Dentysta dla Rodziny

Wszystko co powinieneś wiedzieć o stomatologii rodzinnej

Porady Stomatologiczne

Ząb mądrości – jak długo rośnie?

Ząb mądrości jak długo rośnie, to często poruszana kwestia w gabinetach stomatologicznych. Warto wiedzieć, że ósemki bywają kłopotliwe. Często są przyczyną bólu. W pewnych przypadkach wyrzynają się nawet do 40. roku życia. Trzeba zauważyć, że ząb mądrości, inaczej nazywany ósemką, jest trzecim zębem trzonowym. Wyrzyna się dość późno. Najczęściej mowa tutaj o okresie od 15. do 25. roku życia. Często pojawiają się wszelkie bóle. Ząb mądrości jak długo rośnie, to bardzo często zadawane pytanie przez pacjentów.

Kiedy rośnie ząb mądrości?

Okazuje się, że zęby mądrości wyrastają jako trzecie zęby trzonowe przeważnie między 17. a 25. rokiem życia. U pewnych ludzi ich wyrzynanie trwa nawet do 45. roku życia bądź nie pojawia się wcale. Ząb mądrości jak długo rośnie, to bardzo często poruszany temat w klinikach stomatologicznych. Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że rosnące zęby powodują bardzo uciążliwy ból, a ponadto szereg innych dolegliwości. Nie każdy jednak wie, z jakiego powodu się tak dzieje. Otóż spowodowane jest to ich wyrastaniem po zakończonym etapie formowania szczęki. Warto wiedzieć, że bolący ząb mądrości napiera na tylną część żuchwy, powodując przy tym rozległy dyskomfort u pacjenta. Trzeba wiedzieć o tym, że ósemki rosną etapami, z tego powodu dolegliwości bólowe mogą nawracać, a kolejno utrzymywać się od paru do nawet parunastu dni. W początkowym etapie uczucie rwania ograniczone jest zaledwie do miejsca wyrastania ósemki.

Dziąsło staje się przy tym mocno zaczerwienione i wrażliwe na dotyk. Z upływem czasu może pojawić się też miejscowa opuchlizna. Warto wiedzieć, że narastające dolegliwości powodują też ból ucha, trudności z żuciem, a ponadto z połykaniem pożywienia. Okazuje się, że normalnym objawem jest brak możności swobodnego otwarcia jamy ustnej. Ból gardła od ósemki pojawia się sporadycznie i może błędnie wskazywać na infekcję górnych dróg oddechowych. Trzeba wiedzieć o tym, że silne dolegliwości bólowe zęba mądrości nierzadko wskazują też na stany zapalne dziąsła bądź na rozwijającą się w korzeniu próchnicę, która jest bardzo groźna. Tego typu infekcja objawia się nieprzyjemnym zapachem z ust. Oprócz tego może pojawić się wysoka gorączka. Natomiast w ostrych stanach zapalnych na dziąśle często wyrasta ropień.

Warto wiedzieć, że początkowe stany zapalne ósemki są mylone ze wczesnym stadium anginy bądź zapaleniem ślinianek. Jak się okazuje, całkowicie zatrzymane ósemki to zęby, które pomimo rozwoju w całości znajdują się w kości. Takowy stan nie powoduje jednak żadnych bóli, a pacjent może nawet nie wiedzieć o ich istnieniu. Warto jednak wiedzieć, że każdy z takich przypadków przez specjalistów od stomatologii jest rozpatrywany indywidualnie. Ekstrakcja całkowicie zatrzymanych ósemek zależna jest od ich położenia, a ponadto potencjalnego zagrożenia dla korzeni innych zębów. Ząb mądrości jak długo rośnie to bardzo popularne pytanie.

Co zrobić gdy rośnie ósemka i boli?

Bardzo dużo osób zastanawia się, co zrobić, kiedy pojawiają się dolegliwości bólowe. Przede wszystkim można je uśmierzyć. Idealne są do tego celu płukanki z rumianku, szałwii, a ponadto z mięty. Chwilowe złagodzenie objawów przyniesie również rozgryzienie kwiatów drzewa goździkowego bądź ząbku czosnku. Co więcej, podrażnienia, a także krwawienie dziąseł zostanie skutecznie zminimalizowane poprzez zastosowanie na przykład płynu do płukania jamy ustnej z chlorheksydyną. Znaczącą ulgę przynoszą też domowe sposoby na ból ósemek. Są one pomocne również dla ciężarnych. Wszelkie środki typu szałwia uśmierzą czasowo dyskomfort bólowy, jednak nie rozwiążą całkowicie problemu bolących ósemek. Nawet po ustaniu czy złagodzeniu dokuczliwych objawów trzeba niezwłocznie udać się do stomatologa na konsultację. Po dokonaniu dokładnej diagnostyki uwzględniającej między innymi badanie wewnątrzustne, zdjęcie RTG szczęki, a także wywiad, lekarz podejmie decyzję o zastosowaniu najlepszej możliwej terapii. Ząb mądrości jak długo rośnie to bardzo często poruszana kwestia w gabinetach stomatologicznych. Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że nierzadko jedynym wyjściem jest usunięcie ósemek. Okazuje się, że dyskomfort po ekstrakcji zębów mądrości może być odczuwalny do pięciu dni po zabiegu. Dopuszcza się wystąpienie opuchlizny, a także tkliwość części twarzy. Pacjent może również czuć osłabienie przez parę godzin po zakończonym zabiegu.

Czy każdemu wyrastają zęby mądrości?

Bardzo dużo osób zastanawia się, czy każdemu człowieku wyrasta ząb mądrości. Okazuje się, że nie. Nie u każdej osoby wyrzynają się ósemki. Część ludzi je ma, a u pewnych nie pojawiają się nawet ich zawiązki w szczęce. Spowodowane jest to przeważnie wadami zgryzu bądź brakiem miejsca w łuku zębowym. Trzeba wiedzieć o tym, że podstawowym powodem jest jednak jedzenie przetworzonego pożywienia. Jeżeli zęby mądrości powodują dolegliwości bólowe, trzeba je zdecydowanie usunąć. Najlepiej do tego celu wybrać uznaną klinikę stomatologiczną, gdyż jakość przeprowadzanego zabiegu ekstrakcji powinna być istotna.