Skąd się bierze opryszczka na ustach i jak się jej pozbyć

Opryszczka na ustach (wargowa) to choroba zakaźna o przewlekłym i nawrotowym charakterze. Do jej typowych cech zalicza się wystąpienie wykwitów pęcherzykowych w okolicy warg. W niektórych przypadkach przebiega jednak bezobjawowo. Ponadto opryszczka jest bardzo rozpowszechniona w otoczeniu – nawet 80% populacji może być zarażonych wirusem HSV.

Charakterystyka opryszczki na ustach

Opryszczka na ustach związana jest z zakażeniem HSV 1. Do infekcji może dojść na drodze bezpośredniego kontaktu z nosicielem – przez ślinę w trakcie pocałunku lub wydzielinę pęcherzyków w aktywnej fazie choroby. Ponadto istnieje ryzyko przeniesienia wirusa na przedmiotach wspólnego użytku. Ważnym aspektem zapobiegającym zakażeniu jest odpowiednia higiena. Obejmuje ona dokładne mycie rąk, korzystanie z własnych środków czystości czy unikanie rozniesienia wydzieliny po możliwym kontakcie.

Wystąpienie charakterystycznych wykwitów jest zwykle poprzedzone uczuciem pieczenia lub bólem w okolicy czerwieni wargowej. Po 2 – 3 dniach pojawiają się niewielkie pęcherzyki na rumieniowej podstawie. Wypełnione są one treścią surowiczą i wykazują znaczną tendencję do grupowania. W kolejnej fazie dochodzi do pękania wykwitów, a ich miejsce zajmują nadżerki oraz strupy. Objawy opryszczki wargowej utrzymują się średnio 6 – 12 dni.

Charakterystyczną cechą opryszczki jest trwała obecność wirusa w organizmie – w okresach bezobjawowych bytuje on w zwojach nerwowych. Zadziałanie czynników osłabiających odporność może spowodować ponowne wystąpienie symptomów. Zalicza się do nich oziębienie lub przegrzanie, miesiączkę, infekcje, znaczny stres, a także niedożywienie.

Leczenie opryszczki

Jak się pozbyć opryszczki? Leczenie choroby opiera się na stosowaniu preparatów miejscowych oraz ogólnoustrojowych. Podstawowym środkiem jest acyklowir, który występuje w formie kremu. Stosowany kilka razy w ciągu dnia wykazuje silne działanie przeciwwirusowe i pomaga zwalczać objawy infekcji. W przypadku nadkażeń bakteryjnych konieczne jest zastosowanie odpowiednich antybiotyków. Z kolei preparaty osuszające oraz odkażające wspomagają proces gojenia zmian. Ogromną popularnością cieszą się specjalne plastry przyklejane na pęcherzyki. Ich niewątpliwą zaletą jest znaczna wygoda użytkowania w ciągu dnia.

Zakażenie pierwotne wymaga dodatkowego zastosowania leków doustnych. Wśród nich można wyróżnić acyklowir, walacyklowir czy pencyklowir. Ich stosowanie ogranicza nawroty choroby, a także zmniejsza stopień nasilenia objawów. W skrajnych, ciężkich przypadkach opryszczki środki lecznicze podawane są drogą dożylną.

Domowe sposoby na opryszczkę

Odpowiednie leczenie farmakologiczne jest podstawą w walce z opryszczką wargową. Istnieje jednak kilka domowych produktów, które zastosowane miejscowo mogą zwiększyć skuteczność stosowanych preparatów:

  • zioła: wykazują działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe
  • herbata: zawarte w niej taniny przyspieszają proces gojenia
  • miód: wykazuje właściwości przeciwzapalne
  • aloes: łagodzi objawy bólowe i pieczenie
  • olejek z drzewa herbacianego: działa odkażająco i przeciwwirusowo