Dentysta dla Rodziny

Wszystko co powinieneś wiedzieć o stomatologii rodzinnej

czym-leczyc-paradontoze
Profilaktyka

Czym leczyć paradontozę? Garść informacji o chorobie.

Choroba przyzębia nazywana również paradontozą to stan zapalny wywołany bakteriami. Występuje on na dziąsłach wokół zębów i atakuje ten sposób kości szczękowe. Zapalenie przyzębia w początkowym stadium jest bardzo ciężko wykryć, ponieważ jest ono praktycznie niezauważalne. Według wyliczeń ekspertów choroba ta dotyczy nawet połowy wszystkich dorosłych Polaków. Warto jest pozyskać potrzebną wiedzę aby wiedzieć czym leczyć paradontozę.

Co to jest paradontoza?


Paradontoza to choroba przyzębia, która spowodowana jest bakteryjnym stanem zapalnym występującym w obrębie jamy ustnej. Najczęściej pojawia się ona na dziąsłach wokół zębów, a następnie rozprzestrzenia się dalej atakując kości szczękowe. Choroba ta przez bardzo długi czas może zostać niezauważona.

Dzieje się tak, ponieważ zapalenie dziąseł nie wiąże się z poważniejszymi objawami. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na to, że nawet połowa mieszkańców naszego kraju jest chora na paradontozę. W początkowym stadium choroby można zauważyć stan zapalny dziąseł, który nazywany jest przez doktrynę zapaleniem dziąseł.

Jeśli jednak nie zostanie on leczony i przeniesie się również do kości, to może się to skończyć zniszczeniem tkanki kostnej co prowadzić może do utraty zębów. Warto więc wiedzieć jak zapobiec występowaniu tej choroby oraz to jakie są przyczyny zachorowania. Pacjenci, którzy podejrzewają występowanie tej choroby, często pytają lekarzy o to czym leczyć paradontozę.

Objawy paradontozy zębów


Początkowe objawy są niezwykle trudne do dostrzeżenia, lecz jednymi z pierwszych obserwowalnych gołym okiem objawów są widoczne obrzęki dziąseł. Dziąsła są zaczerwienione, a podczas szczotkowania wyczuwalny jest ból. Ponadto wraz z rozwojem choroby pojawi się nieprzyjemny zapach z ust, a szyjki zębowe zostaną osunięte.

Ponadto utrudnione jest spożywanie gorących lub bardzo zimnych posiłków, ponieważ wzrasta nadwrażliwość na temperatury. Następnie zęby zaczynają krwawić, a z czasem pojawiają się stany ropne. Lekarz stomatolog na tym etapie powinien zadecydować o konieczności przeprowadzenia badania RTG.

W ten właśnie sposób będzie on mógł dostrzec ubytki w kościach, w których zęby są osadzone. Powodem pogarszającego się stanu uzębienia jest osad nazębny, który z czasem twardnieje, tworząc warstwę kamienia nazębnego. Korzenie zębów zaczynają być odsłonięte, a samo dziąsło zanika. W ten sposób tworzą się puste przestrzenie, w których znajdować się mogą resztki pokarmów, które jak wiadomo, są świetną pożywką dla bakterii. Czasem dochodzi również do powiększenia się przestrzeni i wypełnienia ich ropą.

Sposoby leczenia paradontozy


Początkowe etapy rozwoju choroby nie wymagają leczenia. Wymagane jest jedynie usunięcie warstwy kamienia lub osadu przez lekarza stomatologa. Może się to wiązać również z uzupełnieniem ubytków. Warto na tym etapie skonsultować się ze swoim lekarzem na temat tego jak poprawić jakość higieny jamy ustnej. Zaawansowana paradontoza wymaga niestety poważniejszego leczenia. Wiąże się to z tym, że lekarz będzie musiał wyczyścić powstałe szczeliny z bakterii. Taki zabieg trwać może nawet godzinę.

Jeśli jednak nasze zęby są zaatakowane silną paradontozą potrzebne będzie leczenie chirurgiczne. Przywrócić należy do stanu pierwotnego dziąsła, które za pomocą korekt chirurgicznych związane będą z naprawą zniszczonego kośćca. Mając powyższe na uwadze, w razie występowania objawów, wiadome będzie czym leczyć paradontozę.