Dentysta dla Rodziny

Wszystko co powinieneś wiedzieć o stomatologii rodzinnej

Endodoncja

Na czym polega leczenie kanałowe pod mikroskopem?

Leczenie kanałowe pod mikroskopem owiane jest niemałą tajemnicą. Nic więc dziwnego, że tak wielu pacjentów obawia się tego, co napotka po przekroczeniu progu gabinetu. To właśnie dla tych, którzy nie do końca wiedzą czym jest takie leczenie kanałowe, przygotowaliśmy ten artykuł! Co może mówić o tym, że niezbędne będzie leczenie kanałowe pod mikroskopem? Jak wygląda takie leczenie? Czy leczenie kanałowe jest bolesne? Przekonajmy się w dzisiejszym artykule!

Wskazania do leczenia kanałowego pod mikroskopem

 

Na samym początku warto zastanowić się na tym, co sprawia, że leczenie kanałowe pod mikroskopem staje się konieczne. Przede wszystkim mowa tutaj o sytuacjach, w których występuje nieodwracalne zapalenie miazgi zębowej. Poza tym należy też wybrać się na konsultację dotyczącą zabiegu, jakim jest leczenie kanałowe pod mikroskopem, gdy dojdzie do złamania zęba czy też zmiany próchnicze dadzą podejrzenie tego, że spenetrowały one koronę zęba. Innym, bardzo ważnym czynnikiem mogącym wzbudzić podejrzenia wykonanie tego zabiegu, jest nieleczone zapalenie ozębnej. Jeżeli nie podejmiemy odpowiednich działań, możliwe jest wystąpienie wielu ropni, jak i obrzęk tkanek miękkich danego zęba! Nie warto także pominąć ogromnego bólu! Poza tym warto rozważyć potencjalne leczenie kanałowe pod mikroskopem w momencie, gdy dojdzie do wystąpienia martwicy czy zgorzeli zęba.

 

Przebieg leczenia

 

Zastanówmy się więc, jak przebiega klasyczne leczenie kanałowe pod mikroskopem. Oczywiście przed jego rozpoczęciem konieczne jest, aby takowy ząb został prześwietlony. Pozwoli to na odpowiednie ocenie tego, jakie zniszczenia dotknęły ząb. To właśnie wtedy lekarz podejmie decyzję dotyczącą tego, czy leczenie kanałowe zęba jest potrzebne. Sam zabieg, jakim jest leczenie kanałowe rozpoczną się od otworzenia komory zęba i dotarcia do miazgi zęba. Musi być ona usunięta w poprawny sposób, jako że jest ona zakażona, a jej leczenie jest wręcz niemożliwe. Tak więc nadszedł najwyższy czas na usunięcie tej tkanki nerwowej, a w dalszej kolejności niezbędne jest to, aby oczyszczony kanał zęba był właściwie zdezynfekowany, jak i wysuszony. Dzięki temu otrzymujemy pewność, że leczenie kanałowe pod mikroskopem wykonane po raz drugi (mowa tutaj o reendodoncji). Tak opracowany ząb może być wypełniony przy pomocy płynnej gutaperki. Jeżeli też dojdzie do takiej potrzeby ząb zostanie zakończony koroną zębową. Tak też kończy się leczenie kanałowe!

 

Czy leczenie kanałowe boli?

 

Panuje pewna opinia, mówiąca o tym, że leczenie kanałowe zęba, także to pod mikroskopem jest zabiegiem bolesnym i nieprzyjemnym. Pragniemy jednak pocieszyć was wszystkich — leczenie kanałowe jest całkowicie bezbolesne! Wszystko dzięki temu, że współcześnie realizowanie leczenie kanałowe pod mikroskopem wykorzystuje znieczulenie miejscowe. Dzięki temu cały zabieg, jakim jest leczenie kanałowe, będzie bezbolesny, a jedyne, co podczas niego czuje pacjent to dotyk narzędzi wykorzystywanych przez stomatologa! Sami widzicie, że nie ma się czego obawiać!