Dentysta dla Rodziny

Wszystko co powinieneś wiedzieć o stomatologii rodzinnej

Stomatologia Estetyczna

Wybielanie martwych jedynek

Absolutnie nikogo nie trzeba przekonywać do tego, jak ważne jest posiadanie zdrowych, a co najważniejsze ładnie prezentujących się zębów. Piękny, biały uśmiech to nie tylko ogromna pewność siebie, lecz przede wszystkim dobra prezencja, co może przynieść wiele korzyści od strony życia zawodowego czy też osobistego. Jak się jednak okazuje, zęby na każdy kroku narażone są na różnego rodzaju czynniki, które mogą spowodować pogorszenie się ich wyglądu. Skrajnym przypadkiem jest pojawienie się przebarwienia na martwych zębach. Wybielanie martwych jedynek — co powinno się o tym wiedzieć? Jak powstają martwe zęby, dlaczego się one przebarwiają, a przede wszystkim jak przywrócić im piękny wygląd?

Wybielanie martwej jedynki

Zanim jednak przejdzie się do tego, jak wygląda wybielanie martwych zębów, w pierwszej kolejności dowiedzieć się trzeba, jak dokładnie można doprowadzić ząb do stanu, gdy jest on martwy. Co to w ogóle oznacza, że ma się do czynienia z martwym zębem?
Jak każdy doskonale wie, największym zagrożeniem dla zębów jest próchnica. Pojawia się ona w wyniku oddziaływania na szkliwo zębów kwasów wydzielanych przez bakterię. Kwasy te powodują mikroskopijne ubytki w szkliwie, które z czasem powiększają się i zaczynają docierać do coraz głębiej położonych fragmentów zęba. Jeśli próchnica przedostanie się wystarczająco głęboko, dotrze aż do miazgi zębowej, czyli do części zęba odpowiedzialnej za jego odżywianie, która będzie dodatkowo mocno unerwiona. Jak można się domyślić, spowoduje to powstanie naprawdę dużego bólu.
Wiedzieć jednak w tym wypadku trzeba, że ból to nie jedyne zmartwienie pacjenta, który zmaga się z zakażoną miazgą. Jeśli pojawi się w niej stan zapalny, nie będzie się miało już możliwości jej wyleczenia. Jedynym sposobem na to, aby usunąć stan zapalny i pozbyć się bólu, jest całkowite usunięcie z zęba miazgi. Rzecz jasna doprowadzi to do sytuacji, gdy ząb nie będzie odżywiany, a w efekcie tego stanie się martwy. Jakie ma to jeszcze konsekwencje? Martwy ząb dość szybko, bo często już nawet po kilku miesiącach od przeprowadzenia leczenia kanałowego, zacznie ciemnieć. O ile w przypadku zębów trzonowych nie musi to od razu stawać się problemem, tak już jednak ciemne jedynki to ogromny kłopot. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób zastanawia się nad tym, jak czy możliwe jest wybielanie martwych jedynek. Czy da się to w ogóle jakoś zrealizować?

Wybielanie zębów martwych – jak wygląda?

Jak każdy doskonale wie, wybielanie zębów to jeden z podstawowych zabiegów stomatologicznych. Zęby powszechnie żółkną w wyniku picia kawy lub herbaty, palenia papierosów czy też nieprawidłowej diety bogatej w barwiące produkty, czyli np. buraki lub ciemne winogrona. Żeby usunąć takie przebarwienia, stosuje się pasty do zębów z substancjami wybielającymi, specjalne nakładki lub paski wybielajcie, a także można udać się do stomatologa, który zastosuje profesjonalne techniki wybielania.
Czy wybielanie martwych jedynek można przeprowadzić w ten sam sposób? Niestety nie, ponieważ takie metody nie przyniosą właściwie żadnego pozytywnego skutku. Martwy ząb nie przebarwia się bowiem od zewnątrz, czyli przebarwienie nie pojawia się na jego zewnętrznej powierzchni, lecz od środka. Stosowane przy klasycznych metodach wybielania środki wybielające nie mają zatem kontaktu z przebarwieniami. Niezbędne jest więc umieszczenie substancji wybielających we wnętrzu zęba. W tym celu stomatolog otwiera komorę przedniego zęba od strony podniebienia, a następnie dokładnie ją oczyszcza przy pomocy specjalnego wiertła różyczkowego. Po podaniu środka wybielającego ząb jest jedynie zabezpieczany opatrunkiem, a nie wypełniany. Dlaczego tak się robi? Wybielanie martwych jedynek musi być kilkukrotnie powtórzone, aby osiągnąć możliwie jak najlepszy efekt. Nie ma więc sensu za każdym razem rozwiercać zęba i osłabiać jego strukturę.
Oczywiście istnieje również inna metoda pozbycia się przebarwienia takiego zęba. Zamiast podawać środek wybielający do jego wnętrza, można na jego powierzchni zamocować specjalną nakładkę. Licówka, bo tak się właśnie ona nazywa, to doskonały, a co najważniejsze bardzo prosty w montażu sposób na pozbycie się brzydko przebarwionego zęba.

Wybielanie zęba martwego – przeciwwskazania

Jak więc widać wybielanie martwych jedynek można zrealizować na wiele sposobów. W zależności od tego, które rozwiązanie się wybierze, zawsze osiągnie się bardzo dobre rezultaty. Zanim jednak zacznie się myśleć o takim wybielaniu, koniecznie trzeba się dowiedzieć, czy nie ma się jakichś przeciwwskazań do jego przeprowadzenia.
Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że zawsze przed przeprowadzeniem wybielania wewnątrzkomórkowego obowiązkowo należy wykonać zdjęcie RTG. Trzeba bowiem sprawdzić to, czy ząb został odpowiedni wyleczony i wypełniony. Jakiekolwiek nieprawidłowości w tym zakresie mogą mieć poważne konsekwencje po podaniu środka wybielającego. Co więcej, bardzo ważne jest zwrócenie przez specjalistę uwagi na to, w jakiej kondycji jest ząb po leczeniu kanałowym. Często bowiem staje się on na tyle kruchy i delikatny, że podanie środka wybielającego do jego wnętrza jest niemożliwe. W takim wypadku pozostaje jedynie zastosowanie licówki.