Dentysta dla Rodziny

Wszystko co powinieneś wiedzieć o stomatologii rodzinnej

próchnica zęba
Bez kategorii

Sposoby na leczenie próchnicy zęba

Dbanie o prawidłowy stan zębów, jest niezwykle istotnym elementem profilaktyki medycznej. Zęby, maja wpływ nie tylko na zjawiska zachodzące wewnątrz jamy ustanej – ale i na całej powierzchni naszego ciała. Nieleczone choroby stomatologiczne mogą powodować bóle głowy, zawroty a nawet wymioty. Dlatego też, niezwykle ważna jest profilaktyka stomatologiczna.

Co to jest i jak wygląda próchnica zęba

Próchnica jest chorobą bakteryjną, powszechną zarówno wśród dorosłych jak i dzieci. Co ciekawe, nieleczone schorzenie może mieć także wpływ na ogólny stan zdrowia pacjenta.
W początkowych stadiach jest ona praktycznie niewidoczna, dlatego też niezwykle ważne są rutynowe wizyty u stomatologa. Następnie zmiany te zaczynają przybierać barwę szaro – białą, a zęby nią pokryte stają się matowe. W dalszych etapach przebiegu próchnicy, zaczyna ona objawiać się w postaci brązowo – czarnych ubytków w powierzchni zębów.

Jak leczy się próchnicę

Przede wszystkim, w leczeniu początkującej próchnicy, stosuje się mało inwazyjne zabiegi. To chociażby zabieg fluoryzacji – przeprowadzany już wśród najmłodszych. Ma on na celu prawidłowe zabezpieczenie zęba przed niepożądanymi zmianami. Podczas pojawiania się pierwszych zmian próchnicowych najlepszym rozwiązaniem jest rozpoczęcie leczenia za pomocą ozonu. Zabieg ten przeprowadza się bez konieczności borowania zęba. Jest on niezwykle krótki, ponieważ trwa zaledwie kilkadziesiąt sekund. Stosuje się do niego silnie bakteriobójczy ozon, dzięki któremu rozprzestrzenianie się próchnicy znacznie spada.
Jeśli jednak zęby są już nieco bardziej naruszone, konieczne jest leczenie stomatologiczne zęba. Powszechnie znane borowanie, polega na usunięciu chorej tkanki z powierzchni zęba. Obecnie, poziom medycyny jest na niezwykle wysokim poziomie, dzięki czemu samo borowanie przeprowadzane jest także niezwykle precyzyjnie. Coraz częściej wykonywane jest ono pod specjalnym mikroskopem, co za tym idzie zabieg ten jest jak najdokładniejszy, a stomatolog w żaden sposób nie narusza zdrowej części zęba.

Jak zapobiegać próchnicy

Prawidłowa higiena jamy ustnej to klucz do zapobiegania próchnicy. Szczotkowanie powinno odbywać się – obowiązkowo rano i wieczorem, a w miarę możliwości także po każdym posiłku. Ważne jest również, aby systematycznie wymieniać szczoteczkę, dzięki czemu szczotkowanie będzie w stanie dać oczekiwane efekty.

Nitkowanie zębów za pomocą nici dentystycznych to świetny sposób na usuwanie pozostałości po jedzeniu – poza domem. Mogą z niego korzystać nawet dzieci, po ukończeniu 10 roku życia. Dzięki nitkowaniu, znacznie zmniejsza się prawdopodobieństwo rozkładania się resztek pożywienia, pomiędzy zębami.

Używanie gumy do żucia po każdym posiłku, wbrew pozorom nie jest wcale przereklamowanym mitem. Stymuluje ona wydzielanie śliny, a co za tym idzie – pomaga oczyścić jamę ustną. Należy jednak używać jej z rozwagą, wybierać przede wszystkim te bez cukru a stosować ją jednorazowo przez około 20-30 minut.