Dentysta dla Rodziny

Wszystko co powinieneś wiedzieć o stomatologii rodzinnej

Co-można-jesc-po-piaskowaniu-zebow
Profilaktyka

Co można jeść po piaskowaniu zębów?

Piaskowanie zębów jest to w najprostszym możliwym ujęciu zabieg stomatologiczny gwarantujący zarówno efekty wizualne, jak i efekty estetyczne. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że jest to niezwykle skuteczne metoda do zapobiegania paradontozy czy rozwoju próchnicy. Nie wszyscy jednak wiedzą co można jeść po piaskowaniu zębów. Należy mieć świadomość, że najbardziej istotnym zadaniem omawianego zabiegu jest pozbycie się przebarwień i osadów nazębnych. Przeważnie jest on wykonywany po usunięciu kamienia nazębnego.

Piaskowanie zębów – na czym polega?

Jest to jeden z kluczowych zabiegów higienizacyjnych. Polega bowiem na pozbyciu się przebarwień z trudno dostępnych miejsc, a także osadów z zębów za pomocą piaskarki. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że działa ona poprzez emisję strumienia wody pod ciśnieniem z dodatkiem drobin czyszczących, a także powietrza.

Warto traktować omawiane piaskowanie, jako zabieg profilaktyczny. Zdecydowana większość osób wybiera się do gabinetu stomatologicznego na wykonanie tego zabiegu raz na pół roku. Piaskowanie rekomendowane jest palaczom papierosów, a także osobom, które bardzo często piją kawę i herbatę. Nie wszyscy mają świadomość, że omawiany zabieg jest bardzo często przeprowadzany przed wybielaniem zębów.

Czy piaskowanie jest szkodliwe?

Należy mieć świadomość, że pacjenci bardzo często unikają piaskowania zębów, gdyż obawiają się, że zabieg może doprowadzić do uszkodzenia szkliwa. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że zabiegi z wykorzystaniem wspomnianej wcześniej piaskarki są bardzo bezpieczne. Oczywiście muszą być wykonane w profesjonalny sposób, a także z właściwą częstotliwością. Rekomendowane są maksymalnie 2-3 sesje w ciągu roku. Godny uwagi jest również fakt, że zęby po zabiegu mogą być podrażnione, a także podatne na zabrudzenia.

Zalecenie po piaskowaniu zębów

Warto przede wszystkim przez 2 godziny od momentu zakończenia zabiegu powstrzymać się od picia i jedzenia. Zalecane jest w tym czasie spożywanie tylko wody mineralnej. Ponadto przez pierwsze 24 godziny od piaskowania trzeba utrzymywać białą dietę. Oznacza to unikanie barwiących pokarmów. Należy wśród nich wymienić szpinak, buraki, czerwone wino, sos pomidorowy, jagody, czarną kawę, herbatę, soki owocowe czy czekoladę.

W przypadku wystąpienia ewentualnej nadwrażliwości warto stosować specjalistyczną pastę przeznaczoną do nadwrażliwych zębów. Godny uwagi jest fakt, że dolegliwości w zdecydowanej większości przypadków ustępują w ciągu 3 dni od wykonania zabiegu. Nie można zapomnieć, że utrzymanie rezultatów po omawianym piaskowaniu będzie uzależnione od higieny jamy ustnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *