Dentysta dla Rodziny

Wszystko co powinieneś wiedzieć o stomatologii rodzinnej

co-stosowac-na-afty
Profilaktyka

Co stosować na afty? Dowiedz się więcej o kuracji.

Czym są afty?

Afty nazywane inaczej pleśniawkami są małe, bolesne i mogą powodować dyskomfort. Mogą się one pojawiać u osób w różnym wieku, a dzieje się tak gdy w jamie ustnej występują urazy. Są one często dolegliwościami, które przeszkadzają w spożywaniu posiłków oraz mówieniu. Pleśniawki występować mogą na śluzówce policzków i warg, na języku lub pod nim albo na dziąśle lub podniebieniu.

Afty na dziąśle – objawy

Afty na dziąśle objawiają się uczuciem pieczenia. Objaw ten może być szczególnie dokuczliwy podczas spożywania posiłków oraz napojów, a także mówienia. Pierwszymi objawami pleśniawek jest uczucie mrowienia pojawiające się w miejscu gdzie wychodzą.

Pleśniawki na dziąśle są małe i znikają szybko, ale lubią nawracać. Ich powstawanie może być spowodowane chorobami lub stanami zapalnymi. Małe zmiany na dziąśle mogą być spowodowane urazami powstałymi wskutek zadraśnięcia widelcem podczas posiłku oraz przez stany chorobowe, np. próchnicę, choroby przyzębia lub wyżynanie się ósemek.

Często powodem pojawiania się pleśniawek mogą być alergie, a także nieodpowiedni sposób dbania o higienę w jamie ustnej. Duże pleśniawki mogą oznaczać niedobór witamin, np. kwasu foliowego, żelaza oraz witaminy B12. Na powstawanie aft ma wpływ wirus opryszczki. celiakia lub zapalenie migdałów.

Leczenie aft

Pleśniawki pojawiające się na dziąśle najczęściej znikają w ciągu od 7 do 14 dni. Żeby przyśpieszyć gojenie się aft może użyć do tego produktów dostępnych w domu.
Do leczenia aft stosuje się rumianek, szałwię, łopian lekarski lub napar z liści maliny. Użycie tych ziół polega na zrobieniu naparu, którym należy płukać jamę ustną kilka razy w ciągu dnia. Na dziąsło z aftą zastosować można okład z herbaty, który złagodzi ból i wysuszy aftę.


W celu odkażenia miejsca gdzie pojawiła się afta użyć można wody utlenionej lub sody oczyszczonej i soli w roztworze wodnym. Odkażanie jest bardzo ważnym zabiegiem i nie powinno się go lekceważyć.
Afty leczyć można środkami dostępnymi w aptece, które kupić można bez recepty. Mają one najczęściej działanie antyseptyczne i przeciwzapalne i w celu szybszego pozbycia się aft należy stosować je według zaleceń farmaceuty lub ulotki dołączonej do opakowania.


Jeśli afta na dziąśle pojawia się często i osiąga spore rozmiary należy udać się do lekarza, aby zrobić niezbędne badania i wdrożyć leczenie dobrane pod względem wyników przeprowadzonych badań. Aby zapobiec powstawaniu aft należy wdrożyć do swojej diety dużo warzyw oraz owoców bogatych w witaminy. Najważniejszymi witaminami, które ograniczają pojawianie się aft w jamie ustnej są witamina A,B, E, cynk oraz żelazo, które znaleźć powinny się w codziennej diecie. Ważne w zapobieganiu pojawiania się aft jest odpowiednia ilość snu oraz jego jakość, a także ograniczenie występowania sytuacji wywołujących stres.


W ograniczeniu powstawania aft pomoże także odpowiednia higiena jamy ustnej, regularne kontrole u stomatologa oraz usuwanie kamienia nazębnego, a także dobranie odpowiedniej pasty i szczoteczki do zębów.