Dentysta dla Rodziny

Wszystko co powinieneś wiedzieć o stomatologii rodzinnej

Ból-po-leczeniu-kanałowym
Endodoncja

Ból po leczeniu kanałowym

Ból po leczeniu kanałowym – jak długo?

Leczenie kanałowe z natury już w podświadomości człowieka zapadło z jednym skojarzeniem – potworny ból. Owszem, dawniej praktyka stomatologiczna nie negowała występowaniu objawów bólowych w trakcie leczenia, gdyż wynikały one już bodajby z samej specyfiki podjętego działania. Dzisiaj jednak medycyna jest na tak wysokim poziomie, że w trakcie przeprowadzania zabiegu pacjent może liczyć na wiele udogodnień np. znieczulenie. Nie zmienia to faktu, że skuteczne leczenie również przyniesie skutki w postaci objawów bólowych.

Przebieg leczenia kanałowego

Wbrew wszelakim pozorom leczenie kanałowe ma miejsce zarówno w przypadku osób dorosłych, jak i dzieci posiadających jeszcze zęby mleczne. Dlatego dobrze jest posiadać chociażby skromną wiedzę na temat zabiegu.

Na czym zatem polega leczenie kanałowe oraz kiedy dentysta podejmuje decyzję o jego wprowadzeniu?
Cóż, odpowiadając na powyższe pytanie, należy niejako odnieść się do informacji dotyczących samego zęba i jego budowy. Jak powszechnie wiadomo ząb składa się z 2 głównych części: widocznej korony i niewidocznego korzenia. Sama zaś korona zęba zbudowana jest trojako, gdzie najgłębiej schowaną częścią jest miazga potocznie uważana za nerw zęba. Jednakże w rzeczywistości miazga to komora zęba umiejscowiona tuż pod zębiną, którą wypełnia niezwykle silnie unerwiona tkanka łączka. Dotkliwy i utrzymujący się ból zęba świadczy nie mniej i nie więcej o nieodwracalnym uszkodzeniu miazgi, co z kolei stanowi idealny wstęp do podjęcia leczenia kanałowego.

Jak łatwo się domyślić, pierwszy etap leczenia to właśnie faktyczna ocena stanu uzębienia. Kiedy lekarz zdobył już wszelkie niezbędne dane, przystępuje on do faktycznego działania. Otwiera zęba, następnie czyści go, aby następnie móc bezproblemowo dotrzeć do kanałów korzeniowych. Dopiero później stomatolog przystępuje do usunięcia miazgi z komory i kanałów, poszerzeniu ich przy pomocy narzędzi dentystycznych oraz dezynfekcji. Dopiero na końcu osusza się dokładnie kanały, aby ostatecznie wypełnić miejsce specjalnym materiałem termoplastycznym. To już niemal koniec leczenia.

Leczenie endodontyczne – objawy po zabiegu

Głównym objawem występującym u pacjentów, którzy podjęli się leczenie kanałowego zębów, jest przede wszystkim ból po zabiegu oraz opuchlizna w okolicy leczonego zęba. Oczywiście z czasem objawy powinny ustąpić, a opuchlizna całkowicie zniknąć. Najczęściej stomatolog na zakończenie zabiegu doradza, jakimi preparatami uśmierzać dokuczliwe dolegliwości.

Gorzej natomiast jest w przypadku, kiedy pomimo upływu czasu ból utrzymuje się, a opuchlizna nie znika. Wtedy należy jak najszybciej skonsultować się ponownie z lekarzem stomatologii. Utrzymywanie się objawów dłużej niż około 2 tygodnie jest podstawą, na jakiej można podejrzewać błędnie przeprowadzony zabieg leczenia endodontycznego. Mówi się, że ból może trwać nawet do 3 tygodni od wykonania zabiegu, jednak zaznacza się przy tym, że nie jest on już tak samo silny i intensywny jak na początku.

Jak uśmierzyć ból po leczeniu kanałowym?

Ból występujący tuż po przeprowadzeniu zabiegu endodontycznego świadczy o gojeniu się tkanek i stanowi zupełnie naturalną czynność organizmu. Jednakże nie znaczy to, że pacjent ma cierpieć przez najbliższy miesiąc. Jak już wspomniano wcześniej, stomatolog po zakończeniu leczenia kanałowego powinien uświadomić pacjenta, w jaki sposób walczyć z dyskomfortem bólowym.

Zwykle pierwsze co pacjent usłyszy, to zalecenie unikania gryzienia stroną gojącą się. Nie jest to proste, bo coś jeść trzeba, aczkolwiek wykonalne. Ból niestety nasila się przy każdej aktywności obolałego miejsca. Druga informacja dotyczy już ewentualnych medykamentów, po jakie pacjent powinien sięgnąć, kiedy ból zdaje się być nie do wytrzymania. Niestety każdy człowiek posiada swój indywidualny próg bólu, dlatego obowiązkiem lekarza jest poinstruowanie, a nawet przepisanie właściwych leków.

Niemniej jednak istnieją także domowe sposoby na walkę z bólem. Jednym z nich jest stosowanie zimnego kompresu na okolicę twarzy, gdzie przeprowadzany był zabieg. Kompres można stworzyć z kostek lodu w woreczku lub zimnego ręcznika, jednakże owe zimno nie jest bez znaczenia, bowiem przyśpiesza proces gojenia tkanek. Płukanki ziołowe również przyniosą wiele dobroci. Szałwia bądź rumianek uznawane są za zioła szczególnie dobrotliwe w kwestii uzębienia.