Ścieranie szkliwa zębów

Ścieranie szkliwa zębów

Każdy pragnie zachować zdrowy i piękny uśmiech jak najdłużej. Niestety nawet prawidłowa higiena jamy ustnej może nie ustrzec przed wieloma schorzeniami, z którymi boryka się coraz większa liczba osób. Dodatkowo wraz z wiekiem zęby się ścierają, co jest naturalnym procesem. U niektórych pacjentów ścieranie szkliwa zębów następuje niestety zbyt szybko i może dojść do odsłonięcia zębiny, a to z kolei powoduje, że zęby stają się wrażliwe na zimno i ciepło, a miazga ulega podrażnieniu. Jak temu zapobiec? Czy ścieranie szkliwa zębów można zahamować?

Czy można zetrzeć szkliwo?

Jak już zostało wspomniane, ścieranie szkliwa zębów jest procesem naturalnym. Jednak u niektórych osób następuje znacznie szybciej niż u innych. Badania wykazują, że u większości osób powyżej 50. roku życia uzębienie jest krótsze i to o około jedną czwartą wysokości. Szkliwo zębów jest najtwardszą tkanką, jaką można znaleźć w ciele ludzkim. Jednak i ono nie jest odporne na ścieranie. Są przypadki, że szkliwo ściera się zbyt wcześnie, a nieleczone może prowadzić do wielu problemów. Ścieranie szkliwa zębów może również doprowadzić do problemów z przeżuwaniem czy mówieniem. Oczywiście towarzyszą temu bóle zębów, głowy, a także stawów skroniowych i żuchwowych. Dodatkowo wyglądają takie zęby nieestetycznie, co także negatywnie wpływa na samopoczucie. Dlatego odpowiedź na pytanie, czy można zetrzeć szkliwo, jest oczywista. Na szczęście są różne metody, które pomagają i zdecydowanie spowalniają ten proces.

Ścieranie zębów – jakie są przyczyny?

Ścieranie szkliwa zębów może powstawać z różnych przyczyn. Najczęściej szkliwo nadmiernie się ściera u osób, które zgrzytają zębami. Fachowa nazwa tego schorzenia to bruksizm, który dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Do ścierania może dochodzić również w przypadku braku w uzębieniu szczególnie w przypadku braku zębów trzonowych. Kolejną z przyczyn są różnego rodzaju wady zgryzu. Jeśli u dzieci zostaną zauważone objawy ścierania zębów, to nie trzeba się tym przejmować. Jest to proces nawet pożądany, gdyż pozwala on przygotować miejsce dla zębów stałych i umożliwia prawidłowy wzrost kości. Jeśli natomiast ścieranie szkliwa postępuje u dorosłych, to niestety trzeba się tym zająć i rozpocząć leczenie. Czasami zęby się ścierają u osób, które prowadzą stresujący tryb życia i nieprawidłowo dbają o higienę jamy ustnej.

Znaczna część osób nie wysypia się i jest cały czas zaganiania. Powoduje to napięcia, które rozładowywane są dość często przez zgrzytanie zębów lub ich zaciskanie. Niektórzy obgryzają również paznokcie bądź mają tendencję do gryzienia ołówków i długopisów, które skutecznie niszczą zęby. Jak już zostało wspomniane wcześniej, jedną z przyczyn ścierania szkliwa zębów jest bruksizm. Wiele dorosłych osób zgrzyta zębami w trakcie snu i ma to podłoże psychiczne. Najczęściej takie osoby są zestresowane i borykają się z wieloma problemami. Zgrzytanie zębami można rozpoznać zaraz po przebudzeniu. Wystarczy zwrócić uwagę na to, czy szczęka jest odrętwiała. Czasami odrętwieniu towarzyszy również ból mięśni oraz stawów żuchwy i skroni. Zgrzytanie zębów może doprowadzić do przerostu mięśni, a to spowoduje, że policzki staną się grubsze.

Natomiast w stawach żuchwy i skroni mogą pojawić się trzaski lub przeskoki, które w konsekwencji wywołają ból. Zgrzytanie i zaciskanie zębów może doprowadzić do pęknięcia szkliwa wzdłuż zęba. Równie często pojawiają się przy okazji choroby przyzębia. Po bruksizmie drugą najczęstszą przyczyną ścierania szkliwa zębów są wady zgryzu. Braki w uzębieniu lub nieprawidłowe ułożenie zębów względem siebie powoduje, że niektóre z nich są poddane zwiększonej sile żucia.

Takie przeciążenia w konsekwencji prowadzą do ścierania nie tylko szkliwa, ale także i zębiny. Szczególnie u osób starszych zauważalne jest szybsze ścieranie szkliwa ze względu na braki zębów trzonowych. Te są przystosowane do miażdżenia, a gdy ich brakuje, to rolę tę przejmują przednie zęby, które są delikatniejsze. Po krótkim czasie można zauważyć, że zęby ścierają się w bardzo szybkim tempie.

Co na ścieranie szkliwa?

Ścieranie szkliwa zębów musi być leczone od razu, gdy zostanie zauważone. Jest wiele metod walki ze startym szkliwem. Przede wszystkim wybór odpowiedniej metody leczenia zależy od przyczyny. Jeśli nie zostanie odkryta przyczyna, to leczenie będzie jedynie chwilowym rozwiązaniem. Zęby będą się nadal ścierać, a szkliwo ulegać degradacji. Jeśli szkliwo ściera się jedynie z powodu niewłaściwej higieny jamy ustnej, to należy zmienić metodę szczotkowania zębów. Przede wszystkim ważna jest szczoteczka, która powinna mieć średniej twardości włosie.

Na pewno nie wolno używać szczoteczek twardych. Dodatkowo ważna jest także odpowiednia pasta do zębów. Nie wolno stosować żadnych past wybielających, gdyż one posiadają składniki, które ścierają szkliwo. Najlepiej zapytać lekarza stomatologa, którą pastę poleca. Można także poprosić o pokazanie, jak prawidłowo szczotkować zęby. Oprócz mycia zębów ważne jest również nitkowanie i używanie płynu do płukania jamy ustnej. Należy także unikać zbyt kwaśnych pokarmów, które negatywnie wpływają na zdrowie zębów. W przypadku gdy ścieranie szkliwa występuje z powodu braków w uzębieniu, to jedyną metodą jest uzupełnienie tych braków.

Może to być ruchoma proteza lub uzupełnienie stałe. Osoby, które mają wady zgryzu, muszą udać się do ortodonty, który wdroży leczenie. U osób dorosłych najczęściej będzie to leczenie przy użyciu stałego aparatu ortodontycznego, który wyprostuje zęby i ustawi dolną i górną szczękę równolegle do siebie. Nieco trudniejsze zadanie mogą mieć osoby, które obgryzają paznokcie lub zmagają się z nerwowymi nawykami powodującymi ścieranie szkliwa. W przypadku bruksizmu najlepiej skonsultować się z lekarzem i wykonywać ćwiczenia relaksacyjne, które rozluźniają mięśnie. Czasami stomatolog zaleca noszenie szyn zgryzowych, które nakłada się na noc. Takie szyny skutecznie zapobiegają ścieraniu zębów. Ścieranie szkliwa można zatrzymać. Należy jednak znaleźć przyczynę tej przypadłości i natychmiast wdrożyć leczenie.