Implanty stomatologiczne – warto?
Implanty stomatologiczne to jedno z najlepszych rozwiązań protetycznych obecnie dostępnych. Stosuje się je w przypadku, gdy pacjent posiada częściowy lub całkowity brak w uzębieniu. Zastosowanie implantów stomatologicznych jest uzasadnione także wtedy, gdy pacjentowi zależy na zastosowaniu protezy, którą rozsądnie byłoby ustabilizować – z racji tego, że proteza całkowita jest słabo ustabilizowana.
Pacjenci zastanawiają się, czy implanty stomatologiczne są warte wszczepienia. Istnieje szereg zalet i wad, które mają największy wpływ na decyzję pacjentów. Dowiedz się, czy implanty zębów warto jest wszczepić. Czy implanty stomatologiczne są warte wszczepienia?
Czym są implanty zębów?
Implanty stomatologiczne wizualnie najbardziej jest porównać do śrub. Implant stomatologiczny wkłada się w zębodół, gdzie z czasem zyskuje wtórną stabilizację. Na implantach stomatologicznych mocuje się korony protetyczne, które wizualnie świetnie imitują zęby naturalne.
Funkcją implantów zębowych jest zastąpienie korzenia. Wraz z koroną protetyczną, implant stomatologiczny tworzy konstrukcję funkcjonującą podobnie do naturalnego zęba. Zastosowanie implantów stomatologicznych jest uzasadnione w przypadku, gdy pacjent straci zęba, na przykład na drodze ekstrakcji, i będzie potrzebował go zrekonstruować.
Zalety implantów zębowych
Pacjenci, między innymi z Niemiec, przekonali się do implantów stomatologicznych. Za ich wykorzystaniem stoi szereg zalet, które warto jest poznać, nim podejmie się ostateczną decyzję co do rozwiązania protetycznego, na które dany pacjent się zdecyduje.
Pierwszą, bardzo istotną zaletą implantów zębowych jest fakt, że ten rodzaj rozwiązania gwarantuje bardzo wysoki poziom stabilizacji. Za sprawą implantów uzyskuje się stabilną, wytrzymałą konstrukcję, która może poszczycić się trwałością dużo większą, niż inne rozwiązania protetyczne.
Dodatkowo, na implantach stomatologicznych można zamocować korony protetyczne, których większość rodzajów jest bardzo trudna do rozróżnienia – czy są to sztuczne, czy też naturalne zęby.
Kto może poddać się implantacji?
Skorzystanie z dobrodziejstw leczenia implantologicznego jest pisane większości pacjentów, którzy chcieliby się na nie zdecydować. Istnieje wąska grupa przeciwwskazań, które wykluczają pacjenta z możliwości przejścia zabiegu implantacji – czasowo lub całkowicie. Do tych przeciwwskazań zaliczają się: wiek (zaleca się wykonanie implantacji u osób pełnoletnich), ciąża, nałogowe palenie papierosów. Lista przeciwwskazań jest nieco większa, dlatego zaleca się przejście szeregu badań diagnostycznych, które ostatecznie określą, czy dany pacjent kwalifikuje się do leczenia implantologicznego.