Dentysta dla Rodziny

Wszystko co powinieneś wiedzieć o stomatologii rodzinnej

Stomatologia

Sanacja – stomatologia

Sanacja stomatologiczna polega na wyleczeniu wszelkich zmian chorobowych w jamie ustnej. Schorzenia w jamie ustnej, próchnica i inne dolegliwości mogą przynieść negatywne konsekwencje w zdrowiu człowieka. Dlatego tak ważny jest ten zabieg. Należy go wykonać obligatoryjnie przed operacjami oraz przed decyzją o ciąży.

Co to jest sanacja stomatologia?

Sanacja jamy ustnej obejmuje wiele zabiegów wykonywanych w ramach stomatologii. Jej zadaniem jest całkowite wyleczenie zębów i przyzębia. Sanacja stomatologia pozwala na wyleczenie wszelkich zmian chorobowych, stanów zapalnych, ropnych, ubytków, infekcji i próchnicy. Zmiany te – jeśli są nieleczone – mogą roznieść się na inne tkanki łączne i zakazić organy w ciele człowieka. Zazwyczaj przeprowadzenie sanacji zaleca lekarz, który kwalifikuje pacjenta do operacji lub zabiegu onkologicznego. Po zakończonym leczeniu stomatolog wydaje stosowne zaświadczenie na temat zdrowych zębów.

Sanacja stomatologia – wskazania do zabiegu

Wspomniano już, że wskazaniem są operacje i decyzja o zajściu w ciążę. Ponadto, przesłankami do zabiegu są:

  • leczenie przeciwnowotworowe,
  • transplantacje organów,
  • zabiegi operacyjne, a w szczególności okulistyczne, kardiologiczne oraz ortopedyczne i chirurgiczne.

Sanacji jamy ustnej powinny poddać się osoby, które chorują przewlekle. Stany chorobowe w zębach i przyzębiu stanowią dodatkowe źródło zakażeń. Lekarze udowodnili, że nieleczone zęby i próchnica mogą być przyczyną wielu poważnych chorób związanych np. z sercem i jelitami. W szczególności osoby cierpiące na reumatoidalne zapalenie stawów, choroby kardiologiczne, alergie powinny udać się do stomatologa aby wyleczyć zęby. Wyleczenie zębów zmniejsza ryzyko powikłań pooperacyjnych i skraca czas rekonwalescencji. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o jamę ustną.

Na czym polega sanacja stomatologia?

W skład sanacji wchodzi wiele zabiegów, dlatego leczenie wykonuje się kompleksowo. Czasami lekarz stomatolog współpracuje z innymi specjalistami. Czas leczenia i rodzaje zabiegów zależne są od konkretnego przypadku. W ramach sanacji wykonywane są następujące zabiegi:

  • wyrywanie zębów (ekstrakcja), jeżeli nie nadają się do wyleczenia,
  • leczenie kanałowe zębów (endodoncja),
  • leczenie próchnicy,
  • uzupełniania ubytków,
  • uzupełnienia protetyczne,
  • leczenie ropnia, infekcji,
  • leczenie chorób przyzębia,
  • leczenie kieszonek zębowych,
  • zdjęcie aparatu ortodontycznego.

Sanacja jamy ustnej to nie tylko leczenie powstałych już zmian. Obejmuje ona także profilaktykę. Lekarz informuje pacjenta, jak powinien dbać o zęby i całą jamę ustną, jak często powinien umawiać się do dentysty, jak i czym najlepiej czyścić zęby.

Jak wygląda pierwsza wizyta?

Pacjent pragnący kompleksowo wyleczyć swoją jamę ustną powinien udać się do kliniki stomatologicznej. Na pierwszej wizycie jama ustna zostaje dokładnie i szczegółowo zbadana. Wiele chorób objawia się właśnie w jamie ustnej, dlatego pacjent przed położeniem się na fotelu wypełnia kwestionariusz na ten temat. Pewne schorzenia mają wpływ na przebieg sanacji, dlatego tak ważne jest poznanie zdrowia pacjenta. Musi on poinformować czy jest pod opieką poradni specjalistycznych, czy przyjmuje na stałe jakieś leki i czy ma uczulenia i alergie na medykamenty. Wiadomości te mają wpływ na decyzje lekarza o zastosowaniu metody leczenia oraz rodzaju znieczulenia. Po zebraniu informacji, stomatolog przeprowadza przegląd zębów. Kolejnym krokiem – jako wstęp do leczenia – jest precyzyjna diagnostyka obrazowa. Lekarz wykonuje wiele zdjęć fotograficznych, radioskopowych i mikroskopowych.

Zdjęcia fotograficzne pozwalają zobrazować problem i zmotywować pacjenta do dalszego leczenia, udokumentować postęp leczenia i pokazać potrzeby lecznicze. Wykonuje się je na zewnątrz i wewnątrz jamy ustnej. Pokazują stan zdrowia jamy ustnej.

Zdjęcia mikroskopowe pozwalają na zobrazowanie bardzo wąskich ujść kanalików, cieśnie oraz struktury zmineralizowane do tego stopnia, że utrudniają one dostęp do kanałów zęba. Dzięki zdjęciom mikroskopowym można zobaczyć, jak bardzo rozbudowany jest ząb i jakie można do niego zastosować leczenie.

Zdjęcia rentgenowskie umożliwiają zdiagnozowanie stanu zapalnego tkanek okołowierzchołkowego. Zdjęcia te są o tyle istotne, że stan zapalny może trwać wiele tygodni i nie dawać żadnych objawów. Inne więc będzie leczenie stomatologiczne. Przy stanie zapalnym tkanek okołowierzchołkowych dochodzi do rozrzedzenia kości; może powstać ziarniniak lub torbiel, które mogą ropieć. Należy więc regularnie wykonywać zdjęcia rentgenowskie wszystkich zębów.

Lekarz wykonuje także zdjęcia nosowo – zgryzowe dzięki którym można zdiagnozować niewielkie zmiany próchnicze. Podczas badania wewnątrz – ustnego lekarz przygląda się dokładnie każdemu zębowi i proponuje pacjentowi najlepszą metodę leczenia.

Sanacja stomatologia – leczenie w Klinice

Na sanację stomatologiczną należy samodzielnie się zgłosić. Na terenie Polski jest wiele klinik, które wykonują te zabiegi. Od pacjenta zależy, jaką wybierze.