Dentysta dla Rodziny

Wszystko co powinieneś wiedzieć o stomatologii rodzinnej

Czym-skleic-aparat-retencyjny
Ortodoncja

Czym skleić aparat retencyjny

Czym skleić aparat retencyjny? Odpowiadamy na pytanie.

Zdjęcie aparatu ortodontycznego to nie koniec zabiegów, bo po jego zdjęciu czeka na nas aparat retencyjny, który jest konieczny do zachowania wyników leczenia. Dlaczego tak jest, jak działa, kiedy się na niego zdecydować?

Do czego służy retainer?

To aparat na zęby, który zakładamy po zdjęciu aparatu ortodontycznego. Służy do stabilizacji uzyskanej korekty zgryzu. Leczenie aparatem retencyjnym stosowane jest dlatego, że zęby są narażone na powrót do pierwotnej pozycji. Jest więc aparatem wspomagającym leczenie korekcji zgryzu, a długość noszenia powinna wynosić co najmniej połowę czasu, jaki nosiliśmy aparat ortodontyczny.

Aparat retencyjny – kiedy się na niego zdecydować?

Noszenie aparatu retencyjnego jest konieczne po zdjęciu aparatu ortodontycznego. Jeśli nie zdecydujemy się na jego noszenie, to wyniki korekcji uzębienia zostaną utracone nawet w kilka miesięcy. Dlatego pytanie nie brzmi „czy się na niego zdecydować?” a co najwyżej „jaki wybrać?”

Mamy do wyboru aparat retencyjny stały oraz ruchomy. Ten pierwszy zakładany jest na stałe, zwykle na kilka lat, a konkretnie połowę czasu leczenia aparatem ortodontycznym. Jest on montowany od strony języka, a zbudowany z małych drucików, w efekcie czego dyskretny. Natomiast aparat ruchomy to taki, który możemy zdjąć. Pozwala on na zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej. W przypadku tego aparatu trzeba jednak bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza stomatologa co do wymaganego czasu noszenia aparatu każdego dnia. W innym wypadku możemy zaprzepaścić wyniki leczenia na własne życzenie.

Aparat nie powinien powodować większych problemów, takich jak bóle, jednak problematyczne może być zadbanie o higienę jamy ustnej przypadku wyboru stałego aparatu. W tym celu powstały na szczęście specjalne szczoteczki i środki do płukania, w które powinniśmy się zaopatrzyć.

Natomiast jedynym realnym problemem mogą być problemy z wymową, jeśli zdecydujemy się na aparat montowany od strony języka. Wtedy niemal na pewno przez pierwsze miesiące mogą pojawić się problemy z wymową spółgłoski „r,” co może być problematyczne, jeśli nasz zawód wymaga stałej komunikacji.

Naprawa aparatu retencyjnego

Zdecydowanie nie warto samodzielnie sklejać aparatu retencyjnego w przypadku zepsucia, bo najmniejsze przesunięcie w ramie aparatu może nam jedynie zaszkodzić. W przypadku uszkodzenia należy bezwzględnie udać się do gabinetu stomatologicznego.

Koszt aparatu retencyjnego nie jest wysoki, bo ceny zaczynają się już od 300 złotych, a kończą na około 500 złotych. Dlatego też naprawa nie należy do najdroższych, oczywiście jak stomatologię.

Standardowa kwota naprawy aparatu retencyjnego będzie stanowiła około 50% kwoty, jaki za niego zapłaciliśmy. Zwykle będzie to 200 zł, a jeśli został uszkodzony jedynie częściowo, to nawet 50-100 złotych. Zdarza się, że decydując się na aparat danej marki, z którą współpracuje gabinet dentystyczny, lub który sama produkuje, mamy dodatkowo gwarancje bezpłatnej wymiany aparatu w razie uszkodzenia.

Najczęściej naprawianym uszkodzeniem jest pęknięty drucik, a powstaje, gdy pacjent samodzielnie próbuje docisnąć go do zębów. Takie uszkodzenie wymaga jedynie naprawy drucika, więc koszt jest dość niski. Może się jednak zdarzyć, że aparat ulegnie zniszczeniu podczas dynamicznego spożywania jedzenia i wtedy naprawa będzie droższa, a może być nawet konieczna wymiana aparatu na nowy. Nie warto więc próbować przestawiać aparat na siłę, a warto jeść ostrożnie i powoli, lub nawet zdejmować aparat do jedzenia, o ile jest ruchomy.