Zgrzytanie zębami podczas snu – jak leczyć?
Czasami zaraz po przebudzeniu możemy odczuwać ból żuchwy lub ból głowy. Może temu towarzyszyć charakterystyczne strzykanie szczęki w trakcie zamykania oraz otwierania ust. Może to wskazywać na zgrzytanie zębami podczas snu jak leczyć tę dolegliwość.
Zgrzytanie zębami – przyczyny
Zgrzytanie zębami to inaczej bruksizm, ale warto mieć na uwadze, że to nie zawsze musi być problem stomatologiczny. W skrajnych przypadkach może to jednak skutkować poważnymi zmianami w układzie zębów. Gdy tylko zauważysz niepokojące objawy powinieneś jak najszybciej zgłosić się do stomatologa. Warto zwrócić również uwagę na oznaki uszkodzonego szkliwa. Łagodne odmiany bruksizmu nie wymagają leczenia, więc nie trzeba się nimi przejmować.
Można skorzystać ze specjalnego ochraniacza na zęby, który zakłada się na noc. Ma to przede wszystkim zapobiec powstawaniu nowych uszkodzeń. To właśnie w nocy następuje najczęściej zgrzytanie zębami. Wiele osób kojarzy bruksizm głównie ze stresem. Może to wynikać także z ubytków w uzębieniu oraz wady zgryzu. Jednak stres lub wady zgryzu nie zawsze muszą oznaczać zgrzytanie zębami. Zdarza się, że jest to efekt uboczny neurologicznych zaburzeń, takich jak choroba Parkinsona oraz Huntingtona. Przyczyną bruksizmu mogą być także niektóre leki psychotropowe, do których należą między innymi antydepresanty. Założenie korony lub aparatu ortodontycznego może powstrzymać zgrzytanie zębami podczas snu jak leczyć taką przypadłość. Warto również zidentyfikować oraz wyeliminować bodźce stresowe, które przyczyniają się do zgrzytania zębami. Można w tym celu wykorzystać różne metody relaksu, między innymi ćwiczenia fizyczne lub medytację.
Warto wypróbować także terapię pomagającą rozluźnić żuchwę. Niektórym osobom mogą pomóc nawet środki zwiotczające mięśnie, jednak należy je stosować według zaleceń lekarza. Bruksizm to również problem osób, które z nami wspólnie zamieszkują. Jeżeli zbagatelizujesz tę dolegliwość, to może się to skończyć nawet utratą zębów, a w skrajnych przypadkach problemami z kręgosłupem. W dzisiejszych czasach świadomość na temat bruksizmu jest już znacznie większa niż kiedyś. Przede wszystkim jest to psychosomatyczna choroba, którą należy leczyć pod kontrolą doświadczonych lekarzy specjalistów. Można powiedzieć, że im bardziej nowoczesny kraj, tym większy odsetek ludzi, którzy zgrzytają zębami.
Blisko 10-20% populacji Europy cierpi na bruksizm. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że częściej kobiety cierpią na zgrzytanie zębami podczas snu jak leczyć, żeby nie dopuścić do utraty zębów. Samotność również jest czynnikiem ryzyka i warto o tym pamiętać. Osoby, które mieszkają same zgrzytają zębami zdecydowanie częściej niż osoby, które żyją wspólnie z partnerem. Partner może zauważyć w odpowiednim czasie bruksizm i zwrócić nam uwagę. Osobami, które podnoszą alarm są najczęściej żony i mężowie. Partnera może wybudzić zgrzytanie zębami podczas snu jak leczyć i sobie poradzić z tym problemem.
Zgrzytanie zębami – obawy
Tak naprawdę maksymalnie 20% osób, które zgrzytają zębami trafia do specjalistów. Niestety wiele osób ignoruje tę przypadłość, a to może mieć tragiczne dla nas skutki zdrowotne. Bruksizm jest obecnie poważnym problemem stomatologicznym. Może to wynikać z koronek źle dopasowanych lub wad zgryzu. Szczęka może szukać odpowiedniej pozycji, jeżeli zęby nie mają prawidłowego oparcia. U osób ze zmianami chorobowymi w stawach skroniowo-żuchwowych również może pojawić się bruksizm. W czasie ataku pacjent zaciska szczęki nawet kilkadziesiąt razy mocniej.
Można sobie wtedy dotkliwie zetrzeć szkliwo, a czasami nawet ułamać zęby. Może się okazać, że zęby pacjentów z bruksizmem nie da się już uratować. Tacy ludzie skarżą się zdecydowanie częściej na nadwrażliwość zębów. Może czasami dojść nawet do uszkodzenia stawów skroniowo-żuchwowych lub dziąseł. Prawie u 12% dorosłych jest diagnozowany zespół bólowo-dysfunkcyjny stawu skroniowo-żuchwowego. Na rynku dostępne są narzędzia, które łagodzą napięcia mięśniowe, a to ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie.
Zgrzytanie zębami – leczenie
Aparat ortodontyczny może być dobrym rozwiązaniem w przypadku osób, u których bruksizm dotyczy wad zgryzu. Źródło problemu można wykluczyć zdecydowanie szybciej, jeżeli bruksizm wynika z nieprawidłowo osadzonych koronek lub plomb. Dobrym pomysłem jest założenie przed snem szyny relaksacyjnej wykonanej z akrylu lub silikonu. Szyna powinna być przygotowana na specjalne zamówienie.
Na rynku dostępne są także szyny uniwersalne, które można kupić nie tylko na aukcjach internetowych, ale również w aptekach. Takie szyny są jednak tanie i większość lekarzy stomatologów ich nie poleca. Ich cena nie powinna przekroczyć 300 zł nawet w najdroższych gabinetach. Szyna uniwersalna nie zawsze może pomóc na zgrzytanie zębami podczas snu i mu zapobiegać. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że taka szyna nie zawsze pasuje do szczęki. To powoduje, że jest niewygodna i może nawet utrudniać spanie. To może tylko nasilać dolegliwości i potęgować problem. Chodzi o to, żeby rozluźniać mięśnie, a nie je spinać.
Zgrzytanie zębami – ćwiczenia zmniejszające ból
Ostrzykiwanie toksyną botulinową jest jednym ze sposobów leczenia bruksizmu. Należy pamiętać, żeby szynę nosić przynajmniej 5-6 tygodni, bo w innym wypadku może nie zadziałać prawidłowo. W tym czasie najlepiej powstrzymać się od żucia gumy oraz picia mocnej herbaty i kawy. Takie czynności mogą niestety przeciążyć staw skroniowo-żuchwowy. Istnieje wiele sposobów na rozwiązanie tego problemu.
Można się zapisać na jogę, pić melisę lub przyjmować leki rozluźniające mięśnie. Warto mieć na uwadze, że szyna może zlikwidować jedynie skutek, natomiast nie ma żadnego wpływu na przyczynę. Stres jest najczęściej przyczyną problemów ze zgrzytaniem zębami. Najważniejszy jest relaks i nie można o tym zapominać. Szynę należy stosować do momentu aż pacjent nie nauczy się rozładowywać emocji. Z powodu zgrzytania zębami pacjenci raczej rzadko trafiają do psychoterapeutów. Problem najczęściej leży w mózgu i od tego trzeba zacząć. W tym artykule wyjaśniliśmy, czym jest zgrzytanie zębami podczas snu jak leczyć to zaburzenie.