Dentysta dla Rodziny

Wszystko co powinieneś wiedzieć o stomatologii rodzinnej

Czy-zeby-mleczne-leczy-sie-kanalowo
Endodoncja

Czy zęby mleczne leczy się kanałowo? Zgłębiamy temat.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że leczenie kanałowe bardzo często jest jedynym sposobem, aby uratować chorego zęba. Czy zęby mleczne leczy się kanałowo? Przeważnie omawiana metoda jest kojarzona z zabiegami przeprowadzanymi u osób dorosłych. Nie wszyscy jednak wiedzą, że można ją stosować również w przypadku dzieci.

Należy mieć świadomość, że zęby mleczne u dzieci również leczy się kanałowo. Dzięki temu możliwe jest wyeliminowanie ogniska zapalnego. Rodzice powinni jednak wcześniej poważnie zastanowić się, czy ich pociecha współpracuje z dentystami w trakcie wizyt stomatologicznych.

Kolejnym krokiem jest określenie, czy na pewno są wskazania do leczenia określonego zęba. Nie zawsze lekarz będzie musiał go usunąć. Godny uwagi jest jednak fakt, że wskazaniem do leczenia endodontycznego (kanałowego) zębów mlecznych będą młodzi pacjenci z zaburzeniami krzepnięcia, krwawienia, a także oligodoncją.

Zęby mleczne – charakterystyka

Warto wiedzieć, że zęby mleczne u dzieci mają bardzo charakterystyczną budowę i wygląd. W najprostszym możliwym ujęciu są zarówno delikatniejsze, mniejsze oraz bielsze w porównaniu do zębów stałych. Należy mieć świadomość, że jest to pierwsze pokolenie zębów. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że ich zawiązki pojawiają się już w życiu płodowym.

Nie wszyscy wiedzą, że u dzieci w zdecydowanej większości przypadków pojawia się dwadzieścia mlecznych zębów. Oczywiście w pewnym momencie będą one zastąpione zębami stałymi. Zęby mleczne są zbudowane ze szkliwa, które będzie pokrywało całą koronę aż od szyjki. Wspomniane szkliwo będzie osłaniało i chroniło zęby. Warto wiedzieć, że jest bardzo podatne na działanie bakterii i kwasów. Nikogo zatem nie powinien dziwić fakt, że stosunkowo często będą na nich pojawiały się różnego rodzaju ubytki próchnicowe.

Czy warto leczyć zęby mleczne?

Bardzo istotne znaczenie ma właściwa oraz systematyczna pielęgnacja zębów. Jak wiadomo dzieci dopiero wtedy uczą się higieny swojego uzębienia. W przypadku, gdy dzieci nie wyrobią sobie prawidłowych nawyków, w przyszłości będzie im zdecydowanie trudniej je wdrożyć. Rodzice powinni regularnie wybierać się ze swoimi pociechami do gabinetu stomatologicznego.

Jeżeli przegląd uzębienia będzie dokonywany, co kilka miesięcy, możliwe będzie nie tylko wykrycie ogniska próchnicowego, ale również zapobiegnięcie dalszemu rozwoju choroby. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że próchnica u dzieci przebiega bezobjawowo. Nie można czekać z wizytą u dentysty do momentu, gdy dziecko zacznie się skarżyć na jedną z dolegliwości.

Leczenie kanałowe mleczaków – cena

Należy mieć świadomość, że leczenie kanałowe mleczaków nie jest refundowane przez NFZ. Warto wiedzieć, że jego koszt jest uzależniony od liczby kanałów leczonych zębów, lokalizacji, a także renomy określonego gabinetu stomatologicznego. Nie można zapomnieć, że wpływ na cenę będą miały także metody oraz techniki leczenia. Nie jest rekomendowane sugerowanie się tylko ceną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *