Jak długo krwawi dziąsło po wyrwaniu ósemki?
Ekstrakcja zęba jest niekomfortowym doznaniem dla każdego pacjenta. Budzi też obawy o proces gojenia się rany. Ważne jest przede wszystkim to, żeby po stomatologicznym zabiegu usunięcia zęba stosować wszelkie zalecenia specjalisty. Zaniedbania mogą prowadzić do wystąpienia powikłań. Najczęściej dłużej muszą się goić rany po wyrwaniu zębów trzonowych np. ósemek. Istotna jest zatem wiedza kiedy przyjmować leki przeciwbólowe oraz jakie pokarmy można spożywać, a których należy unikać, żeby nie uszkodzić świeżej rany. Takie informacje pozwolą przyspieszyć gojenie i szybko wrócić do pełnej sprawności. Jeśli po zabiegu występuje nasilający się ból, który nie przechodzi po zastosowaniu odpowiednich leków, nadmierne krwawienie, obrzęk nieustępujący nawet po kilku dniach, a także wysoka gorączka, wtedy należy jak najszybciej udać się do stomatologa.
Ból po wyrwaniu zęba – Jak go łagodzić?
Warto zdać sobie sprawę z tego, że po usunięciu zęba przez dentystę, gdy środki przeciwbólowe przestają działać może wystąpić ból. Zaburza on komfort, jest nieprzyjemny i utrudnia wykonywanie codziennych czynności i obowiązków. Przede wszystkim warto pamiętać, żeby unikać spożywania gorących i zimnych pokarmów oraz napojów. Osoby, które uprawiają sport powinny ograniczyć aktywność lub całkowicie się od niej powstrzymać na okres 3-4 dni po zabiegu. Należy również zachować szczególną ostrożność przy czynnościach higienicznych jamy ustnej. Gdy pacjent będzie myć i szczotkować zęby, najlepiej jest omijać ranę tak, żeby włosie nie wchodziło w zębodół.
Dla złagodzenia dolegliwości bólowych można zastosować takie farmaceutyki jak np. paracetamol. Oczywiście powinno się to odbywać za wiedzą stomatologa, który zaleci odpowiednie dawkowanie, co uchroni przed nieprzewidzianymi skutkami ubocznymi. Skuteczny może też być uznany domowy sposób polegający na przykładaniu do policzka chłodnego kompresu. Działanie zimna spowoduje zmniejszenie obrzęku, obkurczenie naczyń krwionośnych i pozwoli na efektywniejsze gojenie rany.
Krwawienie po wyrwaniu zęba – Jak zapanować nad nim?
Dla prawidłowego krzepnięcia krwi po ekstrakcji zęba istotny jest opatrunek, który należy zagryźć i trzymać przez ok. 20 minut. Ma on za zadanie skutecznie tamować krwawienie, będące naturalną reakcją po powstaniu rany. Przyjmuje się, że krew przestaje się sączyć po ok. pół godziny po zabiegu. Istotne jest, żeby nie dotykać rany językiem. Podczas spożywania posiłków lepiej jeść drugą stroną uzębienia. Ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Należy zwracać uwagę, żeby w trakcie szczotkowania omijać pusty zębodół. Niezastosowanie się do tej zasady prawdopodobnie spowoduje uszkodzenie skrzepu, co zaburzy gojenie się rany. Wiele osób obawia się, że dziąsło może jeszcze długo krwawić po wyrwaniu zęba. Jeśli rzeczywiście do tego dojdzie, wtedy należy niezwłocznie skonsultować się ze stomatologiem.
Jak długo goi się dziąsło po usunięciu zęba?
Do usunięcia zębów trzonowych, czyli np. ósemek bardzo często stosuje się nacięcie dziąsła. Naruszenie tkanek zęba i naczyń krwionośnych, to inwazyjna ingerencja, która powoduje, że po zabiegu mogą wystąpić intensywne dolegliwości bólowe. Poza tym dziąsło będzie opuchnięte i wrażliwe na każdy dotyk. Ból pojawi się np. w trakcie spożywania posiłków i działania różnych temperatur. Takie objawy są normalne, a na ich złagodzenie często pomaga zastosowanie antybiotyku, który przepisuje lekarz. Należy stosować się do jego zaleceń, ponieważ świeża rana jest miejscem szczególnie narażonym na atak drobnoustrojów, infekcje oraz stany zapalne. Powikłania po ekstrakcji mogą utrudnić normalne funkcjonowanie i przedłużyć proces leczenia.
Zazwyczaj czas gojenia trwa 7 dni, a po nacięciu dziąsła i zszyciu rany może się wydłużyć do ok. 10. dni. Wszystko to zależy oczywiście od pacjenta i jego zaangażowania. Należy też dodać, że u starszych osób okres na wygojenie się rany trwa dłużej, niż u młodszych. Po ok. pół roku od wykonania zabiegu dziąsło odzyskuje swój prawidłowy kształt.
Jak dbać o higienę jamy ustnej po ekstrakcji zęba?
Po zabiegu ekstrakcji zęba istotne jest, żeby nie doprowadzić do zerwania skrzepu oraz nie zaburzyć procesu gojenia się rany. Nie należy jednak zaniedbywać higieny jamy ustnej. Najlepiej będzie, gdy pierwsze mycie zębów nastąpi po 12. godzinach od ekstrakcji. Natomiast płukanie jamy ustnej można wykonać dopiero po 24. godzinach, ponieważ w innym przypadku może dojść do niestabilności skrzepu. Szczotkowanie powinno być wykonane delikatnie. Należy też pamiętać, żeby w trakcie czynności higienicznych omijać miejsce po usuniętym zębie. W następnych dniach warto używać szczoteczki pozabiegowej o miękkim włosiu, co przyczyni się do uniknięcia dolegliwości bólowych. Im pacjent będzie bardziej uważny, tym rana szybciej się zagoi, a przede wszystkim nie dojdzie do żadnych powikłań.
Warto też w kolejnych dniach delikatnie płukać usta płynami, które zawierają chlorheksydynę. Substancja ta zwalcza drobnoustroje i pozytywnie wpływa na odbudowę urażonego dziąsła.
O czym należy jeszcze pamiętać po ekstrakcji zęba?
Chcąc uniknąć powikłań oraz przyspieszyć gojenie się zęba po ekstrakcji należy przestrzegać kilku zasad. Dzięki temu w miarę komfortowo można przejść przez ten trudny czas.
– Należy stosować się do wskazówek lekarza i bezwzględnie ich przestrzegać.
– Każdy nieprawidłowy objaw, czyli intensywne i nieustające krwawienie z dziąsła oraz utrzymujący się ból, powinien być sygnałem do jak najszybszej konsultacji ze stomatologiem.
– Warto spożywać posiłki o miękkiej konsystencji, a unikać twardych oraz tych, które wymagają intensywnego żucia.
– Należy zrezygnować ze stosowania używek takich jak papierosy i alkohol, ponieważ substancje w nich zawarte wpływają na rozszerzanie się naczyń krwionośnych, co spowalnia i utrudnia prawidłowe gojenie się rany po świeżo usuniętym zębie.
– Przez co najmniej 24 godziny po zabiegu nie powinno się opalać, stosować gorących kąpieli, a także korzystać z sauny i solarium. Intensywne ciepło może negatywnie wpływać na gojenie się rany.