Dentysta dla Rodziny

Wszystko co powinieneś wiedzieć o stomatologii rodzinnej

proteza
Protetyka

Rodzaje protez ruchomych

Protezy ruchome, podobnie jak każde inne rozwiązanie protetyczne, posiadają swoich zwolenników i wrogów. Ich wykorzystanie sprawdza się między innymi w pewnych przypadkach, w których nie ma zbliżonych cenowo alternatyw. Wykorzystanie protez ruchomych jest uzasadnione w przypadku całkowitego i częściowego bezzębia. Wyróżnia się kilka rodzajów protez ruchomych. Dzięki takiemu rozróżnieniu pacjent będzie w stanie lepiej dopasować protezę do swoich potrzeb. Dowiedz się, jakie rodzaje protez ruchomych są obecnie najpopularniejsze.

 

Proteza częściowa

 

Proteza częściowa, czyli taka, która obejmuje jedynie częściowy brak zębów. Wykorzystuje się ją w przypadku, gdy pacjent zmaga się z problemem braku kilku zębów, a nie całej szczęki. Ten rodzaj protezy znajduje zastosowanie zarówno w dolnej, jak i górnej linii zębów. Wyróżnia się także protezy całkowite, za sprawą których pacjent jest w stanie pokryć całkowity brak uzębienia, niezależnie od tego w której linii dziąseł się on znajduje. 

 

Proteza akrylowa

 

Proteza ruchoma może być wykonana z akrylu, a konkretnie żywicy akrylowej, stąd nazwa – akrylowa. Masa akrylowa, zastosowana do stworzenia tego rodzaju protezy, wizualnie imituje podniebienie dzięki temu, że posiada różowy kolor. W tej masie są umiejscowione również metalowe klamry, mające służyć jako stabilizacja dla protezy. Dzięki tym klamerkom, wykorzystany rodzaj protezy jest w stanie utrzymać się i zapewnić funkcjonalność protezie.

 

Proteza szkieletowa

 

Proteza szkieletowa to kolejny rodzaj protezy ruchomej, obecnie jeden z najlepszych sposobów na pokrycie braków w przypadku wyboru protezy. Jej sporą zaletą jest fakt, iż obciążenie podczas spożywania posiłków może być rozłożone względnie naturalnie dzięki jej zastosowaniu, co jest nieosiągalne w przypadku na przykład protezy częściowej akrylowej. Do wykonania protezy szkieletowej wykorzystuje się metalowe elementy, które spajają akrylową część protezy – pełniącą funkcję zastępującą zęby.

 

Proteza całkowita

 

Proteza całkowita ma określone zastosowanie. Stosuje się ją w przypadku, gdy pacjent zmaga się z całkowitym brakiem uzębienia w dolnej lub górnej linii zębów. To zjawisko zdarza się, więc siłą rzeczy musiało pojawić się względnie komfortowe rozwiązanie. Protezy całkowite niestety mogą wypadać, dlatego do ich mocowania pacjenci często używają odpowiednich, dedykowanych klejów. Ten rodzaj protezy można przymocować na implantach, co sprawi, że stabilizacja takiej protezy będzie stać na dużo wyższym poziomie.