Technik dentystyczny

Technik-dentystyczny

Technik dentystyczny – szkolenia, obowiązki i zarobki

Na stan prawidłowego uzębienia wpływ na przede wszystkim odpowiednia, codzienna pielęgnacja zębów. Są jednak sytuacje, w których z różnych przyczyn stan jamy ustnej i uzębienia ulega znacznemu pogorszeniu. Może to nastąpić na skutek procesów starzenia lub innych czynników, jak na przykład urazów i wypadków. Wówczas niezbędna jest pomoc stomatologiczna i protetyczna. Warto zatem zastanowić się kim jest technik dentystyczny i w jaki sposób jego praca przyczynia się do polepszenia stanu uzębienia pacjenta.

Jak zostać technikiem dentystycznym?

Aby zostać technikiem dentystycznym, należy uzyskać odpowiednie wykształcenie średnie medyczne. W tym celu konieczne jest ukończenie
szkoły policealnej publicznej lub niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej, uzyskanie tytułu zawodowego technika dentystycznego oraz dyplom potwierdzającego zdobyte kwalifikacje zawodowe. Nauka trwa pięć semestrów i kończy się egzaminem zawodowym. W ramach nauki konieczne jest odbycie praktyk zawodowych. Warto wspomnieć również o specjaliście do spraw protetyki. Jest to osoba, która ukończyła studia wyższe o specjalności technika dentystyczna i uzyskała tytuł licencjata lub inżyniera.
Technik i specjalista dentystyczny traktowani są jako oddzielne zawody medyczne.

Kim jest technik dentystyczny?

Technik dentystyczny to osoba zajmująca się wytwarzaniem protez zębowych oraz aparatów i szyn ortodontycznych. Protezy zębowe zapewniają prawidłowe rozłożenie siły podczas zgryzu oraz jak najbardziej zbliżony do fizjologicznego proces przeżuwania w przypadku bezzębia lub braku zębów w łukach zębowych pacjenta. Aparaty i szyny ortodontyczne mają na celu korekcje wad zgryzu. Zarówno protezy zębowe, jak i aparaty ortodontyczne powstają w wyniku konsultacji stomatologicznej i są dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta, w zakresie stanu jego uzębienia oraz ogólnego stanu zdrowia.

Obowiązki technika stomatologicznego

Do obowiązków technika dentystycznego należy wykonywanie protez zębowych, szyn dentystycznych i aparatów ortodontycznych. Są one tworzone w oparciu o dostarczone przez stomatologa wyciski lub zdjęcia rentgenowskie. Dodatkowo, protetyk wykonuje uzupełnienia protetyczne, takie jak na przykład korony teleskopowe. Do obowiązków technika stomatologicznego należy również konieczna naprawa protez zębowych, szyn dentystycznych i aparatów ortodontycznych. Technik pracuje w pracowni protetycznej, wyposażonej w specjalistyczny sprzęt, umożliwiający wykonywanie protez zębowych oraz szyn i aparatów korygujących zgryz. To właśnie od dokładności wykonania odcisku przez stomatologa oraz staranności i precyzji pracy protetyka zależy końcowy efekt dopasowania aparatu do indywidualnych potrzeb pacjenta i poprawa jakości jego życia.

Ile zarabia technik dentystyczny?

Miesięczne wynagrodzenie na stanowisku technika dentystycznego wysoki około trzech tysięcy ośmiuset złotych brutto. Połowa z techników dentystycznych otrzymuje wynagrodzenie za pracę w przedziale od około trzech tysięcy dwustu złotych do prawie pięciu tysięcy złotych brutto. Natomiast jedna czwarta pracowników tej branży zarabia poniżej trzech tysięcy dwustu złotych brutto.