Dentysta dla Rodziny

Wszystko co powinieneś wiedzieć o stomatologii rodzinnej

Stomatologia

W jakim wieku wypadają zęby dzieciom?

Wszyscy rodzice wiedzą, że pierwsze lata życia dziecka są bardzo trudne — nie tylko pod względem braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia w zakresie opieki nad maluchem, lecz przede wszystkim z powodu ogromnych zmian zachodzących w jego ciele. Doskonałym tego przykładem może być np. wyrzynanie się pierwszych ząbków, czemu często towarzyszy duży dyskomfort u dziecka, który powoduje częsty płacz i markotność. Nie mniej istotnym etapem w życiu dziecka jest wypadanie pierwszych ząbków. Co każdy rodzic powinien na ten temat wiedzieć? W jakim wieku wypadaja zeby dzieciom i czy jest się czego obawiać?

Dlaczego zęby mleczne wypadają?

W jakim wieku wypadaja zeby dzieciom? Zanim przejdzie się do omawiania tego tematu, poruszyć trzeba inny, wcale nie mniej ważny. Zrozumieć trzeba najpierw to, z jakiego powodu zęby mleczne dzieciom wypadają. Co jest za to odpowiedzialne i jakie informacje o tym zjawisku powinno się mieć?
Pierwsze ząbki pojawić się mogą u dziecka już w wieku 6 miesięcy, a zwykle wszystkie wyrastają do 12 miesiąca życia. Wszystko to zależne jest od uwarunkowań genetycznych. Zęby mleczne są niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju malucha, ponieważ pomagają nauczyć dziecko nawyku ssania, poprawnego układania języka w czasie mówienia, czy też nawet właściwego oddychania. Pomimo tego, że prędzej czy później dziecko je straci, są to naprawdę ważne dla każdego człowieka zęby.
Ile konkretnie jest zębów mlecznych? Jak każdy wie, dorosły człowiek posiada zwykle 32 zęby. Oczywiście w jamie ustnej małego dziecka na taką ilość zębów nie ma zwyczajnie miejsca, więc mleczaków jest znacznie mniej. Najczęściej dziecku wyrasta 20 zębów mlecznych. Są to 4 kły, 8 siekaczy i 8 trzonowców.

Z jakiego jednak powodu zęby mleczne wypadają? Jak się okazuje, stanowią one jedynie podstawową, bardzo słabą postać zębów, które nie przetrwałyby z człowiekiem dłuższego czasu. Po wykonaniu swoich zadań, czyli ukształtowaniu maluchowi jamy ustnej i nauczeniu go podstawowych czynności, w ich miejsce muszą pojawić się zęby stałe. Żeby to jednak było możliwe, mleczaki muszą zostać usunięte z dziąseł. W jakim wieku wypadaja zeby dzieciom i jak się na to wydarzenie należy przygotować? Co rodzice muszą o tym procesie wiedzieć?

W jakim wieku i kolejności wypadają zęby?

Każdy rodzic zapewne pamięta, jak trudnym okresem było wyrzynanie się pierwszych zębów. Powoli rozrywające dziąsła zęby powodowały u dziecka ból, silny dyskomfort i strach, co oczywiście skutkowało częstym płaczem, niechęcią do jedzenia i ogólnie bardzo złym samopoczuciem. Nic więc dziwnego, że gdy tylko nadchodzi drugi etap rozwoju zębów, czyli wypadanie mleczaków, wielu rodziców bardzo mocno się go obawia. Czy jest czego? W jakim wieku wypadaja zeby dzieciom i jaka jest kolejność ich wypadania?

Wiedzieć trzeba, że termin wypadania zębów mlecznych, podobnie jak ich rośnięcia, jest różny u każdego człowieka i nie da się go precyzyjnie określić. Tak samo, jak przy wzroście, czas wypadania uzależniony jest od genów, które dziecko odziedziczyło po rodzicach. U jednych dzieci może to nastąpić o wiele szybciej, podczas gdy inne maluchy dłuższy czas będą posiadały mleczkami.
Przyjmuje się jednak, że zęby mleczne zaczynają wypadać około 5-6 roku życia. Co ciekawe, proces ten zaczyna się nieco wcześniej u dziewczynek niż u chłopców, lecz mechanizm ten nie został jeszcze dokładnie zbadany i nie wiadomo, co dokładnie za tym stoi. Co jednak bardzo ciekawe, zęby mleczne nie wypadają jednocześnie i nie dzieje się to nawet w ciągu jednego roku. Ostatni ząb mleczny może zostać usunięty z jamy ustnej nawet w wieku 13 lat. Na przestrzeni prawie dekady dziecko może mieć tzw. zęby mieszane, czyli jednocześnie korzystać z zębów stałych i mlecznych.

Jaka jest natomiast kolejność wypadania zębów mlecznych? Czy jest to od czegoś uzależnione? Jak się okazuje, najwcześniej wypadają te zęby, które jako pierwsze dziecku wyrosły. A z racji tego, że praktycznie zawsze pierwsze wyrastają jedynki, to właśnie one jak pierwsze również wypadną. Wymiana zębów postępować będzie więc stopniowo i kolejno wypadać będą poszczególne zęby.

Czy wypadanie zębów mlecznych powinno budzić niepokój?

Skoro wiadomo już, w jakim wieku wypadaja zeby dzieciom i dlaczego proces ten jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju malucha, warto się teraz dowiedzieć, czy jest się czego obawiać. Czy wypadanie zębów mlecznych będzie równie trudnym okresem, jak ich wyrastanie?

Jak się okazuje, proces wypadania mleczaków jest znacznie mniej traumatyczny od ich wyrastania. Z racji tego, że korzenie mleczaków są bardzo małe i delikatne, dziecko często nawet nie zauważa, że ząb wypadł, a o odczuwaniu bólu nie wspominając. Jedyną sytuacją, gdy mleczach może boleć, jest objęcie go przez próchnicę. W sytuacji, gdy będzie to zdrowy ząb, proces jego wypadania jest bezproblemowy i nie powinien być źródłem żadnego dyskomfortu u dziecka. Mało tego, często wypadanie zębów wzbudza u dzieci wiele radości i ekscytacji, co rodzice łatwo mogą przekuć w dobrą zabawę.