest dentofobia. Na czym ona polega, a przede wszystkim jak wpływa na życie? Dentofobia jak leczyć?
Skąd się bierze dentofobia?
Dentofobia jak leczyć? Pytanie to zdaje sobie każdego dnia ogromna grupa ludzi, którzy jednak nie do końca wiedzą, czym jest ta przypadłość, a przede wszystkim, jakie są powody jej pojawiania się. Oznacza to, że w pierwszej kolejności należy bliżej poznać ten lęk. Czym zatem jest dentofobia?
Jak można się łatwo domyślić, dentofobia to paniczny lęk przed wizytą u dentysty. Jak szacują badania, aż około 90% ludzi czuje obawę przed wizytą w gabinecie dentystycznym. Niepokój pojawia się nie tylko u mężczyzn, lecz również u kobiet. Cierpią dorośli, trzeci, a także osoby w podeszłym wieku. Co ciekawe, zauważalne jest u osób badanych, że lęk wzbudza nie tylko sama wizyta u dentysty czy też procedura leczenia zębów, lecz także dźwięk obecnych u dentysty maszyn, a nawet zapach, który w gabinecie jest obecny.
Wszystko to powoduje, że pytanie dentofobia jak leczyć, jest naprawdę bardzo ważne. Lęk ten prowadzi bowiem do sytuacji, gdy pacjenci udają się do gabinetu dentystycznego dopiero w sytuacji, gdy zęby są naprawdę w kiepskim stanie i wymagają skomplikowanego i drogiego leczenia. Sprawia to, że lęk ten jeszcze bardziej się wzmaga.
Skąd się bierze dentofobia? Jest to bardzo ważne pytanie, ponieważ odpowiedź na nie pozwoli zdobyć wiedzę, jak z tym lękiem walczyć. W zdecydowane większości lęk ten spowodowany jest negatywnymi doświadczeniami z dzieciństwa, bolesnym leczeniem i nieprzyjemnymi zabiegami. Zakorzeniony głęboko w podświadomości strach powoduje, że nawet osoby już zupełnie dorosłe obawiają się wizyty u dentysty.
Co ciekawe, na pojawienie się u danej osoby dentofobii mogą mieć również wpływ negatywne relacje rodziny lub znajomych, którzy dzielić się będą nieprzyjemnymi doświadczeniami. Rzecz jasna wiele w przypadku dentofobii zależy także od danego człowieka. Wiele osób ma poczucie naruszania strefy intymnej, jaką jest twarz i jama ustna. Są osoby, które po prostu nie znoszą dźwięku wydawanego przez dentystyczne maszyny, a także takie, u których lęk pojawia się stosunkowo często w różnych sytuacjach życiowych.
Jak więc widać, powodów dentofobii jest naprawdę wiele. Wystarczy tylko jeden z nich, aby kontakt z dentystą stał się naprawdę utrudniony. Warto więc dowiedzieć się na ten temat nieco więcej. Dentofobia jak leczyć?
Objawy lęku przed dentystą
Kolejną sprawą, o której trzeba się dowiedzieć, zanim pozna się odpowiedź na pytanie, dentofobia jak leczyć, jest kwestia tego, jakie objawy daje strach przed dentystą. Jak się bowiem okazuje, nie zawsze niechęć do udawania się do gabinetu może być spowodowana dentofobią. Jakie są niezaprzeczalne objaw, które jasno wskazują, że cierpi się na taką fobię?
W pierwszej kolejności należy zauważyć to, że lekki niepokój przed wizytą u dentysty jest w pełni naturalny. W końcu nie każdy lubi odczuwać nawet niewielki ból. Czym innym jest jednak niepokój i odczuwanie dyskomfortu związanego z wizytą w gabinecie dentystycznym, a czymś zupełnie inny jest dentofobia. Typowe objawy dentofobii to przyspieszone tętno, pocenie się, a także zawroty głowy. Co więcej, często pojawia się wiele dolegliwości od strony żołądkowej. Pojawiać się bowiem może niestrawność, biegunka, wymioty, a także zaparcia. Co bardzo ważne, często na noc przed wizytą u osoby z dentofobią pojawia się bezsenność, a już w gabinecie dentystycznym wzmożone pocenie się oraz drżenie mięśni. Wszystkie te objawy występują nie tylko w dniu wizyty u dentysty, lecz także podczas umawiania się na nią, a często także przy samym myśleniu i wspominaniu o dentyście. Nic więc dziwnego, że jest to naprawdę poważny kłopot, który przyczyniać się może do znacznego pogorszenia komfortu życia, a także oczywiście pogorszenia się stanu zębów.
Sposób na dentofobię
Dentofobia jak leczyć? Jak się okazuje, istnieje szereg różnego rodzaju sposobów i działań, które mogą się przyczynić do tego, że uda się u danej osoby zniwelować negatywne skutki dentofobii lub też skutecznie z niej całkowicie wyleczyć. Jak to jednak można zrobić? Jakie działania należy zrealizować?
W pierwszej kolejności najważniejszą sprawą jest wybór odpowiedniego dentysty. Osobie cierpiącej na dentofobię potrzebny jest specjalista najwyżej próby, który doskonale wie, co robi, jest pewnych w swoich działaniach, a przede wszystkim wykazuje się ogromnymi pokładami empatii względem tak delikatnego pacjenta. Doświadczony, kompetentny a przede wszystkim przyjazny stomatolog jest prawdziwym skarbem dla każdego, kto cierpi na dentofobię.
Kolejną sprawą, o której warto pamiętać, gdy chce się wyleczyć dentofobię, jest zdobycie odpowiedniej wiedzy. Wielu osobom po prostu pomaga to, że są świadomi, co się konkretnie dzieje podczas zabiegu, jakie jest ryzyko poszczególnych czynności, a także czego się mają spodziewać. Świadomość, że idzie się na prosty, szybki, a przede wszystkim bardzo bezpieczny zabieg z pewnością u wielu osób skutecznie zniweluje strach.
Środki wspomagające w dentofobii
Często się jednak zdarza i taka sytuacja, gdy pomimo najlepszych działań, nie da się usunąć strachu przed dentystą. Co wtedy zrobić?
Jak się okazuje, również i w takiej sytuacji cierpiące na tę przypadłość osoby nie są pozostawione same sobie. Istnieje wiele sposobów na to, aby skutecznie zniwelować towarzyszący zabiegowy stres i strach. Podstawą są w tym wypadku oczywiście różnego rodzaju znieczulenia, które przyczyniają się do usunięcia jakiegokolwiek bólu. Jeśli i to nie pomaga możliwe jest zastosowanie sedacji wziewnej, czyli gazu rozweselającego. Skutecznie relaksuje pacjenta, znacznie zmniejsza odczuwanie bólu, a także minimalizuje strach przed zabiegiem. A jeśli nawet gaz rozweselający nie przyniesie ulgi, zawsze istnieje możliwość wykonywania zabiegów dentystycznych pod narkozą, czyli w pełnym znieczuleniu.