Dentysta dla Rodziny

Wszystko co powinieneś wiedzieć o stomatologii rodzinnej

Bez kategorii

Jaka szyna na bruksizm? Jak walczyć ze zgrzytaniem zębów?

Posiadanie zębów to źródło wielu radości. Dzięki temu, że posiadasz zęby, zyskujesz naprawdę wiele! Na przykład – dzięki zębom możesz spożywać ulubione posiłki, co jest nieograniczonym źródłem radości dla wielu osób. Prócz tego, dzięki swojemu uśmiechowi możesz okazywać swoje uczucia – złość, zadowolenie.. jak więc widzisz, posiadanie zębów to spora zaleta! 

 

Jest to jednak obarczone pewnym przymusem, gdyż aby móc korzystać z benefitów płynących z posiadania zębów, musisz dbać o ich odpowiedni stan. Niestety, zęby są szczególnie narażone na różne uszkodzenia i choroby, dlatego w przypadku niektórych pacjentów kwestia ta może być nieco skomplikowana. Czasem nie da się utrzymać zębów w perfekcyjnej kondycji, a czasem może być to nader proste – jest to zależne między innymi od genetyki.

 

Pojawiają się jednak czynniki, które nie wynikają z genetyki, a ze złych nawyków. Jednym z nich jest bruksizm, czyli zgrzytanie zębami, szczególnie podczas snu. Bruksizm to choroba, która prowadzi do zgrzytania zębami najczęściej niekontrolowanego, co przekłada się na uszkodzenie stawu skroniowo-żuchwowego, a także samych zębów. Obecnie z bruksizmem walczy się poprzez zastosowanie rozwiązania, które nazywa się szyna relaksacyjna. Jeśli chciałbyś wiedzieć, jaka szyna na bruksizm, to ten artykuł jest bez wątpienia przeznaczony dla ciebie.

 

Szyna zgryzowa na bruksizm – czy jest skuteczna

 

Pacjenci zastanawiają się, czy szyna zgryzowa na bruksizm jest skuteczna. Okazuje się, że ta forma leczenia bruksizmu jest bardzo skuteczna, oczywiście w zależności od złożoności całego leczenia. W kwestii tego, jaka szyna na bruksizm, warto jest wiedzieć, że nie sama szyna jest ważna. W zależności od tego, co powoduje bruksizm, leczenie szyną należy łączyć z fizykoterapią, farmakoterapią, leczeniem psychologicznym, protetycznym. Jak widzisz, leczenie bruksizmu jest bardzo złożone i ciężko jest zrobić cokolwiek samą szyną, zwłaszcza gotową szyną, którą zakupisz w internecie.

 

Czym jest szyna relaksacyjna

 

Zastanawiasz się, jaka szyna na bruksizm? W kwestii tego, jaka szyna na bruksizm, warto jest poznać wszystkie rodzaje szyn, aby mieć pewność, że jako pacjenci stosujemy tę, która jest dla nas najlepsza. Szyny relaksacyjne dzieli się w zależności od tego, z jakiego materiału zostały wykonane, a także ze względu na ich zastosowanie.

 

Najprostszym podziałem wśród szyn relaksacyjnych jest podział na szyny miękkie i twarde. Dodatkowo, można wyróżnić szyny, które są wykonywane na podstawie wycisków z jamy ustnej pacjenta, a także takie, które są do przygotowania przez pacjenta własnoręcznie – można je zakupić w sklepach internetowych, czy też w aptece.

 

Szczególnie zalecane jest wykorzystanie tych rozwiązań, które są sporządzane przez stomatologa. Ich wykonanie przez stomatologa gwarantuje, że będą one całkowicie dopasowane do jamy ustnej pacjenta, a ich grubość będzie na tyle odpowiednia, by dawać efekt i co najważniejsze, aby nie istniało ryzyko przegryzienia jej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *