Gaz rozweselający – dentysta
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że w gabinetach stomatologicznych używa się gazu rozweselającego. Warto dowiedzieć się więcej na temat specyfiki tego rozwiązania. Gaz rozweselający dentysta to rozwiązanie, którego korzysta coraz więcej pacjentów.
Gaz rozweselający dentysta – jak działa?
Warto nadmienić, że jest to potoczna nazwa tego gazu i tak naprawdę jest to podtlenek azotu, który podaje się drogą wziewną. Jest to znieczulenie, które pomaga w zniesieniu lęku. Jak wiadomo, wielu pacjentów boi się zabiegów dentystycznych i odczuwa ogromny dyskomfort. Co ważne, z podtlenku azotu mogą korzystać osoby dorosłe oraz dzieci, a stomatolog decyduje czy dana osoba może być poddana temu zabiegowi. Osoba, która chce się poddać zabiegowi z podtlenkiem azotu, powinna dowiedzieć się, czy dany gabinet stomatologiczny ma taką usługę.
Jak działa gaz rozweselający? Jest to środek, który w bezpieczny i całkowicie odwracalny sposób może obniżyć aktywność układu nerwowego. Co ważne, taki gaz nie prowadzi do wyłączenia świadomości, więc bez obaw można używać go za każdym razem. Pacjent pozostaje w pełni świadomy, co jest bardzo ważne, ponieważ nie grozi mu żadne niebezpieczeństwo. Osoba, która jest pod wpływem podtlenku azotu, może normalnie oddychać i przełykać.
Tym za co chwalone jest wziewanie gazu rozweselającego, jest to, że pacjent odczuwa błogostan i jest odprężony w czasie zabiegu. To właśnie dlatego gaz ten nazywa się gazem rozweselającym. Warto nadmienić, że po zabiegu wystarczy inhalacja czystym tlenem, która w ciągu 5 minut przyniesie koniec efektu. Warto nadmienić, że zastosowany w trakcie terapii podtlenek azotu nie jest tani, ponieważ bycie pod wpływem gazu przez godzinę kosztuje od 100 do 150 złotych.
Gaz rozweselający przy leczeniu zębów
Gaz rozweselający dentysta wie, że użycie go nie jest potrzebne każdej osobie. Podawanie gazu rozweselającego jest zalecane osobom, które bardzo boją się kontaktu z narzędziami stomatologicznymi. Jak wiadomo, problem ten może dotykać osoby w każdym wieku, więc powinny one wiedzieć, że strach ten może być zniwelowany przy zastosowaniu gazu rozweselającego. Co ważne, osoby, które mają problem z odruchem wymiotnym, również powinny zdecydować się na skorzystanie z gazu.
To dzięki sedacji wziewnej możliwe jest nieodczuwanie bólu oraz stresu, który związany jest z pobytem w gabinecie stomatologicznym. Warto mieć na uwadze fakt, że inhalacja podtlenku azotu może skutkować niedotlenieniem tkanek, więc podczas zabiegu należy używać mieszaniny, w której znajdzie się również tlen. To dzięki tej mieszaninie możliwy jest bezpieczny zabieg. Warto nadmienić, że za bezpieczeństwo zabiegu odpowiada dentysta, który wspierany jest przez specjalne urządzenie nazywane mieszalnikiem. Co ważne taki mieszalnik ma blokadę, która nie pozwala na podanie mieszaniny, w której jest mniej niż 30 procent tlenu. Zastosowanie tak bezpiecznej mieszaniny w dokładnie obliczonych proporcjach jest bezpieczne dla świadomości pacjenta, który może bez problemu oddychać.
Co ważne, pacjent pozostaje w pełni świadomy i można z nim rozmawiać, jednakże osoba pod wpływem tego podtlenku jest cały czas w stanie delikatnego narkotyzowania. Gaz rozweselający dentysta daje pacjentowi specjalną maseczkę, przez którą podawana jest mieszanina. Jest to maseczka nosowa, która umożliwia lekarzowi swobodny dostęp do jamy ustnej. Maski te są dostępne w każdym rozmiarze, dzięki czemu nawet dzieci mogą być poddane zabiegowi pod wpływem podtlenku azotu. Bardzo istotnym faktem jest to, że gaz dla dzieci może mieć specjalnie zmieniony zapach, ponieważ dzięki temu możliwe będzie bezproblemowe podanie gazu dziecku.
Gaz rozweselający przeciwwskazania
Jak wiadomo, stosując gaz rozweselający, dentysta musi poznać stan zdrowia pacjenta, ponieważ korzystanie z tego gazu może być bardzo złe w skutkach. Jak wiadomo, skutki zażycia gazu rozweselającego są różne i nie są częste. Jest to bardzo ważne, ponieważ w większości przypadków jest to bezpieczny zabieg. Niestety mogą pojawić się dolegliwości zagrażające zdrowiu i życia pacjenta, mowa tutaj przede wszystkim o zawrotach głowy, nadmiernej senności czy też mrowienie przeróżnych części ciała. Warto nadmienić, że nawet mali pacjenci mogą być poddani temu zabiegowi. Jeśli chodzi o dzieci, to mogą one mieć problem z nudnościami oraz wymiotami.
Co ważne, zastosowanie sedacji wziewnej musi być poprzedzone poinformowaniem lekarza o lekach, które przyjmuje się dlatego, że gaz ten może wchodzić w różne interakcje z innymi lekami. Co ważne, istnieje kilka przeciwwskazań do poddania się zabiegowi. Gaz rozweselający dentysta wie, że kobiety w ciąży, a przede wszystkim w pierwszym trymestrze nie mogą przyjmować tego specyfiku. Co więcej, osoby z chorobami płuc, rozedmą płuc czy też różnymi infekcjami górnych dróg oddechowych mogą mieć problemy z oddychaniem po zabiegu.
Ciekawostką jest również fakt, iż substancja ta nie może być podana alkoholikom, narkomanom oraz osobom z chorobami psychicznymi. Warto stosować rozwiązania, które są bezpieczne.