Martwy ząb – czym jest
Martwy ząb – czym jest, wybielanie, dolegliwości bólowe oraz postępowanie
Piękny wygląd uzębienia ma walory nie tylko estetyczne, ale również zdrowotne. Proste, białe zęby nie tylko dodają uroku i nadają twarzy promiennego wyglądu, ale również zapewniają zdrowie ogólnoustrojowe. Zmiany w uzębieniu mogą mieć bowiem charakter stanu zapalnego, prowadzącego w skrajnych przypadkach do poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Czym jest martwy ząb?
Martwy ząb jest strukturą pozbawioną żywej miazgi, zanikającej z powodu martwicy zęba lub w konsekwencji leczenia kanałowego. W tym przypadku, to stomatolog usuwa objęte zmianami tkanki z kanałów i wnętrza zęba poddawanego leczeniu.
Ząb zbudowany jest z twardych warstw zewnętrznych, umożliwiających prawidłowy proces żucia, związany z bardzo silnymi obciążeniami przenoszonymi na łuki zębowe. Natomiast wewnątrz komory i kanałów zęba znajduje się żywa tkanka, nazywana miazgą. Zapewnia ona prawidłowe czucie oraz pełni rolę odżywczą, obronną oraz odbudowującą. Pozbawiony tej wewnętrznej żywej struktury ząb jest kruchy i delikatny. Zaburzone jest czucie, w tym reakcja na bodźce bólowe. Miazga zęba ma duże zdolności regeneracyjne. Jednak są sytuacje, w których dochodzi do przekroczenia możliwości obronnych tkanki oraz apoptozy komórek i martwicy. Zmiany martwicze mogą obejmować całą miazgę lub jej fragment, stąd wyróżnia się martwicę całkowitą lub częściową. Zazwyczaj proces obumierania zęba rozpoczyna się od komory zęba, a nie poddany diagnozie oraz leczeniu rozprzestrzenia się na głębsze struktury zęba, w tym kanały korzeniowe.
Czy da się wybielić martwego zęba?
W przypadku martwego zęba jego wybielanie jest nadal możliwe. Metody temu służące można podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne. Pierwsze z nich dotyczą zębów, w przypadku których zmiany martwicze są mało zaawansowane, natomiast metody wewnętrzne stosuje się w przypadku martwicy całkowitej i leczenia pokanałowego. W tym przypadku, do wnętrza zęba wprowadza się substancje wybielające, w tym na przykład nadtlenek wodoru. W związku z toksycznym działaniem substancji, należy zabezpieczyć sąsiednie tkanki przed narażeniem na jej negatywne działanie. Związek działa powoli, dlatego metoda ta jest dość czasochłonna. Działanie substancji można przyspieszyć poprzez zastosowanie naświetlania za pomocą specjalistycznych lamp.
Ból martwego zęba
Martwica całkowita zęba powoduje zniszczenie receptorów odpowiedzialnych za odczuwanie bólu. Taki ząb nie reaguje na działanie czynników zewnętrznych, takich jak na przykład wysoka czy niska temperatura. Z czasem jednak może się pojawić dyskomfort bólowy, związany ze zmianami zapalnymi w tkankach otaczających.
Martwy ząb – co z nim zrobić?
W przypadku stwierdzenia martwicy częściowej lub całkowitej zęba, należy wdrożyć odpowiednie leczenie, w tym leczenie kanałowe, które polega na usunięciu zdegradowanych komórek z wnętrza zęba, starannym oszczenieniu systemu kanałowego zęba oraz wypełnieniu powstałych przestrzeni materiałem stomatologicznym. Końcowym etapem leczenia jest odbudowa korony zęba. Jeżeli z różnych przyczyn, na przykład zwapnienia korzeni, ząb nie może być poddany leczeniu, powinien zostać usunięty w całości lub we fragmentach, począwszy od zmienionych chorobowo korzeni.