Dentysta dla Rodziny

Wszystko co powinieneś wiedzieć o stomatologii rodzinnej

Jakie-protezy-zebowe-refunduje-NFZ
Protetyka

Jakie protezy zębowe refunduje NFZ

Protezy zębowe stanowią uzupełnienie całkowitego lub częściowego ubytku zębów w jamie ustnej pacjenta, następujące w wyniku postępowania procesu starzenia lub wypadków. Niezależnie od przyczyn, braki w uzębieniu zawsze wiążą się z dyskomfortem pacjenta.

Jakie protezy zębowe refunduje NFZ? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości

Każdy pacjent ma prawo do otrzymania nieodpłatnej protezy zębowej raz na pięć lat. Warunkiem koniecznym do ubiegania się o refundację jest bezzębie, w przypadku protezy całkowitej, lub ubytek co najmniej pięciu zębów w jednym łuku zębowym, górnym lub dolnym, w przypadku protezy częściowej. Protezy objęte refundacją należą do protez śluzówkowych, czyli protez akrylowych z klamrami.

Proteza zębowa – jej rodzaje i cechy

Obecna protetyka zębowa oferuje bogatą ofertę protez zębowych zróżnicowanych pod względem materiału wykonania, sposobu mocowania, trwałości protezy oraz jej kosztu. Wykonanie każdej protezy wymaga konsultacji protetycznej i dostosowania jej do indywidualnych potrzeb pacjenta oraz jego uzębienia i ogólnego stanu zdrowia.
Ze względu na materiał z którego wykonywane są protezy, wyróżnić można między innymi: protezy akrylowe, porcelanowe i wykonane ze stopu metali. Protezy można również podzielić w zależności od sposobu przytwierdzania w jamie istniej pacjenta, na protezy ruchome oraz trwałe.

Protezy zębowe ruchome

Do protez zębowych ruchomych należą między innymi: protezy akrylowe, szkieletowe oraz elastyczne.

Protezy akrylowe

W przypadku bezzębia stosowane są protezy akrylowe całkowite. W przypadku mniejszych ubytków możliwe są protezy częściowe. Główną zaletą protez akrylowych jest ich stosunkowo niska cena i związana z tym dostępność dla pacjentów. Natomiast do głównych wad należy konieczność wyjmowania i ponownego zakładania protezy przez pacjenta oraz podrażnianie śluzówki podczas przeżuwania pokarmu. Cały nacisk podczas tego procesu przenoszony jest bowiem na błony śluzowe jamy ustnej. W związku z powyższym proces żucia jest mało efektywny, a pacjenci muszą bardzo dokładnie przeżuwać spożywany pokarm w celu ich prawidłowego trawienia i przyswojenia.

Protezy szkieletowe

W przypadku protez szkieletowych siły związane z procesem przeżuwania przenoszone są poza śluzówką, również na istniejące zęby pacjenta. W związku z tym, cały proces żucia jest bardziej efektywny i wymaga mniej trudu ze strony pacjenta.

Protezy elastyczne

Protezy wykonane z materiałów elastycznych, pozbawione są elementów metalowych, a w związku z tym zmniejszają uczucie dyskomfortu pacjenta, związane z obecnością ciała obcego w jamie ustnej. Kolejną zaletą tych protez jest estetyczny wygląd oraz dość niski ciężar. Niestety, protezy te nie mogą być stosowane w przypadku bezzębia, a jedynie w sytuacji częściowego braku uzębienia pacjenta.

Protezy zębowe stałe

Wśród protez zębowych wymienić można między innymi korony protetyczne, mosty dentystyczne oraz implanty czy licówki.

Korony protetyczne

Korona protetyczna stosowana jest w przypadku ubytku pojedynczego zęba. Korona może być wykonana z różnych materiałów, w tym porcelany, stopów metali oraz akrylu. Korony porcelanowe cechują się bardzo estetycznym wyglądem, zbliżonym kształtem i barwą do istniejących zębów pacjenta.

Mosty protetyczne

W przypadku gdy brakuje więcej niż pojedynczego zęba w łuku, optymalnym rozwiązaniem jest montowanie mostu protetycznego. W zależności od potrzeb może być on mniejszy lub obejmować większy fragment łuku zębowego. Mosty protetyczne mogą być wykonane z porcelany, stopów metali czy materiałów kompozytowych. Mosty porcelanowe cechują się bardzo wysoką trwałością na działanie czynników mechanicznych i chemicznych. Wykonane z materiałów wysokiej jakości mogą być użytkowane nawet przez okres około trzydziestu lat. Ich główną wadą jest dość wysoka cena, zależna między innymi od wielkości mostu protetycznego oraz ośrodka protetycznego.

Implanty

Nowoczesne implanty zębowe są bardzo estetycznie wykonane, co upadania jest naturalnych zębów pacjenta. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że umożliwiają proces żucia najbardziej zbliżony do fizjologicznego.

Licówki

Licówki wykorzystywane są w celu poprawy wyglądu uzębienia i stanowią odbudowę częściową zębów siecznych i kłów.

 

Kiedy zdecydować się na protezę zębową?

Na protezę powinni zdecydować się przeze wszystkim pacjenci posiadający braki w uzębieniu, uniemożliwiające fizjologiczne przeżuwanie, mogące prowadzić do dysfunkcji w obrębie stawów jamy ustnej oraz przemieszczania się zębów. Oczywiście proteza jest konieczna w przypadków pacjentów borykających się z problemem bezzębia.
Poza wymienionymi grupami pacjentów, na protezę powinny zdecydować się wszyscy pacjenci, niezależnie od wieku, pragnący poprawić swój wygląd i zadbać o zdrowy i piękny uśmiech. Bowiem nowoczesna i innowacyjna protetyka nie jest zarezerwowana jedynie dla osób w podeszłym wieku.