Ósemki krzywią zęby – co zrobić?
Wiele osób skarży się, że ósemki krzywią zęby. Niestety jest to powszechny problem. Estetyka uśmiechu jest bardzo istotna dla ogólnego wizerunku osoby. Jeżeli człowiek się nie uśmiecha przez to, że ma kompleks krzywych zębów, to może być odbierany jako wiecznie niezadowolony bądź sceptyczny do wszystkiego wokół. Dlatego istotna jest poprawa estetyki zębów. Dzięki temu można poprawić samopoczucie. Niestety zęby mądrości często powodują problemy z prostym uśmiechem. Dlatego warto udać się do dentysty. Celem jest diagnoza tego problemu.
Czy 8 mogą skrzywić zęby?
Przeważnie ludzie zauważają, iż krzywe zęby są efektem czynników środowiskowych oraz genetycznych pacjentów. Warto jednak wiedzieć, że zęby mogą mieć nieodpowiednie ułożenie z wielu powodów. Jednym z nich są ósemki. Niestety ich wyrzynanie się nie zawsze przebiega prawidłowo. Stomatolodzy wyróżniają stłoczenia zębów pierwotne oraz wtórne. Te pierwsze pojawiają się przede wszystkim w dzieciństwie, a stłoczone zęby wtórne pojawiają się u dorosłych. Warto zaznaczyć, że stłoczenia uzębienia są wynikiem przede wszystkim pojawienia się zębów mądrości. Niestety napierają one na pozostałe zęby w łuku, żeby zrobić dla siebie miejsce. Powoduje to stłoczenie oraz krzywienie reszty zębów. Co więcej, ósemki mogą powodować ubytki erozyjne, cysty, a także stany zapalne kości. Dlatego bardzo istotne są regularne wizyty u dentysty. Ludzie coraz częściej skarżą się na to, że ósemki krzywią zęby. Specjaliści często zalecają ich ekstrakcję. W takim przypadku najlepiej udać się do renomowanej kliniki stomatologicznej. Lekarz sprawdzi na początku, czy problemem stłoczonych zębów są faktycznie ósemki. W wielu przypadkach zalecana jest ekstrakcja zębów mądrości.
Ósemki a krzywe zęby
Każdy człowiek, który uważnie obserwuje zmiany, które zachodzą w jego jamie ustnej szybko zobaczy, że w jej obrębie zaczyna się kształtować nowy ząb. Mowa tutaj o ósemce, która przeważnie pojawia się pomiędzy 16. a 26. rokiem życia, choć może też rosnąć w dowolnym późniejszym terminie. W przypadku zębów mądrości nie ma sztywnych reguł. Pomimo że ósemka jest pełnoprawnym zębem, to z uwagi na tak późne wyrzynanie się, często brakuje na nią miejsce. To z kolei powoduje szereg problemów, w tym między innymi krzywy uśmiech. Sporo pacjentów zmaga się z tym, że ósemki krzywią zęby. W takim przypadku często zalecana jest ekstrakcja oraz założenie aparatu ortodontycznego. Ósemki są w stanie pojawiać się w postaci tzw. zębów zatrzymanych. Co więcej, mogą też być objęte próchnicą, co powoduje sporo dolegliwości zdrowotnych. Bardzo dużo problemów sprawiają, kiedy nie mieszczą się w łuku zębowym.
W takim przypadku są w stanie naciskać na inne zęby, co powoduje ich skrzywienie. Sporo osób zmaga się z takim problemem. Ósemki krzywią zęby w wielu przypadkach. Okazuje się, że długotrwały nacisk na ząb nierzadko prowadzi do stłoczenia się zębów, a ostatecznie też do ich przesunięcia. Nie zawsze taki proces przebiega w najbardziej pożądany sposób. Warto wiedzieć, że największe zagrożenie dla reszty zębów ósemki sprawiają wtedy, kiedy rosną w nieodpowiedni sposób, a zatem zostały źle ułożone w kości. W takim przypadku mogą zmierzać w niekorzystnym kierunku, co jest dość powszechnym problemem. Sporym kłopotem jest fakt, że ósemki rosną w miejscu ulokowanym w głębi szczęki. Nierzadko przez długi okres nie dają żadnych objawów tego, iż cokolwiek dzieje się z nimi niekorzystnego.
W wielu przypadkach pojawiają się dopiero w momencie, w którym rzeczywiście ich negatywne efekty zaczynają być przez pacjenta odczuwalne. Wtedy należy szybko działać i starać się poradzić sobie z kłopotem, zanim ten doprowadzi do istotniejszych problemów. Zalecana jest przede wszystkim wizyta w renomowanym gabinecie stomatologicznym. W Polsce takich placówek jest bez liku. Ósemki niestety mogą powodować stłoczenie zębów, co jest bardzo kłopotliwe i nierzadko powoduje krzywy uśmiech.
Ósemki krzywią zęby – czy usuwać?
Dużo osób nie wie, czy ósemki należy usuwać. Wiele w tej kwestii zależy od konkretnego przypadku. Jeżeli pojawienie się zębów mądrości nie powoduje kłopotów zdrowotnych, absolutnie nie ma wymogu ich usuwania. Warto zaznaczyć, że niemieszczące się w łuku zębowym i naciskające na pozostałe uzębienie ósemki to powszechny problem. Co istotne, u pewnych pacjentów już sam proces wyrzynania się ósemek powoduje silne dolegliwości bólowe, a ponadto prowadzi do istotnych problemów ze zgryzem. Spowodowane jest to głównie przez to, że szczęka obecnych ludzi jest dużo mniejsza w porównaniu z rozmiarem szczęki naszych przodków.
Bywają też sytuacje, że ósemki zwyczajnie nie mieszczą się w szczęce, naciskając przy tym na pozostałe uzębienie, a nawet prowadząc do stłoczenia zębów oraz ich przesunięcia. Co więcej, nierzadko dochodzi też do sytuacji, w których zęby mądrości nie wyrzynają się w pełni. Fachowo zjawisko to nazywane jest tak zwanym zębem zatrzymanym, ponieważ w całości bądź w sporej części tkwi on w dziąśle, co jest problematyczne. Wtedy zalecana jest jego ekstrakcja.