Czy leczenie kanałowe jest refundowane przez nfz?
Czy leczenie kanałowe jest refundowane przez nfz? Odpowiadamy na pytanie.
Ząb zbudowany jest ze szkliwa oraz zębiny, które wspólnie stanowią ochronę dla położonej wewnątrz żywej tkanki zęba – miazgi. Jest ona strukturą mocno unerwioną i unaczynioną. Na skutek działania negatywnych czynników może dojść do obumierania miazgi, w wyniku czego dochodzi do tworzenia się tak zwanych martwych zębów. Z powodu możliwych skutków ogólnoustrojowych, takie zęby powinny być poddawane leczeniu, w tym leczeniu kanałowemu, które podlegać może refundacji.
Leczenie endodontyczne – co to jest?
Leczenie endodontyczne czyli kanałowe, jest zabiegiem polegającym na usunięciu martwej miazgi zębowej z kanałów korzeniowych zęba, w przypadku gdy doszło do całkowitego obumarcia zęba. Pozbawiony miazgi zębowej kanał, jest opracowywany za pomocą specjalistycznych
pilników endodontycznych oraz płukany płynami do irygacji kanałów korzeniowych. Stomatolog usuwa w ten sposób zalegające resztki zębiny oraz drobnoustroje chorobotwórcze, jak na przykład bakterie. Następnie pusta przestrzeń kanału zębowego jest wypełniana materiałami stomatologicznymi. Leczenie endodontyczne jest bardzo czasochłonne i pracochłonne. Ponadto, jest ono obarczone dużym ryzykiem niepowodzenia i brakiem uzyskania zadowalających efektów. Dodatkowo, w pewnych sytuacjach, takich jak na przykład zwapnienie korzeni zębowych, leczenie endodontyczne nie może zostać podjęte. Wówczas konieczne jest całkowite lub częściowe usunięcie korzeni zębowych, a w skrajnych przypadkach nawet całego zęba.
Objawy po leczeniu kanałowym
Objawy bólowe po leczeniu endodontycznym mogą utrzymywać się nawet do trzech tygodni od momentu rozpoczęcia leczenia. Zazwyczaj jednak dolegliwości ustępują w przeciągu trzech dni. Długość ich utrzymywania się zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta do szybkiej regeneracji organizmu.
W przypadku długo utrzymującego się bólu, należy wykonać kontrolne zdjęcie rentgenowskie, w celu oceny prawidłowości przeprowadzonego leczenia.
Czy leczenie kanałowe jest refundowane przez NFZ?
Refundacja leczenia kanałowego zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia przysługuje osobom dorosłym od kła do kła. Natomiast dzieciom i młodzieży do ukończenia osiemnastego roku życia, kobietom w ciąży oraz w połogu, czyli do czterdziestego drugiego dnia po porodzie, przysługuje leczenie kanałowe wszystkich zębów, obejmujące leczenie do trzech kanałów w zębie.
Oznacza, to że w przypadku osób dorosłych, refundowane przez NFZ leczenie stomatologiczne ma charakter bardzo ograniczony i obejmuje tylko wybrane usługi. Dodatkowo, oferowane w ramach refundacji procedury obejmują jedynie wybrane materiały i procedury, dość długo obecne na rynku. Nowoczesne i innowacyjne metody zazwyczaj nie podlegają refundacji. Ponadto, zgodnie z obowiązującymi przepisami, stomatolog nie może oferować zamienników materiałów wyższej jakości za zgodą i dopłatą ze strony pacjenta. W takiej sytuacji jedynymi rozwiązaniem mającym na celu wybór pożądanej technologii, procedury i materiałów do leczenia musi odbywać się w prywatnych klinikach stomatologicznych.