Kamień na zębach – jak zapobiegać?
Kamień nazębny to problem, z którym boryka się większość Polaków. Jest niebezpieczny, ponieważ może prowadzić do rozwoju próchnicy i paradontozy, a w rezultacie do utraty zębów. Jak powstaje kamień nazębny i jak się go pozbyć, przeczytasz w dalszej części artykułu.
Od czego się robi kamień na zębach?
Codziennie spożywamy pokarmy, pijemy różne napoje. Aktywnie w tych procesach uczestniczy ślina, która zmiękcza pokarmy i ułatwia ich przełykanie. Niestety zawsze po posiłku na zębach pozostają niewielkie drobinki, które tworzą płytkę nazębną. Jest miękka, osadza się u nasady zębów i pomiędzy nimi. Tworzy się już kilka godzin po umyciu zębów, ale można łatwo ją usunąć regularnie szczotkując i nitkując zęby. Najlepiej robić to po każdym posiłku.
Nie zawsze jednak udaje się dokładnie usunąć płytkę nazębną, która pod wpływem związków zawartych w ślinie (sole mineralne, fosforan wapnia) ulega mineralizacji i twardnieje przekształcając się w kamień nazębny.
Kamień nazębny – objawy
Płytka nazębna jest lepka, bezbarwna i łatwa do usunięcia podczas szczotkowania zębów. Odkłada się na linii dziąseł i w przestrzeni międzyzębowej, nie powoduje żadnych widocznych zmian na zębach.
Kamień nazębny osadza się na koronach zębów nad dziąsłem lub pod nim w kieszonkach zębowych. O obecności kamienia nazębnego świadczą przebarwienia zębów w kolorze lekko żółtym lub ciemnobrązowym (kamień poniżej linii dziąseł).
O obecności kamienia nazębnego świadczy także nieprzyjemny zapach z ust, mimo prawidłowej higieny jamy ustnej. Nieprzyjemny zapach jest efektem rozwoju bakterii pod kamieniem nazębnym.
Efektem osadzającego się kamienia nazębnego może być także krwawienie dziąseł podczas szczotkowania, odsłonięcie szyjek zębowych, ruchomość zębów.
Co usuwa kamień nazębny?
Tempo powstawania kamienia nazębnego jest kwestią indywidualną, u jednych rozwija się on wolniej, u innych szybciej. Czynnikami, które mają na to największy wpływ jest dieta oraz higiena jamy ustnej.
Osadzaniu kamienia nazębnego sprzyja spożywanie dużej ilości węglowodanów, picie kawy, herbaty oraz palenie papierosów. Najlepszym sposobem jest ich ograniczenie w codziennej diecie.
Prawidłowa higiena jamy ustnej to najlepszy sposób na opóźnienie rozwoju kamienia nazębnego. Szczotkowanie zębów z użyciem dobrej pasty do zębów powinno trwać 2-3 minut, potem należy przeprowadzić czyszczenie powierzchni międzyzębowych za pomocą nici dentystycznych. Dzięki temu usuwana będzie odkładająca się płytka nazębna. Dobrym sposobem na skuteczne jej usuwanie jest stosowanie sonicznej szczoteczki do zębów, która dokładnie czyści nie tylko zęby, ale także przestrzenie międzyzębowe.
Mimo profilaktyki, nie da się uniknąć kamienia nazębnego i nie da się go usunąć w warunkach domowych. W tym celu należy udać się do gabinetu stomatologicznego. Usuwanie kamienia nazębnego jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym i bezinwazyjnym. Najczęściej stosowaną metodą jest scaling polegający na rozbijaniu kamienia za pomocą ultradźwięków. Potem następuje piaskowanie zębów za pomocą strumienia wody z drobinkami piasku podawanej pod dużym ciśnieniem.
Osoby, którym szczególnie zależy na zdrowych i pięknych zębach powinny usuwać kamień na zębach raz na pół roku, czasami wizyty muszą być częstsze, ale o tym decyduje stomatolog.