Protetyka – co to jest most kompozytowy?

Most kompozytowy jest rozwiązaniem protetycznym, na który decyduje się wielu pacjentów. Zalet mostu kompozytowego jest wiele, dlatego warto się nad nim pochylić. Most kompozytowy to alternatywa dla protez klasycznych, która wykazuje wyższą trwałość, lepszą estetykę. Most kompozytowy rokrocznie jest używany przez coraz większą liczbę pacjentów. Dowiedz się, na czym polegają zalety mostu kompozytowego i czy most kompozytowy jest warty rozważenia.

Charakterystyka mostu kompozytowego

 

Most kompozytowy zalicza się do grona mostów protetycznych. Konstrukcję mostu kompozytowego mocuje się do sąsiednich zębów, bez konieczności dostosowywania ich do konstrukcji – mowa tu o szlifowaniu. Most kompozytowy mocuje się z pomocą specjalnych skrzydełek, wykonywanych z metalu lub włókna szklanego, a także żywicy kompozytowej. 

 

Most kompozytowy jest wykonany z kompozytu, który charakteryzuje się wyższą trwałością, niż ten stosowany w wypełnieniach. Stosuje się go w przypadku ubytków na przedzie, rzadziej w bocznej linii zębów. Pacjenci wykorzystują je jako permanentne, ale także jako przejściowe rozwiązanie.

 

Zalety mostu kompozytowego

 

Most kompozytowy posiada szereg zalet, przez które pacjenci bez wahania decydują się na użycie mostu. Plusem mostów kompozytowych jest fakt, iż ich wykonanie nie wymaga oszlifowania zębów, co jest niestety konieczne w przypadku wykonywania tradycyjnego mostu. Z tego powodu, zastosowanie mostów kompozytowych jest w pełni odwracalne i bezbolesne.

 

Dodatkowo, ten rodzaj mostu oferuje bardzo atrakcyjny efekt wizualny. Pacjenci są zadowoleni z uzyskanego efektu – nie bez powodu, mosty kompozytowe wyglądają niezwykle naturalnie. Mosty kompozytowe stosuje się między innymi u dzieci i młodzieży, celem przesunięcia zastosowania bardziej inwazyjnego rozwiązania w czasie. 

 

Wady mostu kompozytowego

 

Kompozytowy most niestety ma też posiada kilka wad. Za sprawą sposobu mocowania stoi też jego stabilność. Ten rodzaj mocowania ma prawo odkleić się – co się niestety zdarza, jednak dotyczy to przypadków obejmujących różne zaniedbania co do konserwacji mostu i dbania o higienę jamy ustnej. Pacjenci, którzy dbają o odpowiednią profilaktykę jamy ustnej, będą z niego zadowoleni.

 

Nieodpowiednia higiena jamy ustnej może doprowadzić do powstawania próchnicy – szczególnie w okolicach, w których most styka się z zębami. Jest to obszar, na który szczególnie warto zwracać uwagę, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, mogących spowodować konieczność usunięcia mostu.