Dentysta dla Rodziny

Wszystko co powinieneś wiedzieć o stomatologii rodzinnej

ropień zęba
Bez kategorii

Ropień zęba – dawka wiedzy

Bardzo często określa się, iż zęby są jednym z najważniejszych elementów organizmu, a nieleczone nie tylko cechują się nieestetycznym wyglądem, lecz także mogą prowadzić do wielu poważnych powikłań, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Jednym z najbardziej powszechnych schorzeń, które wiąże się z bardzo silnym bólem jest ropień zęba. Należy zatem wiedzieć, czym jest spowodowany i jak uniknąć tego problemu.

Czym jest i skąd się bierze ropień zęba

Samo pojęcie ropnia nie odnosi się jedynie do zęba, lecz może być związane także z innymi narządami, jak wątroba, płuca czy język. Jest to komora wypełniona ropą, na którą składają się obumarłe tkanki, komórki układu odpornościowego, a także komórki bakteryjne. Ropień zęba i ropień dziąsła powstaje na skutek procesu zapalnego tkanek okołowierzchołkowych zęba. Warto wiedzieć, iż ropnie zębów mogą rozwijać się w różnych częściach jamy ustnej: w przedsionku, na podniebieniu, a także od strony językowej.
Najczęstszą przyczyną powstawania ropni zębowych jest nieleczona próchnica oraz zapalenia przyzębia. Ponadto przyczyną rozwoju tego schorzenia mogą być nieszczelności pomiędzy wypełnieniem a ścianą zęba. Drobnoustroje przenikają w głąb zęba, a także jego okolice, w wyniku czego zbiera się ropa pod zębem.

Objawy ropnia zębowego

Objawy ropnia zęba są bardzo silne i widoczne, wobec czego trudno je zbagatelizować. Przede wszystkim schorzeniu temu towarzyszy silny, trudny do wytrzymania ból. Ponadto symptomami tej dolegliwości są także obrzęk węzłów chłonnych na szyi i pod szczęką, wrażliwość zębów, zaczerwienie i obrzęk twarzy, a także dreszcze. Bardzo nieprzyjemnym objawem ropnia zęba lub dziąsła jest także przykry zapach z ust.

Sposoby na leczenie

Przede wszystkim warto wiedzieć, iż ropnia zęba nie można bagatelizować. W momencie pojawienia się tego schorzenia, należy pilnie udać się do stomatologa. Nie należy próbować samodzielnie leczyć, ani przebijać ropnia. Środki przeciwbólowe i domowe sposoby, jak kompresy, jedynie łagodzą objawy, lecz nie leczą chorego zęba.
W gabinecie stomatologicznym leczenie ropnia zębowego rozpoczyna się od usunięcia nagromadzonej pod zębem ropy oraz zniwelowaniem stanu zapalnego. Często leczenie poprzedzone jest wykonaniem zdjęcia rentgenowskiego, które obrazuje całkowity stan uzębienia. Zazwyczaj w przypadku ropnia okołowierzchołkowego skuteczne okazuje się leczenie kanałowe. Natomiast w przypadku, gdy ropień jest w stadium podokostonowym lub podśluzówkowym, należy pod znieczuleniem ogólnym naciąć ropień i odsączyć ropę. Następnie stomatolog dokładnie oczyszcza zainfekowane miejsce.
Zdarza się, iż leczenie ropnia wspomagane musi być przez antybiotyki. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku bardzo rozwiniętej infekcji.

Jak widać, ropień zęba to bardzo nieprzyjemne schorzenie, a jego leczenie jest dość trudne i bolesne. Warto zatem pamiętać o profilaktyce i często odwiedzać gabinet stomatologiczny, zwłaszcza w przypadku pojawienia się jakichś nieprawidłowości w jamie ustnej.