Dentysta dla Rodziny

Wszystko co powinieneś wiedzieć o stomatologii rodzinnej

Dentofobia jak leczyć
Porady Stomatologiczne

Dentofobia jak leczyć?

Dentofobia jest to strach przed wizytą u lekarza dentysty, a także przed leczeniem stomatologicznym. Wbrew pozorom jest to bardzo częste zjawisko nie tylko wśród dzieci, ale również wśród osób dorosłych. Lęk ten powoduje, że osoby takie rzadko chodzą do dentysty, a to skutkuje pogorszeniem stanu zdrowia całej jamy ustnej.

Leczenie dentofobii, czyli lęku, który narastał latami, nie jest prostą sprawą. Podobnie jak w przypadku innych fobii nie jest to proces szybki, a jego sukces w dużej mierze zależy od chęci współpracy nie tylko pacjenta, ale również dentysty. Zacząć należy od wytłumaczenia pacjentowi, jakie negatywne skutki pociągnie za sobą unikanie regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym, jak wpłynie to nie tylko na wygląd pacjenta, ale również na ogólny stan zdrowia całego organizmu. Ogromną rolę w terapii odgrywać będzie dentysta, który powinien starać się zrozumieć pacjenta. Nie powinien on zmuszać pacjenta do robienia rzeczy, na które nie jest jeszcze gotowy. Na pytanie dentofobia jak leczyć można odpowiedzieć, że przede wszystkim cierpliwością. Pierwsza wizyta w gabinecie może być jedynie kontrolna i sprawdzić tu można tylko stan uzębienia, albo wyleczyć niewielki ubytek.

Cały plan leczenia rozłożyć można na poszczególne etapy, a rozpocząć od ekstrakcji albo endodoncji. W trakcie wykonywania poszczególnych czynności lekarz powinien tłumaczyć dokładnie pacjentowi co robi i jaki będzie jego następny krok. Jest to bardzo ważne z tego względu, że niepewność tego co się będzie z nim działo wzbudza w człowieku lęk, który jest w pełni uzasadniony. Bardzo ważne jest również, aby lekarz nawiązał kontakt z pacjentem i postarał się, żeby ten mu zaufał. Stomatolog, który zastanawia się co to jest dentofobia jak leczyć tę chorobę, powinien przede wszystkim zrozumieć obawy chorej osoby i tego co dzieje się w jej głowie. Współpraca z pacjentem, długie rozmowy pozwolą odkryć podłoże choroby, to czym ona jest spowodowana i czego boi się on najbardziej. Ważne jest także, aby pacjent był bezwzględnie szczery wobec lekarza i zgłaszał na bieżąco, co go boli i kiedy.

Dentofobia – jakie są jej objawy?

Dentofobia, podobnie jak i inne fobie, ma różne objawy, które zaczynają pojawiać się na krótko przed terminem ustalonej wizyty u dentysty. Są to bóle brzucha, biegunka, niestrawność, a także problemy ze snem. Występuje również przyśpieszone bicie serca, nadmierne pocenie się i zaburzenia trawienia.

Jakie są przyczyny dentofobii?

Każdy stomatolog, który chce wiedzieć skąd u danego pacjenta wzięła się dentofobia jak leczyć tą chorobę powinien cofnąć się wraz z osobą chorą do jej dzieciństwa i tam poszukać jej początku. Choroba ta bowiem najczęściej spowodowana jest jakimiś negatywnymi przeżyciami na fotelu dentystycznym, których pacjent doświadczył jako dziecko. Mogło to być na przykład przytrzymywanie na siłę dziecka w czasie leczenia, wyrwanie lub borowanie bez znieczulenia. Przeżycia takie mają ogromny wpływ na psychikę każdego człowieka, a małe dziecko odczuwa to podwójnie. Fobia ta nasila się także wtedy, kiedy można zaobserwować, że inne osoby z najbliższego otoczenia również odczuwają lęk przed wizytą w gabinecie stomatologicznym. Zdarzyć się może również tak, że lęk przed dentystą osoba dziedziczy po rodzicach, którzy wizyty u stomatologa traktowali jak zło konieczne.

Jak poradzić sobie z dentofobią?

Na pytanie o chorobę jaką jest dentofobia jak leczyć ją, aby pozbyć się jej raz na zawsze, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jest to często długa, mozolna praca, docieranie do celu za pomocą małych kroków. Wspomóc można się także, w wyjątkowo ciężkich przypadkach, premedykacją. Są to różne środki upajające, które skutecznie zmniejszają stres. Można także użyć wziewnie podtlenku azotu. Powoduje on rozluźnienie, zmniejszenie obaw i pełną relaksację w czasie zabiegu. W skrajnych przypadkach, u osób niepełnosprawnych intelektualnie, albo takich, które nie są w stanie współpracować z dentystą, dopuszcza się wykonanie zabiegu w znieczuleniu ogólnym.
Innym sposobem radzenia sobie z dentofobią jest regularne odwiedzanie dentysty, albo higienistki, najlepiej raz na pół roku. w czasie takich wizyt kontrolnych można dokładnie oczyścić sobie zęby i sprawdzić, czy nie pojawiły się nowe ubytki, albo zalążki próchnicy.

Jak można pomóc pacjentom chorym na dentofobię?

Osoba chora na dentofobię musi sobie uświadomić, że jej strach przed dentystą to nie powód do wstydu i że nie jest sama, ponieważ wielu ludziom dokucza ta choroba. Jeśli ma jakiekolwiek wątpliwości, powinna zadawać jak najwięcej pytań odnośnie leczenia. Dobrze by było, aby osoba taka zapoznała się z najnowszymi technologiami, które są wykorzystywane w stomatologii. Nowoczesne środki przeciwbólowe, a także sprzęt, który jest używany w gabinetach dentystycznych, jest bardzo nowoczesny. Dzięki niemu leczenie zębów jest praktycznie bezbolesne i skuteczne. Nawet skomplikowane zabiegi nie naruszają komfortu psychicznego pacjenta. Dobrze jest także nie iść samemu na wizytę, a w towarzystwie bliskiej osoby, która nie tylko nie wyśmieje, ale będzie także prawdziwym oparciem i potrzyma za rękę w razie konieczności.

Jak złagodzić strach przed dentystą?

Dobrze jest umówić się na wizytę wcześnie rano. Pozwoli to zaoszczędzić sobie wielu godzin czekania i stresowania się. Przed podjęciem leczenia dobrze jest umówić się na wstępne spotkanie, aby poznać się z lekarzem i z całym zespołem i opowiedzieć im o swojej chorobie. Dzień pierwszej wizyty u stomatologa powinien być dniem wolnym od pracy. Należy pamiętać również o tym, że każdy pacjent ma prawo pytać o wszystko co związane jest z leczeniem.
Klinikę stomatologiczną i lekarza dobrze wybrać po dłuższym zastanowieniu się i po zasięgnięciu opinii na jego temat. Nie powinna być to przypadkowa osoba, a najlepiej ktoś z polecenia.
Na pytanie co to dentofobia jak leczyć ją skutecznie odpowiedź może być tylko jedna. Leczenie jest długie, wymaga cierpliwości i wyrozumiałości, ale przynieść może spektakularne efekty.