Dentysta dla Rodziny

Wszystko co powinieneś wiedzieć o stomatologii rodzinnej

Bez kategorii

Ile rośnie ząb mądrości? Jak długo trzeba czekać?

Zęby mądrości, nazywane poprawnie zębami ósmymi, czy też po prostu ósemkami, pojawiają się najczęściej w okresie dorosłości. To w okresie między 18 a 50 rokiem życia większość pacjentów ma z nimi do czynienia, gdyż ich wyrzynanie mocno daje się we znaki. Warto wiedzieć, jak wygląda poprawne wyrzynanie zęba mądrości, ile rośnie ząb mądrości, a także rosnący ząb mądrości jak uśmierzyć ból. Dowiedz się, ile czasu rośnie ząb mądrości!

 

Ile czasu rośnie ząb mądrości?

 

Na pewno zastanawiasz się, ile zajmie wyrzynanie ósmego zęba. Kwestia tego, ile czasu rośnie ząb mądrości, nie jest taka prosta do wyjaśnienia. Z reguły zęby po prostu wyrzynają się stopniowo, lecz ciągle, aż w pełni ujawnią się w jamie ustnej. Tymczasem jak chodzi o zęba mądrości, to może być faktycznie tak jak mówimy, że proces ten przebiegnie bez komplikacji. Może jednak zdarzyć się tak, że ząb mądrości zacznie wyrzynać się, po czym przestanie i przez długi czas nie ruszy, a wróci do wyrzynania dopiero po dłuższym czasie. Może też zdarzyć się, że ząb w ogóle nie ujawni się, albo zacznie rosnąć w złym kierunku.

 

Tak naprawdę ciężko jest określić, ile rośnie ząb mądrości. Może okazać się, że potrwa to nawet kilka lat. Prawdą jest, że zęby ósme nie rosną u każdego, co wynika z naszej ewolucji – nie powinno stanowić to powodu do zmartwień. Niemniej jednak, przy wykonywaniu zdjęcia rentgenowskiego szczęki warto jest dokonać rozeznania, na jakim etapie ósemka rozwija się. Jeśli jej rozwój zatrzymał się i nie jest tak, że ósemka rośnie, ale w złym kierunku – nie ma czym się przejmować.

 

Równolegle może okazać się, że proces ten jest bardzo bolesny. W kwestii tego, ile rośnie ząb mądrości, to może być tak, że przez cały proces wyrzynania ból będzie istnieć.

 

Rosnący ząb mądrości – jak uśmierzyć ból?

 

Wiesz już, ile rośnie ząb mądrości. Teraz warto dowiedzieć się, jak można skutecznie rozwiązać problem bólu powstającego przy wyrzynaniu zębów mądrości, które, jak już wiesz, z mądrością mają niewiele wspólnego! 

 

Przede wszystkim, zalecanym sposobem na uśmierzanie bólu przy wyrzynaniu zęba ósmego jest zastosowanie żelu z lidokainą. Lidokaina to substancja znieczulająca, dlatego świetnie sprawdzi się ona przy zmniejszaniu bólu powstałego przez niefortunną ósemkę. Warto je wmasowywać w bolące dziąsło, gdyż pozwoli to mocno zredukować stany bolesne.

 

Dodatkowo, prócz substancji nakładanych na miejsce, w którym boli, można także zdecydować się na przyjmowanie substancji przeciwbólowych, czy też przeciwzapalnych. Do najpopularniejszych i najpowszechniej stosowanych środków tego rodzaju należą między innymi ketoprofen czy ibuprofen. Substancje te, zwłaszcza ketoprofen, są na tyle silne, by miejscowo zredukować ból. 

 

Dodatkowo mimo wszystko warto jest skontaktować się ze stomatologiem, który określi, czy ząb prawidłowo się wyrzyna. Bo jeśli tak by się nie działo, to żadne środki – czy to ketoprofen, czy lidokaina, czy ibuprofen – nie przydadzą się, gdy pozwolimy sobie na rozwój wady zgryzu.