Dentysta dla Rodziny

Wszystko co powinieneś wiedzieć o stomatologii rodzinnej

Jak wzmocnić zęby dziecka?
Porady Stomatologiczne

Jak wzmocnić zęby dziecka?

W dzisiejszych czasach próchnica staje się chorobą cywilizacyjną. Przyczyn takiego stanu jest wiele. Przede wszystkim nadmiar cukru oraz alkoholu czy papierosów skutecznie zmniejsza ich odporność. Z tego powodu, wielu rodziców stara się działać jak najszybciej i zastanawiają się jak wzmocnić zęby dziecka. Istnieje kilka sprawdzonych metod, dzięki którym można uzyskać zadowalające efekty.

Najlepsze produkty spożywcze dla zębów dziecka

Wpływ pożywienia na zdrowie ludzkiego organizmu jest potwierdzony naukowo w wielu badaniach. Nie inaczej jest w przypadku zdrowia zębów. Istnieje wiele różnych pokarmów, które mogą powodować ich uszkodzenie. Szczególnie są to potrawy zawierające dużo cukru. Niestety, bez regularnego czytania etykiet poszczególnych produktów spożywczych można się nie obejdzie. Zaskakująco wiele pokarmów posiada wypełniacze w takiej postaci, przez co cukier może być obecny w wędlinach, serach czy produktach piekarniczych. Kolejnym zwodniczym mogą być napoje. Wiele z nich, firmowanych jak „woda dla dziecka” posiada jakiś dodatek cukru. To z kolei powoduje wzmożoną ilość bakterii atakujących jamę ustną.

Chcąc mieć pewność, że dziecko odżywia się zdrowo, należy unikać słodkich przekąsek i napojów. Najlepiej ograniczyć je do minimum, co może być niezmiernie trudne szczególnie kiedy dziecko idzie do szkoły. Istnieje jednak wiele pomysłów na to jak wzmocnić zęby dziecka wykorzystując słodkie smaki. Wystarczy przygotować je samemu, ze zdrowych składników. Mieszanka owoców jagodowych z niedużą ilością słodzika bardzo dobrze zaspokoją pragnienia dziecka na słodkości, dostarczając jednocześnie bardzo dobre składniki odżywcze dla młodego organizmu. Dziecko powinno szczególnie dostarczać z pożywieniem takie składniki jak witaminy A, C, D, kwas foliowy czy wapń i minerały. W ten sposób, zyskuje szereg wartości odżywczych, które znacznie wpłyną na zdrowie zębów i dziąseł.

Jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej?

Dobrą informacją jest to, że większość rzeczy mających pozytywny wpływ na zdrowie jamy ustnej można zrobić samemu, bez konieczności odwiedzania specjalisty. Aby cieszyć się zdrowymi i ładnymi zębami jak najdłużej, trzeba przede wszystkim nauczyć dziecko zdrowych nawyków. To dzięki nim będzie pamiętało, że po każdym skończonym posiłku należy szczotkować zęby oraz korzystać z nici dentystycznej. Są to dwa podstawowe zagadnienia, których powinno być uczone dziecko. W ten sposób nauczy się dyscypliny oraz regularności. Jednocześnie należy pamiętać, aby zęby były myte z prawidłową techniką. To znaczy, że nie można ich szorować zbyt mocno, gdyż mogą doprowadzić do uszkodzenia szkliwa. Jest to bardzo bolesny temat, który może powodować późniejsze problemy. Jednocześnie, ważny jest ruch wykonywany szczoteczką. Zęby należy szczotkować delikatnie, równomiernie i przy pomocy ruchów okrężnych. Trzeba dokładnie wyczyścić każdy ząb oraz powierzchnie pomiędzy nimi.

Kiedy dziecko posiada już stałe zęby, powinno uczęszczać na piaskowanie. Kamień na zębach może powstawać na skutek spożywanych pokarmów, szczególnie barwiących oraz tych zostawiających płytkę nazębną. Jego prawdopodobieństwo można zmniejszyć właśnie poprzez skuteczne szczotkowanie oraz korzystanie z nici dentystycznych. Od czasu do czasu warto przeprowadzić płukanie specjalnym płynem do jamy ustnej, pamiętając że mogą wyjaławiać florę bakteryjną w buzi. Z tego powodu, takie środki powinni stosować ludzie dorośli. Można poszukać produktów do płukania dla dzieci, które nie zawierają alkoholu oraz są dużo delikatniejsze. Jest to kilka ze sposobów jak wzmocnić zęby dziecka.

Próchnica u dzieci – przyczyny, objawy i leczenie

Jest to jedno z najpowszechniejszych schorzeń, które męczy dzieci. Próchnica pojawia się bez widocznych pierwszych objawów i może być bardzo brzemienna w skutkach. Zaczyna się w momencie kiedy dziecko zjada zbyt dużo pokarmów bogatych w cukier. Jest on pożywką dla bakterii znajdujących się na płytce nazębnej. Trawiony przez nie cukier zamienia się w kwas będący substancją czynną. Atakuje on szkliwo powoli odsłaniając zębinę. Początkowy okres próchnicy jest niewidoczny dla oka, dlatego jest to bardzo poważne schorzenie, któremu trzeba zapobiegać. Raz jeszcze warto wspomnieć, że rodzice myślący jak wzmocnić zęby dziecka powinni zacząć od rozpisania dobrej diety dostarczającej wszystkich składników odżywczych. Drugą najczęstszą przyczyną tej choroby jest brak odpowiedniej higieny jamy ustnej.

Zęby mleczne mają to do siebie, że po jakimś czasie i tak wypadną. Trzeba jednak wiedzieć, że próchnica w tym stanie zęba może szybko przenieść się na dziąsła, skąd będzie miała bezpośredni wpływ na zdrowie zębów stałych. Z tego powodu, kiedy rodzice zauważą zbierający się biało-żółty nalot stanowiący płytkę nazębną, trzeba jak najszybciej powiedzieć dziecku by wyszorowało zęby. Kiedy objawy te będą bagatelizowane, może dojść do propagacji problemu, który będzie bardzo uciążliwy w późniejszym okresie życia dziecka. Dlatego tak ważna jest szybka reakcja. Kiedy na zębach dziecka zaczną pojawiać się czarne plamki, trzeba być świadomym tego, iż choroba ewoluowała i jest już na dużo bardziej zaawansowanym poziomie. W tym momencie, koniecznie trzeba odwiedzić dentystę, który podejmie się leczenia.

Kiedy problem zostanie wykryty na wcześniejszym etapie, można próbować go leczyć przy pomocy odpowiedni past remineralizujących. Jeżeli uszkodzeniu ulegnie zębina, należy liczyć się z koniecznością usunięcia ubytku. W jego miejsce najczęściej będzie wstawiona plomba, która wypełni lukę po wybranej zębinie. Jest to dość bolesne, dlatego rodzice wolą myśleć jak wzmocnić zęby dziecka aby nie doszło do konieczności przeprowadzania takiego zabiegu.

Podsumowując, o zęby dziecka trzeba dbać bardzo dobrze, ponieważ ich zły stan może rzutować na samopoczucie oraz późniejsze zdrowie młodego człowieka. Może być to trudnym zadaniem, gdyż dzieci często nie lubią tej czynności, ale trzeba być świadomym potencjalnych skutków, które przyjdą prędzej czy później, bez odpowiedniej profilaktyki.