Dentysta dla Rodziny

Wszystko co powinieneś wiedzieć o stomatologii rodzinnej

Protetyka

Most protetyczny czy proteza ruchoma – co wybrać?

Bezzębie jest problemem, z którym warto walczyć. Obecna mnogość rozwiązań protetycznych nie ułatwia pacjentom zadania – a jedynie powoduje dodatkowe pytania. Warto jest więc rozważyć konsultację z osobą, posiadającą rozległą wiedzę w zakresie protetyki stomatologicznej oraz implantoprotetyki. 

 

Pacjenci z czasem zderzają się z następującym pytaniem – most protetyczny czy proteza ruchoma. Most protetyczny pozwala na stałe rozwiązać problem bezzębia, natomiast proteza ruchoma jest wyciągalnym rozwiązaniem. Dowiedz się, co będzie lepszym wyborem – most protetyczny czy proteza.

Zalety i wady mostu protetycznego

 

Most protetyczny jest uzupełnieniem, które pozwala wypełnić lukę w łuku zębowym. Na składniki mostu składają się przęsła i filary. Filary służą mocowaniu na zębie pacjenta, a przęsła to zęby, które stanowią zastępstwo dla utraconych zębów.

 

Most protetyczny w tym miejscu ujawnia swoją pierwszą wadę. Do zamocowania mostu konieczne jest oszlifowanie zdrowego zęba, na którym zostanie osadzony most – z tego powodu most protetyczny, a konkretnie jego mocowanie, określa się jako inwazyjny sposób na rekonstrukcję braków. Podczas szlifowania istnieje ryzyko uszkodzenia zęba, co spowoduje konieczność przeprowadzenia leczenia endodontycznego.

 

Most protetyczny ma także dodatkową wadę – jest stosunkowo drogi. Warto zdecydować się na niego mając odpowiednio duże zaplecze finansowe, gdyż swoimi zaletami rekompensuje on wszelkie wady.

 

Most protetyczny jest mocowany na stałe, co oznacza, że wszelkie problemy z brakiem stabilności, wypadaniem zostaną zredukowane do zera. Takie rozwiązanie protetyczne nie opuści jamy ustnej, co może zdarzyć się mimowolnie w przypadku protezy ruchomej. Zastosowanie mostu protetycznego pozwoli także na odpowiedni rozkład sił podczas żucia, co będzie sporym komfortem dla pacjenta. Most jest opcją na rekonstrukcję braków w zębach wartą rozważenia.

 

Jakie problemy mogą wystąpić z protezą ruchomą?

 

Proteza ruchoma sprawdzi się w przypadku większej luki w uzębieniu. Jej zaletą jest możliwość wyciągania z jamy ustnej, co ułatwia higienę. Niestety, proteza posiada również kilka wad. Przede wszystkim, proteza jest utrzymywana na dziąsłach, co jest źródłem różnych dolegliwości. Idzie za tym fakt, że proteza nie jest najwygodniejszym rozwiązaniem protetycznym.

 

Dodatkowo, proteza jest mało stabilna, przez co trzeba liczyć się z tym, że może wypaść ze szczęki. Proteza także utrudnia mówienie – między innymi dlatego warto rozważyć inne stałe rozwiązanie protetyczne.