Dentysta dla Rodziny

Wszystko co powinieneś wiedzieć o stomatologii rodzinnej

Co-ile-usuwac-kamien-nazebny
Profilaktyka

Co ile usuwać kamień nazębny?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że kamień na zębach jest prawdziwą zmorą Polaków. Nie wszyscy wiedzą, że obecnie zmaga się z nim aż 9 na 10 osób. Co ile usuwać kamień nazębny? Należy mieć świadomość, że systematyczne wykonywanie zabiegu w połączeniu z innymi ważnymi czynnościami profilaktycznymi jest w stanie chronić przed wspomnianym problemem.

Co ile usuwać kamień nazębny?

Według specjalistów najlepszym rozwiązaniem będzie odwiedzenie gabinetu dentystycznego w tym celu raz na 12 miesięcy. Profilaktyka będzie skuteczna tylko wtedy, gdy dentysta podejdzie indywidualnie do tematu.

Warto wiedzieć, że w przypadku niektórych pacjentów konieczne będzie usuwanie kamienia raz na pół roku. W przypadku systematycznych wizyt u dentysty, stomatolog określi właściwy moment do przeprowadzenia omawianej higienizacji.

Jak powstaje kamień nazębny?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że omawiany kamień nazębny powstaje w rezultacie mineralizacji, a także utwardzania nazębnej płytki bakteryjnej. Z kolei wspomniana płytka bakteryjna jest w najprostszym możliwym ujęciu miękkim osadem przylegającym do zęba. Oczywiście można się go pozbyć za pomocą szczoteczki do zębów.

Godny uwagi jest fakt, że płytka bakteryjna powstaje zaledwie kilka minut po szczotkowaniu zębów. Ponadto w jej tworzeniu będą pomagały bakterie znajdujące się w ślinie. Należy mieć świadomość, że przyleganie kolejnych warstw będzie uwarunkowane przez sacharozę. Oznacza to, że powstanie płytki bakteryjnej będzie zależało nie tylko od higieny jamy ustnej, ale również diety. Osoby, które dokładnie szczotkują zęby nie muszą obawiać się kamienia nazębnego.

Jak się pozbyć kamienia z zębów?

Dentysta może zaproponować skaling. Obecnie można wyróżnić kilka jego rodzajów, które można bez większego problemu zastosować w przypadku występowania kamienia nazębnego. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się skaling mechaniczny oraz ultradźwiękowy. Stomatolog może także zaproponować skaling chemiczny i laserowy.

Należy mieć świadomość, że w przypadku kamienia nazębnego poddziąsłowego stosowane są kirety, których zadaniem jest umożliwienie dotarcia praktycznie do każdego zakątka w dziąśle. Następnie po skalingu możliwe jest przeprowadzenie piaskowanie. Dzięki temu zostanie wygładzona powierzchnia zębów. Bardzo duża liczba dentystów rekomenduje również fluoryzację, by wzmocnić szkliwo przed próchnicą, bakteriami, a także kamieniem nazębnym.

Zalecenia po usunięciu kamienia nazębnego

Nie można przede wszystkim jeść i pić przez dwie godziny od momentu przeprowadzenia zabiegu. Rekomendowane jest również stosowanie białej diety przez kolejne 24 godziny. W najprostszym możliwym ujęciu polega ona na unikaniu barwiących pokarmów i napojów. Należy wśród nich wymienić jagody, buraki, kawę, coca-colę, czarną herbatę.

W przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych przy jedzeniu i piciu, zalecane jest zastosowanie płukanki leczniczej. Bardzo istotne znaczenie będzie miała także higiena jamy ustnej. Warto myć zęby i dziąsła właściwą szczoteczką trzy razy dziennie.