Uzupełnienie ubytku zęba

Wiele osób nie ma pojęcia, czym jest uzupełnienie ubytku zęba. Warto mieć świadomość, że jest to jedna z podstawowych czynności, które lekarz dentysta wykonuje w swoim gabinecie stomatologicznym. Można śmiało powiedzieć, że najczęściej konsekwencją nieleczonej próchnicy są ubytki. W tym artykule wyjaśnimy, jak wygląda uzupełnienie ubytku zęba, a także podpowiemy, które rodzaje wypełnień są najtrwalsze.

Jak szybko uzupełnić braki w uzębieniu?

Należy pamiętać, że wypełnianie ubytków to sposób leczenia zębów uszkodzonych w wyniku urazów mechanicznych lub przez próchnicę. Jeśli chcesz przywrócić prawidłowy kształt zęba oraz jego czynność to powinieneś zdecydować się na uzupełnienie ubytku zęba. Przed przystąpieniem do wypełnienia dziury należy usunąć materiał zęba zmieniony przez próchnicę. Może wyróżnić dwie techniki wypełniania ubytków: pośrednią i bezpośrednią. W przypadku techniki bezpośredniej ubytek wypełnia się plastycznym materiałem bezpośrednio w uszkodzonym zębie. Jeśli chodzi o technikę pośrednią to wypełnienie ubytku wykonuje się poprzez protetyczną pracę przeprowadzoną poza jamą ustną pacjenta. Świetnym przykładem takich wypełnień są mosty, korony, licówki, a także wkłady typu onlay oraz inlay.

Przestrzenie w zębie, do których bakterie mogą się dostawać, zamyka wypełnianie ubytków znaną wszystkim plombą. To sprawia, że zęby przez długi czas są chronione przed ponownym atakiem próchnicy. Jeszcze jakiś czas temu cement o szarawej lub żółtej barwie stosowano do wypełniania ubytków. Technika wytrawiania szkliwa zębowego kwasem została odkryta dopiero w latach 50. XX wieku przez amerykańskich naukowców. Technika umożliwia osiągnięcie pełnego przylegania do siebie wypełnienia, szkliwa oraz zębiny. W dzisiejszych czasach wykorzystuje się wiele różnych materiałów, które pozwalają znacząco zwiększyć estetykę wypełnień.

Ile kosztuje wypełnienie ubytku w zębie?

Koszt wypełnienia ubytku w zębie zależy od rodzaju użytego materiału.
Wśród materiałów stosowanych do wypełniania ubytków można wymienić porcelanę, złoto, amalgamat oraz żywicę kompozytową. Zmiany spowodowane przez próchnicę są podstawowym wskazaniem, żeby wykonać uzupełnienie ubytku zęba. Innym wskazaniem jest oczywiście mechaniczne uszkodzenie zęba. Dentysta musi oczyścić chory ząb, jeśli powodem uszkodzenia zęba jest próchnica. Może to zrobić, borując zmiany próchnicowe. Dentysta plombuje ząb dopiero po usunięciu próchnicy oraz oczyszczeniu zęba z resztek biologicznych. Warto pamiętać, że do wypełnień używa się odpowiednich materiałów. Na pierwszej wizycie stomatolog musi ocenić stan zdrowia zęba i sprawdzić, jak rozległy jest ubytek. Dopiero potem może przedstawić pacjentowi plan leczenia.

Dentysta może również w porozumieniu z pacjentem podjąć decyzję o podaniu znieczulenia miejscowego. Jednak znieczulenie nie jest potrzebne zawsze. Z reguły stosuje się je w przypadku naprawdę wrażliwych pacjentów, którzy mocno odczuwają ból. Musisz pamiętać, że znieczulenie jest usługą dodatkowo płatną w przypadku refundowanej usługi. Już w kilkanaście sekund po iniekcji zaczyna działać zastrzyk znieczulający. Warto podkreślić, że pacjent odczuwa wtedy mrowienie języka i dziąseł, a także ich drętwienie. Dentysta, żeby usunąć próchnicę poprzez rozwiercenie zęba przy użyciu właściwie przystosowanego wiertła. Jest to czynność potocznie określana jako borowanie. Można śmiało powiedzieć, że dla zdecydowanej większości pacjentów borowanie to bolesna i nieprzyjemna część leczenia dentystycznego. Jednak dzięki temu stomatolog może dokładnie oczyścić ząb z resztek jedzenia oraz zanieczyszczeń. Kluczowym elementem całego leczenia jest prawidłowo wykonane borowanie. Jeśli nie będzie wykonane dokładnie, to jedną z konsekwencji może być nawrót próchnicy.

Czym wypełnia się ubytki w zębach?

Wypełnienie ubytku jest tak naprawdę ostatnim etapem leczenia próchnicy. Polega to na założeniu plomby i jej utwardzeniu oraz oszlifowaniu. Ciężko określić najlepszy rodzaj wypełnienia dla uszkodzonych zębów. Jest to uzależnione od kosztów leczenia, miejsca w jamie ustnej oraz zakresu naprawy zęba. Nie bez znaczenia są też ewentualne uczulenia pacjenta. Warto wspomnieć, że wypełnienie złote jest jednym z popularniejszych rodzajów wypełnień. Wypełnienia przygotowuje się w laboratorium, a później montuje się je za pomocą cementu w uszkodzonym zębie. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że tkanki dziąseł bardzo dobrze przyswajają wkłady złote. Mogą przetrwać ponad 15 lat, więc trwałość jest ich niewątpliwą zaletą.

Właśnie dlatego większość ekspertów jest zdania, że złote wypełnienia to jeden z najlepszych wyborów. Jednak cena jest wadą złotych wypełnień, więc nie wszyscy mogą sobie na nie pozwolić. Samo leczenie wymaga wielu wizyt i trwa bardzo długo. Przez wiele lat najpopularniejszą metodą zakrywania dziur w zębach było wypełnianie ubytków amalgamatami. Warto wyjaśnić, że amalgamaty to stopy metali, które zawierają rtęć. Uwalnianie rtęci nie wpływa oczywiście na pogorszenie stanu zdrowia pacjenta, ponieważ jest śladowe. Amalgamatów nie można jednak stosować u dzieci i kobiet w ciąży. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć, czym jest uzupełnienie ubytku zęba.