Dentysta dla Rodziny

Wszystko co powinieneś wiedzieć o stomatologii rodzinnej

Periodontologia

Białe plamy na dziąsłach – skąd się biorą?

Wraz z rozwojem stomatologii, wzrosła także świadomość pacjentów na temat większości chorób. Pacjenci już wiedzą, jak reagować na rozwój ognisk próchnicy, jak zareagować na krwawiące dziąsła i nie tylko. Zagadką nie jest także, co robić, gdy ząb zostanie wybity czy też złamany – w zależności od stopnia. Istnieją jednak pewne anomalie, z którymi nie wiadomo co zrobić i nie wiadomo co oznaczają, co może spowodować u pacjenta niepokój.

 

Jednym z takich symptomów są białe plamy na dziąsłach. W kwestii tego, co oznaczają białe plamy na dziąsłach u niemowlaka, trudno jest rozwiązać tę kwestię, gdyż nie musi być to oczywiste i wskazywać na jedną tylko rzecz. Niektórzy pacjenci narzekają, że przez pewien czas utrzymuje się u nich dziwny objaw w postaci białych plam na dziąsłach. Plamy te mają konsystencję kleju i co prawda da się je usunąć, choć jest to trudne, natomiast ich powrót następuje po maksymalnie kilku dniach. Plamy na dziąsłach mogą przenosić się także na wargi. Co to jest?

 

Okazuje się, że w takiej sytuacji rozsądnie jest skontaktować się z periodontologiem, czyli lekarzem, który zajmuje się opieką i leczeniem chorób błony śluzowej. Problem może być wywołany przez infekcję, dlatego wcześniej można zdecydować się na skorzystanie z leków dezynfekujących, które być może usuną problem. Jeśli jednak tak się nie stanie, należy wrócić do tematu skorzystania z usług periodontologa, który dokona rozeznania i zaleci optymalną drogę leczenia. 

 

Białe plamy na dziąsłach u niemowlaka

 

Niektórzy rodzice zastanawiają się, o co chodzi z białymi plamami na dziąsłach u niemowlaka. Dziecko stąpa po świecie zaledwie przez chwilę, a już pojawiają się u niego dziwne zjawiska, które nie wiadomo co mogą symbolizować. Okazuje się, że w przypadku dzieci, podobnie jak i u dorosłych, białe dziąsła mogą oznaczać infekcję. I wbrew pozorom, nie jest to problem mało powszechny – zwłaszcza dzieci są na niego mocno narażone, gdyż nie są one w stanie należycie zadbać o higienę jamy ustnej.

 

Zmiany w postaci białych plamek u dzieci mogą pojawiać się zarówno na dziąsłach, jak i na policzkach. Problem ten jest określany mianem „pleśniawki”, gdyż jest to powodowane przez drożdżaka z gatunku Candida albicans. Oznacza to, że jest to infekcja grzybicza, z którą koniecznie trzeba walczyć. 

 

Charakterystyką takiego nalotu jest właśnie możliwość starcia go, po czym mogą zostać pewne zaczerwienienia i obrzęk. Nawet jeśli nam się to uda, to nie stanowi to rozwiązania problemu, bo wystarczą maksymalnie dwa dni, aby biały nalot powrócił. Dodatkowo, wraz z pleśniawkami może pojawić się ból, utrudniający konsumpcję przez dziecko, a także powodujący płacz, niepokój, w ostateczności może doprowadzić nawet do pojawienia się podwyższonej temperatury.

 

Podobnie jak w przypadku dorosłych, w takim przypadku bardziej niż zalecane jest skontaktowanie się z dentystą, który dokona rozeznania problemu i wskaże lekarza, który podejmie właściwą reakcję mającą na celu zniwelowanie choroby.