Dentysta dla Rodziny

Wszystko co powinieneś wiedzieć o stomatologii rodzinnej

Stomatologia

Podniesienie zgryzu konsekwencje

Najczęściej spotykaną wadą zgryzu jest zgryz głęboki i zalicza się go do pionowych wad zgryzu. Charakteryzuje się ona nadmiernym nagryzem pionowym, co w konsekwencji powoduje nachodzenie zębów górnych na dolne bardziej niż jest to w przypadku pacjentów z prawidłowym uzębieniem. Powoduje to kontakt górnych zębów nie tylko z zębami przeciwstawnymi, ale także z dziąsłami. Niestety przyczyn wad zgryzu może być o wiele więcej, jednakże dzięki zastosowaniu najnowszych metod w stomatologii, skutecznie można pomóc pacjentom.

Jak podnieść zgryz?

Dzięki leczeniu ortodontycznemu, dokonuje się zamierzone przemieszczenie zębów w pożądane pod względem estetycznym oraz funkcjonalnym lokacje. Należy jednak pamiętać, że podniesienie zgryzu konsekwencje są odczuwalne przez pewien czas. Wiąże się to z mniejszą stabilnością zębów oraz tendencją do ich powrotu do swojego pierwotnego położenia. W tym celu ortodonci stosują szyny stabilizujące, dopóki nie ustabilizują się więzadła ozębnej. Mimo wszystko zdarzają się w następstwie zaburzenia w zgryzie. Nie wolno więc dopuścić do zapalenia ozębnej na tle przeciążenia zęba. Należy więc szybko przywrócić prawidłowe relacje i dbać w tym celu o ciągłą kontrolę.

Jeśli nie będzie kontaktu zębów w strefach podparcia oraz, jeśli brzegi sieczne i powierzchnie żujące zbytnio zetrą się, obniży się wysokość zwarciowa. Skutkiem ubocznym zaistniałej sytuacji będzie zmniejszenie długości dolnego odcinka twarzy, co w konsekwencji prowadzić będzie do „starczego” wyglądu oblicza. Kąciki ust mogą opaść, wargi zapaść się, a zmarszczki znacznie się pogłębić.

Zaleca się więc w takim przypadku podniesienie zgryzu konsekwencje bowiem to silne bóle głowy, promieniujące do ucha i skroni.

Na czym polega korekta zgryzu i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ekwilibracja to zabieg, mający na celu zmianę kształtu zębów, wypełnień oraz uzupełnień protetycznych. Dzięki niemu możliwy jest prawidłowy ruch żuchwy po zagryzaniu. Aby więc zmniejszyć siły działające na grupy zębów oraz naprężenia przenoszone na stawy skroniowo-żuchwowe, należy zastosować korektę wypukłości kształtu zębów. Ponadto korekcie podlega także nachylenie powierzchni zębów kontaktowych. To właśnie za sprawą tychże naprężeń, powstają dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego.

Ważne jest, aby odpowiednio wcześnie zauważyć pewne objawy, świadczące o problemach ze zgryzem. Należy udać się do stomatologa przede wszystkim w sytuacji, gdy stwierdzimy u siebie zgrzytanie i zaciskanie zębów. Często pierwszym objawem jest uczucie „niepasujących zębów”. Czuje się wtedy dyskomfort i odnosi się wrażenie, że zęby jakby nie były dopasowane do siebie. Dosyć często także zdarza się trzask lub przeskakiwanie podczas gryzienia lub otwierania ust. Pacjenci często skarżą się na jednostronny ból głowy, co po pewnym czasie staje się bardzo uciążliwe. Ból tego typu nasila się szczególnie tuż zaraz po przebudzeniu i w dalszych godzinach porannych. Zauważalne stają się także starte i popękane zęby, a dodatkowo pojawia się problem z szerokim otwarciem ust. Podniesienie zgryzu konsekwencje mogą być bardzo bolesne oraz zaburzające estetykę twarzy.

Cały proces korekty zębów polega na tym, że szlifuje się przy pomocy diamentowych narzędzi rotacyjnych, miejsca na powierzchni zębów, za sprawą których powstają węzły urazowe. Następnym krokiem będzie polerowanie i zabezpieczanie lakierami fluorkowymi szlifowanych powierzchni. Warto wspomnieć, iż zabiegi tego typu są całkowicie bezpieczne dla zębów oraz, co najważniejsze, zupełnie bezbolesne dla pacjenta.

W przypadku diagnostyki dysfunkcji, leczeniem może zająć się praktycznie każdy stomatolog. Samo leczenie jest wielospecjalistyczne. Z tego też powodu może wymagać konsultacji chirurgicznej, ortodontycznej, a także protetycznej.

Oczywiście samo leczenie następuje po dokładnej analizie przyczyn oraz stanu uzębienia. Podejmując decyzję o zastosowaniu leczenia, lekarz może zdecydować właśnie o ekwilibracji, czyli korekcie zębów. Cały szereg działań zapobiegawczych ma na celu uniknięcie dalszego rozwoju schorzenia.

Aby jednak mieć pewność, że dotyczy nas problem dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych, należy przeprowadzić odpowiednie badania stomatologiczne takie jak:
– badanie zębów,
– badanie mięśni,
– badanie stawów,
– badanie sposobu otwierania i zamykania ust,
– RTG.
Dodatkowym badaniem będzie badanie napięcia mięśniowego.

Podniesienie zgryzu konsekwencje problemów ze stawami skroniowo-żuchwowymi

Podniesienie zgryzu konsekwencje to zaburzenia w funkcji stawów. Najczęściej doprowadzają one do szeregu nieprawidłowości w obrębie funkcjonowania jamy ustnej. Dochodzi wtedy do takich zaburzeń jak przeskakiwanie lub zwichnięcie żuchwy, a także zaciskanie zębów, starcie i złamanie zębów. Jednak najczęstszą dolegliwością jest zgrzytanie zębów.

Doprowadza to często do bólów głowy, mięśni żucia i w konsekwencji złego samopoczucia. Warto mieć na uwadze, że nieleczone doprowadzają do całkowitej destrukcji stawów skroniowo-żuchwowych i znacznego pogorszenia komfortu podczas spożywania posiłków.