Brak śliny w nocy – co robić?
Choć na co dzień nie doceniamy śliny, to jest ona niezwykle ważną substancją, która odpowiada za szereg funkcji w jamie ustnej. Problem zaczyna się wtedy, gdy z jakiegoś powodu zaczynamy odczuwać suchość w ustach. Co ciekawe, bardzo często zjawisko to pojawia się w nocy. Brak śliny w nocy — co powinno się o tym wiedzieć? Z jakiego powodu możemy mieć sucho w ustach i jak sobie z tym problemem poradzić? Wszystko, co trzeba wiedzieć o suchości w ustach.
Co oznacza suchość w jamie ustnej w nocy?
Od czego najlepiej zacząć zbieranie informacji na temat tego zjawiska? Jak można się bez trudu domyślić, najważniejsze na początek jest to, aby dowiedzieć się, jakie jest konkretnie zadanie śliny w organizmie. Po co ona jest i czemu służy? Gdy już zdobędzie się takie informacje, następnie należy przejść do tego, co dokładnie będzie oznaczał brak śliny w nocy. Jakie pociągnie to za sobą problemy?
Za co zatem odpowiada ślina w ustach? Jej najważniejszym zadaniem jest oczywiście nawilżanie języka i całego wnętrza jamy ustnej. To jednak nie wszystko, ponieważ oprócz funkcji nawilżania ślina przyczynia się także do regulowania pH, ale też do prawidłowego działania kubków smakowych. Co ciekawe, ma ona bardzo duże znaczenie dla prawidłowej pracy układu trawiennego, ponieważ obecna jest w niej substancja, która odpowiada za trawienie cukrów.
Jak więc widać ślina to nie tylko zwykły płyn ustrojowy, jak to wiele osób uważa, lecz naprawdę bardzo ważną substancją, która wpływa na ogromną liczbę różnych systemów w całym ciele. Począwszy od kubków smakowych, aż po trawienie pokarmów. Nic więc dziwnego, że brak śliny w nocy czy też za dnia może powodować olbrzymie problemy. Czym jednak może być to spowodowane? Z jakiego powodu ludzie mogą odczuwać suchość w ustach, a także powstający z tego powodu dyskomfort? Jak się okazuje, w zdecydowanej większości odpowiadają za to po prostu różnego rodzaju zaburzenia w pracy ślinianek, choroby ogólnoustrojowe czy też różnego rodzaju nawyki żywieniowe. Jak bowiem wiadomo, w przypadku np. picia alkoholu często u ludzi występuje problem z suchością w sutach. Podobna sytuacja ma miejsce po zjedzeniu pewnych pokarmów.
Warto więc wiedzieć, jak odróżnić chwilową suchość w ustach od dużego problemu zdrowotnego. Jak się okazuje, istnieje kilka objawów, które powinny zaniepokoić daną osobę, ponieważ wskazywać będą na problem ze śliniankami, a nie np. na złą dietę. Przykładowo takim objawem może być nie tylko suchość w ustach, lecz także w gardle. Co więcej, takiemu stanowi towarzyszyć może także pieczenie języka suche i popękane usta, duże kłopoty z przełykaniem pokarmu, a także metaliczny posmak w ustach i kłopoty z odróżnianiem smaków.
Jak pobudzić ślinianki?
Jak więc widać suchość w ustach to naprawdę bardzo poważny problem, który może w dramatyczny sposób zmniejszyć komfort życia. Warto więc dowiedzieć się, w jaki sposób można pobudzić ślinianki do pracy, a dzięki temu zlikwidować brak śliny w nocy i za dnia. O czym więc w tym zakresie warto pamiętać?
Zdecydowanie najważniejszą sprawą jest to, aby ograniczyć liczne pokarmy, które mogą powodować zmniejszenie się wydzielania śliny. Do takich posiłków zaliczane są słone przekąski, mocno spieczone mięsa, chrupkie pieczywo, a także alkohol, mocna kawa czy też wysoko słodzone napoje.
Kolejną sprawą, o której trzeba bardzo mocno pamiętać, jest to, aby dbać o higienę jamy ustnej. Jak się bowiem okazuje, wszelkiego rodzaju zaniedbania na tym polu mogą powodować powstawanie problemu ze śliniankami. Dlatego też minimum dwukrotne mycie zębów jest w takiej sytuacji absolutnie obowiązkowe, a dodatkowo zalecane jest używanie płynu do płukania jamy ustnej.
Kluczową jednak sprawą w zakresie pobudzana ślinianek do działania jest wypijanie każdego dnia dużej ilości płynów. Zalecane jest, aby w sytuacji, gdy cierpi się na brak śliny w nocy, a także za dnia wypijać minimum 3 litry czystej wody dziennie. Co bardzo ważne, powinno się ją pić małymi porcjami co około 15 minut. Dzięki temu jama ustna będzie cały czas nawilżana, a jednocześnie ślinianki będą stymulowane do pracy.
Domowe sposoby na brak śliny
Jak można się bez trudu domyślić, brak śliny i spowodowana tym suchość w ustach to nie jest nowy problem, lecz ludzie zmagają się z nim od dawna. Z tego też powodu na przestrzeni lat powstało wiele ciekawych domowych sposobów na walkę z taką przypadłością. Co więc można szczególnie mocno w tym zakresie polecić?
Jak się okazuje, oprócz wspomnianego wcześniej picia dużej ilości wody bardzo często zalecane jest także to, aby ssać cukierka czy też żuć gumę. Co jednak bardzo ważne, nie mogą one zawierać cukru. Czynności te mają silne działanie pobudzające ślinianki do pracy.
Kolejną sprawą, o której warto wiedzieć w tym zakresie, to zadbanie o odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu. Polecane jest więc zakupienie nawilżacza powietrza, który nie tylko będzie cały czas monitorował ten parametr, lecz dodatkowo będzie w stanie skorygować go przy pomocy nalewanej do niego wody i specjalnej grzałki, która będzie powodowała powstawanie pary wodnej.