Ile mlecznych zębów powinno mieć dziecko?
Wiele osób zastanawia się, ile mlecznych zebow powinno miec dziecko. Warto jasno podkreślić, że nasi przodkowie mieli zdecydowanie większą szczękę od nas. Analogicznie mieli też więcej zębów. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że liczba trzonowców była zwiększona. Musieli przeżuwać nieprzetworzone jedzenie, dlatego organizm wykształcił również dziewiątki oraz dziesiątki.
Ile jest zębów mlecznych?
Budowa szczęki oraz uzębienia miała przystosować człowieka do konkretnych warunków życiowych. Dawniej głównie na poziomie instynktu funkcjonowali wszyscy ludzie, natomiast logiczne myślenie było mocno ograniczone. Dlatego masa mózgu człowieka pierwotnego była ponad dwukrotnie mniejsza. Duża szczęka oraz wystająca żuchwa to cechy charakterystyczne naszego praprzodka. Liczba zębów też była znacznie większa niż obecnie. Ograniczone były jednak możliwości pielęgnacji uzębienia. Warto mieć na uwadze, że człowiek pierwotny mógł się pochwalić nawet 40 zębami, a do tego posiadał dziewiątki oraz dziesiątki. Do przeżuwania surowego i nieprzetworzonego jedzenia niezbędne były dodatkowe trzonowce. Dodatkowo ilość zębów przestała być potrzebna, gdy pojawił się ogień, a razem z nim ludzie nauczyli się termicznej obróbki żywności. W tym artykule wyjaśnimy, ile mlecznych zebow powinno miec dziecko, a także podpowiemy jak należy dbać o mleczaki. Warto mieć na uwadze, że zarówno dziewiątki, jak i dziesiątki zanikły na przestrzeni lat. W dzisiejszych czasach dorosły człowiek ma od 28 do 32 zębów. Nie każdemu wyrastają ósemki, które także przez większość osób traktowane są jako przeżytek. Są to bardzo problematyczne zęby, które nie są już do niczego potrzebne, dlatego zostają wyrwane w zdecydowanej większości przypadków. Dorosły człowiek posiada 14 zębów w szczęce górnej i 14 zębów w szczęce dolnej. Dokładnie 4 rodzaje zębów składa się na pełne uzębienie człowieka. W tym miejscu można wymienić trzonowce, przedtrzonowce, kły oraz siekacze. Najwięcej jest oczywiście zębów trzonowych, bo mamy ich aż 8. Z kolei najmniej jest kłów – 4. Każdy ząb zbudowany jest z korzenia, który umieszczony jest głęboko w zębodole, a także z korony. Warto mieć świadomość, że korona to część, która znajduje się nad dziąsłem. Szyjka zęba umieszczona jest pomiędzy nimi, czyli na styku korony z dziąsłem. Ważna jest jednak kwestia, ile mlecznych zebow powinno miec dziecko. Każdemu z nas od 5-6 miesiąca do 6-12 roku życia towarzyszą mleczne zęby. Można śmiało powiedzieć, że łącznie 20 zębów mlecznych posiadają dzieci. Można wymienić 8 trzonowców, 4 kły oraz 8 siekaczy.
Funkcje zębów
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że zębów przedtrzonowych brakuje w uzębieniu mlecznym. Teraz warto określić zadania poszczególnych zębów w jamie ustnej. W procesie trawienia zęby człowieka odgrywają bardzo ważną rolę. To dzięki nim cały układ pokarmowy może funkcjonować prawidłowo. Pojęciem „przeżuwanie pokarmu” może w rzeczywistości określić objąć wszystkie funkcje zębów. Do odgryzania kawałków żywności wykorzystywane są siekacze, które dodatkowo kształtują zewnętrzne rysy naszych warg, a do tego umożliwiają prawidłową wymowę. Bardzo ważne są także kły, które określają kształt twarzy w okolicach kącików ust. Mają też wpływ na prawidłową wymowę i służą do odgryzania oraz rozrywania kawałków pokarmu. Z kolei do rozdrabniania pokarmu służą przedtrzonowce, które określają także zewnętrzne kontury policzków. Do miażdżenia i rozdrabniania pożywienia przeznaczone są zęby trzonowe. Mają one także mocny wpływ na zarys policzków. Każdy doskonale wie, że zęby są konieczne do przeżuwania pokarmu. Za odgryzanie kawałków jedzenia są odpowiedzialne siekacze. Warto również wiedzieć, że kształtują zewnętrzne rysy naszych warg oraz wpływają na prawidłową wymowę. Kły to kolejne zęby, a ich głównym zadaniem jest rozrywanie kawałków pożywienia. Dzięki kłom możemy także prawidłowo mówić. Na kształt naszej twarzy w okolicach kącików ust także mają wpływ. Rozdrabnianie pokarmu jest oczywiście głównym zadaniem przedtrzonowców. Nie można zapomnieć o zębach trzonowych odpowiedzialnych za rozdrabnianie oraz miażdżenie jedzenia.
Hiperdoncja, czyli nadprogramowa ilość zębów
Odpowiadając na pytanie, ile mlecznych zebow powinno miec dziecko nie można zapomnieć o hiperdoncji, czyli nadprogramowej ilości zębów. Czasami się zdarza, że zęby występują w większej ilości niż normalnie. W takiej sytuacji można mówić o hiperdoncji, która najczęściej pojawia się u mężczyzn dorosłych. Warto mieć na uwadze, że niezwykle rzadkie są przypadki hiperdoncji wśród mleczaków. Należy pamiętać, że dodatkowe zęby są przeważnie zlokalizowane w przedniej części szczęki. Mają też kształt stożka, dlatego są dosyć charakterystyczne. Przyczyna pojawienia się nadprogramowej ilości zębów nie jest jednak do końca znana. Mogą się do tego przyczynić przede wszystkim uwarunkowania genetyczne. Dodatkowe zęby należy usunąć, ponieważ prowadzą do stłoczenia właściwych zębów. To z kolei skutkuje nieprawidłowym zgryzem w dorosłym życiu, dlatego lepiej reagować natychmiast.
Warto jasno podkreślić, że ząb pośrodkowy jest najczęściej dodatkowo pojawiającym się zębem. Jest on umieszczony przeważnie w linii pośrodkowej żuchwy lub szczęki. Jego korona ma kształt stożka, a sam ząb ma niewielkie rozmiary. Czasami jego położenie może być wyjątkowo niekorzystne, przez co utrudnia wzrost zębów siecznych przyśrodkowych. To powoduje, że jedynki mogą się wyrżnąć tylko częściowo lub w ogóle mogą nie pojawić się w jamie ustnej. W niektórych przypadkach może też powstać diastema, czyli nieestetyczna szpara pomiędzy zębami. Należy pamiętać, że uzębienie jest naszą wizytówką, dlatego od najmłodszych lat powinno się przestrzegać podstawowych zasad higieny jamy ustnej. Przy pomocy zdjęcia radiologicznego powinna być skontrolowana każda zmiana położenia siekaczy. Warto dodać, że w przypadku dodatkowych i nadliczbowych zębów najważniejsza jest diagnostyka. Plan leczenia lekarz stomatolog może ustalić dopiero po wykonania właściwych zdjęć radiologicznych. W ten sposób może również określić, które zęby powstały nadliczbowo. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć, ile mlecznych zebow powinno miec dziecko.