Dentysta dla Rodziny

Wszystko co powinieneś wiedzieć o stomatologii rodzinnej

Stomatologia

Recesja dziąsłowa

Recesja dziąsłowa skutkuje odsłonięciem powierzchni korzeni oraz szyjek zębowych. Wielu pacjentów skarży się na taki problem, a wraz z wiekiem wzrasta częstotliwość jego występowania. Można śmiało powiedzieć, że wiele sytuacji przyczynia się do obnażenia zęba i korzenia w miejscu, gdzie normalnie powinno znajdować się dziąsło.

Co to jest i jakie są przyczyny?

W tym artykule wyjaśnimy, czym jest recesja dziąsłowa, a także jak można jej skutecznie zapobiegać. Podstawowych zasad higieny jamy ustnej uczymy się od dziecka, jednak w dorosłym życiu wiele osób o nich nie pamięta. To powoduje później choroby zębów i dziąseł, które bardzo ciężko jest całkowicie wyleczyć. Zsuwanie się dziąsła z zęba i kości określane jest mianem recesji dziąsłowej. Czasami recesja jest naprawdę głęboka i wtedy może pomóc jedynie doświadczony stomatolog. Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych stomatologów, którzy wiele lat działają na rynku i cieszą się dobrą opinią. Recesja oznacza z reguły nieestetyczny wygląd, ponieważ często pojawia się asymetria dziąsła lub ciemne plamki pomiędzy sąsiednimi zębami a dziąsłem. W przypadku, gdy obejmuje również zęby przednie to jest to szczególnie dotkliwe. Obniża pewność siebie, a do tego potrafi mocno utrudnić codzienne funkcjonowanie. Zwiększa się także ryzyko rozwoju próchnicy, co może skutkować nadwrażliwością zębów na bodźce chemiczne, mechaniczne lub termiczne. W niektórych sytuacjach prowadzi nawet do rozwoju zapalenia miazgi. Obnażony korzeń jest bardzo łatwym celem dla bakterii oraz pozostałych czynników, które pochodzą z jamy ustnej. Zazwyczaj od wieku zależy miejsce pojawiania się recesji dziąsłowych. U dzieci problem dotyczy z reguły dolnych zębów siecznych, natomiast u młodzieży recesja obejmuje przeważnie zęby trzonowe oraz górne przedtrzonowe. W przypadku dorosłych może to być nawet całe uzębienie, a szczególnie zęby trzonowe, przedtrzonowce, siekacze oraz kły.

Jak często występują recesje?

Recesje dziąsłowe mogą nawet występować na całej powierzchni zębów i dzieje się tak z reguły u pacjentów po 40. roku życia. Mówi się wtedy, że recesja ma uogólniony charakter. Niestety recesje dziąsłowe są problemem powszechnym, a wraz z upływem czasu rośnie ryzyko ich wystąpienia. Różne są przyczyny ich powstawania, ale najczęściej są to wady zgryzu oraz wrodzone predyspozycje, czyli cienkie oraz delikatne dziąsła. Może się do tego przyczynić również używanie zbyt twardej lub zużytej szczoteczki do zębów, a także niewłaściwa technika szczotkowania. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że w ten sposób można bardzo szybko uszkodzić dziąsła, dlatego należy zachować szczególną ostrożność. Reakcję zapalną wywołuje także zalegająca płytka nazębna, dlatego trzeba regularnie usuwać kamień nazębny. Jest to szczególnie ważne w przypadku palaczy, którzy powinni częściej myć zęby i używać nici dentystycznej oraz płynu do płukania jamy ustnej. Recesje występują przeważnie u 7% osób, ale wraz z wiekiem rośnie częstość ich występowania.

Jakie są objawy?

Na powierzchniach wszystkich zębów mogą występować u pacjentów w średnim wieku. Warto mieć na uwadze, że dotyczą również osób, które utrzymują świetną higienę jamy ustnej. Tacy pacjenci zazwyczaj bardzo intensywnie szczotkują zęby, a to prowadzi do uszkodzenia dziąsła. Dlatego tak ważne jest, żeby prawidłowo używać szczoteczki elektrycznej lub manualnej. Pacjenci niedostatecznie dbający o higienę jamy ustnej skarżą się często na kamień nazębny oraz naloty. Przynajmniej raz na pół roku warto udać się do dentysty, żeby sprawdził stan naszego uzębienia. Recesje mogą też dotyczyć predyspozycji osobniczych lub wad ortodontycznych.

Jakie są sposoby leczenia?

W celu stwierdzenia recesji dziąsłowej lekarz musi dokładnie ocenić nie tylko stan zębów, ale również dziąseł. Sprawdza także strukturę obnażonego zęba przy pomocy specjalnych narzędzi. Zbiera też szczegółowe informacje na temat sposobu szczotkowania zębów oraz stosowania dodatkowych preparatów, takich jak płukanki do jamy ustnej. Żeby skutecznie wyleczyć obnażone korzenie oraz zęby, trzeba jak najszybciej udać się do dentysty. Doświadczony lekarz dentysta będzie wiedział, jak ma poprowadzić leczenie. Trzeba się głównie skupić na wyeliminowaniu uszkadzających czynników. W pierwszej kolejności należy usunąć naloty oraz kamień, a także przeprowadzić leczenie ortodontyczne. Stomatolog może też zalecić zmianę szczoteczki oraz usunięcie kolczyków z języka i warg. Od klasy recesji uzależnione jest rokowanie. W klasie I i II istnieje jeszcze możliwość całkowitego wyleczenia. Trzeba jednak wtedy wykonać zabieg chirurgiczny. Leczenie chirurgiczne jest zalecane u osób dorosłych, u których stwierdzono aktywną recesję. Uwarunkowane jest to przeważnie estetycznymi względami, a ostateczna decyzja należy oczywiście do pacjenta. Po przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć, czym jest recesja dziąsłowa, a także jak się ją leczy. Z pewnością nie można bagatelizować wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym. Im wcześniej podejmie się leczenie, tym efekty będą zdecydowanie lepsze i warto to jasno podkreślić.