Czy warto zdecydować się na implanty stomatologiczne?

Piękny uśmiech jest niezwykle ważnym atrybutem. Po uśmiechu oceniają nas wszyscy, z którymi mamy do czynienia, dlatego warto zadbać o jego estetykę. Prócz samej estetyki, ważnym aspektem jest także funkcjonalność. Funkcjonalny uśmiech to pełny uśmiech – czyli taki, w którym nie ma ubytków. Niestety, w momencie, gdy utracimy ząb lub kilka zębów, szczęka traci swoją funkcjonalność – przeżuwanie nie jest dokładne, co przekłada się m.in. na powstawanie problemów gastrycznych. Pojawiają się problemy z wymową, mamy niższą samoocenę.

Z tego powodu warto jest rozważyć implanty stomatologiczne w leczeniu implantologicznym. Dowiedz się, czym są wszczepy stomatologiczne i dlaczego ich zastosowanie jest zasadne.

 

Czym są implanty zębów?

 

Implanty zębów to wszczepy – z reguły tytanowe, coraz częściej można spotkać się z implantami cyrkonowymi – które służą jako podstawa dla dalszej odbudowy protetycznej w postaci korony protetycznej. Implant wizualnie przypomina śrubę – wkłada się go w zębodół, w którym odpowiednio wcześniej lekarz implantolog przygotował dziurę.

 

Implanty stomatologiczne zaliczają się do grona najskuteczniejszych rozwiązań implantologicznych, dlatego warto rozważyć je jako sposób na uzupełnienie braków w zębach.

 

Zalety implantów zębowych

 

Implanty zębowe mają wiele zalet. Najważniejszą jest fakt, iż z pomocą implantu możemy uzyskać konstrukcję funkcjonalnie maksymalnie zbliżoną do konstrukcji naturalnego zęba. Implant stomatologiczny pełni funkcję korzenia, natomiast jego widoczna część, czyli korona, świetnie imituje naturalny ząb – zarówno pod względem funkcjonalności, jak i wizualnie.

 

Wypełniony ubytek poprzez wszczep jest niezwykle stabilny, nie zachodzi ryzyko wypadnięcia, tak jak ma to miejsce w przypadku na przykład protez ruchomych. Wykorzystanie implantów stomatologicznych jest uzasadnione niezależnie od stopnia ubytku.

 

Prócz tego, implanty stomatologiczne można wykorzystywać w połączeniu z innymi rozwiązaniami protetycznymi, na przykład z protezą. Proteza zamocowana na implantach jest niezwykle stabilna, co jest trudne do osiągnięcia w przypadku tradycyjnego mocowania protezy ruchomej. 

 

Kto może poddać się implantacji?

 

Implantacja może odbyć się u większości pacjentów. Głównym przeciwwskazaniem jest wiek – z racji tego, że młodzi ludzie często są jeszcze w trakcie rozwoju tkanki kostnej, leczenie implantologiczne warto jest przełożyć na późniejszy czas, a obecny ubytek zapełnić np. poprzez most adhezyjny. Ciąża również wyklucza pacjenta z leczenia implantologicznego.