Ile nie jeść po fluoryzacji?
Fluoryzacja zębów jest w najprostszym możliwym ujęciu zabiegiem polegającym na poprawie stanu szkliwa zębów. Oczywiście powinna być stosowana pod odpowiednim nadzorem, gdyż niewłaściwe jej wykonanie może wiązać się z ogromnym ryzykiem. Pacjenci bardzo często zastanawiają się ile nie jeść po fluoryzacji. Zabieg jest bardzo skuteczną metodą, by zapobiec powstawaniu ewentualnych zmian próchnicowych na zębach. Godny uwagi jest fakt, że fluor cechuje się bardzo korzystnym działaniem na szkliwo zębów.
Rekomendowane jest, by nie spożywać posiłków, a także pić przez 2 godziny od momentu zakończenia zabiegu. Ponadto przez najbliższą dobę warto unikać żucia gumy i produktów barwiących.
Co to jest fluoryzacja zębów?
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że podczas fluoryzacji wykorzystywane są związki fluoru. Wykazują się one bardzo dużą aktywnością chemiczną. Należy jednak zaznaczyć, że w bardzo wysokich dawkach są trujące. Warto jednak wiedzieć, że wspomniany fluor w niewielkich dawkach jest niezbędny do właściwej budowy zębów i kości. Jest on wchłaniany z przewodu pokarmowego. Występuje także naturalnie w wodzie, zbożach, orzechach, herbacie czy rybach.
Godny uwagi jest fakt, że w gabinetach stomatologicznych stosowana jest fluoryzacja zębów, która w najprostszym możliwym ujęciu polega na tym, że na oczyszczoną powierzchnię zębów nakładane są specjalne żele, pianki z fluorem i lakiery. Celem zabiegu jest zarówno wzmocnienie szkliwa, jak i sprawienie, by zęby cechowały się większą odpornością na działanie bakterii chorobotwórczych.
Warto wiedzieć, że istnieją uzasadnione przeciwwskazania do fluoryzacji zębów. Trzeba wśród nich wymienić owrzodzenia czy stany zapalne jamy ustnej. Ponadto nie jest zalecane przeprowadzanie omawianego zabiegu w domu. Musi być ona bowiem być prowadzona pod kontrolą doświadczonego dentysty. Osobom zainteresowanym codzienną pielęgnacją rekomendowane jest stosowanie środków z niewielką zawartością fluoru.
Zalecenia po fluoryzacji
Należy pamiętać, aby przez 2 godziny od momentu zakończenia zabiegu powstrzymać się od palenia papierosów, picia oraz jedzenia. Nie jest również rekomendowane żucie gumy. Ponadto zabronione jest płukanie jamy ustnej, a także mycie zębów przez 12 godzin.
Warto również wiedzieć, że w przypadku fluoryzacji lakierem zalecane jest unikanie pokarmów cechujących się twardą konsystencją przez 12 godzin. Zdecydowanie najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie wykonywanie fluoryzacji u osób dorosłych raz w roku.
Czy fluoryzacja jest szkodliwa?
Jeżeli dana osoba nie jest uczulona na fluor, fluoryzacja nie będzie stanowiła praktycznie żadnego zagrożenia. Oczywiście ewentualne problemy mogą pojawić się w sytuacji, gdy zabieg będzie przeprowadzony przez niekompetentną osobę. Może ona wtedy nałożyć na zęby zbyt dużą ilość żelu z fluorkiem. Wtedy mogą wystąpić następujące objawy: nadmierne pocenie się, bóle brzucha, nudności, wymioty, ślinienie się, osłabienie organizmu, bóle głowy czy łzawienie oczu.